انواع پشم سنگ و کاربردهای آن را بشناسیم

انواع پشم سنگ

عایق پشم سنگ نوعی عایق است که از سنگ‌های آذرینی که در دمای 3000 درجه ذوب شده‌اند، تولید می‌شود . سپس این سنگ‌های مذاب، دور رشته‌ای پشمی چرخانده می‌شوند. عایق پشم سنگ توسط رزین و روغن خودش را گرفته و سفت می‌شود، به‌همین دلیل این مواد در مقابل آب مقاوم هستند.

پشم سنگ انواع مختلفی داشته که هرکدام کاربرد خود را دارند. در این مقاله می‌خواهیم باهم نگاهی به انواع پشم سنگ داشته باشیم تا آن‌ها را بهتر شناخته و بتوانیم بهترین انتخاب را برای عایق خانه‌مان داشته باشیم.

پشم سنگ چیست؟

پشم سنگ که به آن عایق معدنی نیز می‌گویند، مانند فایبرگلاس یک عایق با نصب آسان است. ممکن است غیرقابل باور به‌نظر برسد اما پشم سنگ همان‌طور که از اسمش پیداست به‌جای فیبرهای پرزدار شیشه‌ای، از سنگ ساخته شده است. حال می‌خواهیم نگاهی مختصر به فرآیند تولید این عایق‌ها داشته باشیم.

برای تولید پشم سنگ، در ابتدا سنگ‌ها را در کوره‌هایی با دمای 3000 درجه حرارت می‌دهند تا ذوب شوند. مایع مذاب‌ مانند در معرض یک جریان هوا یا بخار فشار قوی قرار گرفته، و با سرعت بسیار زیاد، دور رشته‌های بلند فیبر می‌چرخد. یک دستگاه‌ پشمک‌سازی را تصور کنید که داخل آن سنگ مذاب ریخته باشند. رشته‌های فیبر تبدیل به صفحه‌های متراکم و ضخیمی می‌شوند. این صفحه‌ها پس از آنکه به اندازه‌‌های مصرفی برش خوردند، به پنل‌های عایق‌بندی تبدیل می‌شوند.

پشم سنگ یک عایق صوتی و حرارتی‌ بوده و در صورت آتش‌سوزی، جلوی انتشار آتش به طبقات دیگر ساختمان را می‌گیرد. ترکیب‌بندی به‌خصوص پشم سنگ از آن یک عایق قدرتمند با ویژگی‌های زیر ساخته است:

  • ساخته شده از ماده‌خام طبیعی و پایدار
  • عموماً شامل بیش از 75 درصد محتوی بازیافتی می‌شود
  • به‌خوبی گرما را حفظ کرده و هوا را داخل خود محبوس می‌کند که این امر از سرعت فرآیند انتقال دما می‌کاهد.
  • غیرقابل احتراق و ضدآتش تا دمای 1400 درجه
  • دفع آب بالا
  • خفه‌کننده‌ی صدای عالی
  • عملکرد طولانی مدت – پشم سنگ به مرور زمان کیفیت خود را از دست نمی‌دهد
  • پشم سنگ رطوبت را از خود عبور می‌دهد، بنابراین از کپک و سفیدک جلوگیری می‌کند

کجا می‌توان از عایق پشم سنگ استفاده کرد؟

عایق پشم سنگ را می‌توان هرجایی که پشم شیشه قابل استفاده است، نصب کرد؛ از جمله دیوارها، زمین‌ها، سقف‌ها، شیروانی‌ها و زیرزمین‌ها. پشم سنگ مخصوصاً برای اتاق‌های سردی که در بخش‌های شمالی خانه قرار دارند و اتاق‌های داخلی‌ای که به عایق صدا نیاز دارند، مانند استودیوهای موسیقی خانگی بسیار مناسب است.

از آنجا که پشم سنگ مقاومت بالایی در برابر آتش دارد، برای استفاده جهت توقف انتشار آتش میان طبقات ساختمان ایده‎آل است. هنگام بازسازی یا ساخت خانه‌تان از پیمانکار ساختمانی‌ خود بخواهید مکان‌هایی که به آتشگیرهای پشم سنگی نیازمندند را مشخص کند.

کار با پشم سنگ بسیار آسان است. تنها کافیست پنل‌های پشم سنگ را با یک چاقوی اره‌ای یا یک اره مویی به‌اندازه‌ی محل مورد نظرتان برش داده، و روی محل نصبش کنید. اگر پشم سنگ خیس شود، بدون آنکه فیبرها نم بکشند آب را قطره قطره دفع می‌کند. فیبرهای پشم سنگ چنان فشرده‌اند که احتمال تکان‌ خوردن یا ور آمدن‌شان نزدیک به صفر است. همین موضوع قدرت عایق‌بندی آن را چند برابر افزایش می‌دهد.

مزایا و معایب پشم سنگ

هر ماده‌ی عایق‌بندی از خصوصیات و روش کار منحصربه‌فرد خود برخوردار است. بنابراین هر موقعیتی مواد اولیه مختص خود را برای عایق‌بندی می‌طلبد. در ادامه‌ی این مقاله با تمام نقاط قوت و نقاط ضعف عایق پشم سنگ آشنا خواهیم شد.

ماده‌ای نفوذپذیر در مقابل بخار

در مقایسه با محصولات شیمیایی‌ای مانند فوم پلی‌اورتان، عایق پشم سنگ ماده‌ای نفوذپذیر در مقابل بخار به‌ حساب می‌آید. این یعنی رطوبت می‌تواند آزادانه در جریان باشد و تبخیر شود، بنابراین با استفاده از پشم سنگ احتمال بروز مشکلات رطوبت‌ محور بسیار محدود است. به همین دلیل است که از پشم سنگ برای عایق حفره‌ای دیوار استفاده می‌شود، چون حفره میان دیوارها معمولاً با رطوبت در تماس است.

ارزش‌ عایق‌ ماندگار

بسیاری از مواد عایق‌بندی با گذر سالیان، بخشی از ارزش عایق خود را از دست می‌دهند. با این‌ حال پشم سنگ از این قاعده مستثنی‌ست. ارزش عایق اولیه پشم سنگ حفظ شده و خانه‌ی شما همیشه به‌خوبی عایق خواهد ماند.

عایق صدا و ضدحریق

پشم سنگ نه‌تنها یک ماده عایق حرارتی بی‌نظیر است، بلکه این ماده از مقاومت بالایی در برابر صدا و آتش نیز بهره می‎برد. ازهمین‌رو بسیاری از صداهای آزارنده هرگز به خانه نفوذ نخواهند کرد.

پشم شیشه در مقابل پشم سنگ

برخلاف پشم شیشه، عایق پشم سنگ موجب خارش و تحریک پوست نمی‌شود. با این‌حال پشم شیشه بیشتر با محیط زیست سازگار است.

قیمت پشم سنگ

دلیل اصلی‌ای که مردم عایق‌های فایبرگلاس را به پشم سنگ ترجیح می‌دهند مرتبط با قیمت این‌دو است. یه‌طور معمول قیمت پشم سنگ چیزی حدود 10 درصد بالاتر است. برای اینکه مقایسه قیمتی درستی داشته باشیم، بهتر است که تراکم (مقدار مواد به‌کار رفته به‌ازای هر متر مربع) را در نظر بگیریم. این معیار برای هر تولیدکننده متفاوت است و می‌تواند تاثیر مهمی بر هزینه و‌ ارزش عایق داشته باشد.


مقاله پیشنهادی فوم هرمی چیست و چه کاربردهایی دارد؟


انواع پشم سنگ

عایق پشم سنگ در شکل‌های پشم سنگ پتویی و پشم سنگ تخته ‌ای موجود است. بنا بر سطح و ارزش عایق مورد نیاز، می‌توانید از میان انواع و ضخامت‌های متنوع این عایق، بهترین گزینه را انتخاب کنید. یکی از مشهورترین برندهای پشم سنگ در ایران، پشم سنگ سپاهان است.

پشم سنگ تخته ای دلتا

پشم سنگ تخته ای دلتا مشهورترین نوع عایق پشم سنگ تخته ای است. می‌توانید آن‌ها را از طریق شکل مثلثی‌شان تشخیص دهید. به لطف این طراحی، دیگر لازم نیست وقت‌تان را برای اندازه کردن و بریدن این تخته‌ها هدر دهید. تنها کافیست تخته‌ها را تکان دهید تا به‌خوبی میان دیرک‌های چوبی جا بگیرند. تخته‌های دلتا بیشتر برای عایق‌بندی سقف‌های شیروانی استفاده می‌شوند.

پنل پشم سنگ فویلدار

پنل‌های پشم سنگ رولی فویلدار درست مانند پشم سنگ‌های تخته‌ای برای عایق‌بندی سقف‌ها و انبارها استفاده می‌شود. با وجود اینکه این پنل‌ها قیمت کمتری به‌نسبت دیگر انواع پشم سنگ دارند، اما ممکن است پس از نصب آن‌ها با مشکلاتی مواجه شوید؛ مخصوصاً درصورت بازسازی، این پشم سنگ‌های فویلدار دردسرساز خواهند شد. عایق‌های پتویی فویلدار در انواع مختلفی موجودند که هرکدام کارایی به‌خصوص خود را دارند.

تخته‌های عایق استاندارد

تخته‌های استاندارد عایق پشم سنگ یکی از پرکاربردترین انواع پشم سنگ است. کاربرد اصلی این تخته‌ها در عایق حفره‌ای دیوار است. این تخته‌ها در عین آسان بودن نصب‌شان، به‌خوبی ناهمواری‌های بنا را می‌پوشانند. به‌همین دلیل می‌توانید مطمئن باشید درون دیوارهای خارجی به‌خوبی عایق شده‌ است.

درصورتی‌که بنای ما از عایق حفره‌ای دیوار استفاده کند، بخش بیرونی تخته‌های پشم سنگ باید توسط لایه‌ای از مواد محکم‌تر که نسبت به رطوبت و باد مقاوم باشند (مانند آجر) پوشیده شود. اگر تصمیم به عایق‌بندی ساختمان‌تان گرفته‌اید، بهترین راه این است که کار را به متخصصان این عرصه بسپارید. دراین‌صورت خیال‌ خود را از بابت یک نصب سریع، دقیق و بی‌عیب راحت خواهید کرد.

جمع‌بندی

در این نقطه شاید از خود بپرسید چرا پشم سنگ تنها نوع عایق موجود در بازار نیست. پاسخ یک کلام است: قیمت. پشم سنگ در مقایسه با پشم شیشه و فایبرگلاس هزینه‌ی نسبتاً بیشتری دارد. این اختلاف قیمت زمانی خودش را نشان می‌دهد که شما بخواهید کل خانه را عایق کنید.

به‌ هرترتیب، در بیشتر موارد، هزینه‌های مازاد پشم سنگ از طریق کاهش ارقام قبوض جبران می‌شود. عایق قدرتمندتر پشم سنگ به شما اجازه می‌دهد که بدون نیاز به افزایش گرمایش، خانه خود را مدت طولانی‌تری در یک دمای مقبول نگه دارید. این بدین معناست که هزینه‌ی مازاد عایق پشم سنگ طی یکی-دو سال به شما باز خواهد گشت.

به‌علاوه با دوام بالایی که پشم سنگ دارد، خیال‌تان راحت است که تا چندین سال خانه شما به‌خوبی عایق شده است. در مجموع اگر مشکلی با هزینه‌ی اولیه عایق پشم سنگ نداشته باشید، این عایق بهترین گزینه برای عایق بلند مدت خانه است.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اگه برای عایق‌ ماینر به مشاوره آنلاین احتیاج داری، کلیک کن !
بزن بریم !
توی این فرم میتونی اطلاعات مختصری از دستگاه خودت رو وارد کنی تا بلافاصله راهنمایی لازم برات ارسال بشه
اشتراک در خبرنامه سایت
با عضویت در خبرنامه سایت ما می توانید از ما کد تخفیف بگیرید!
سیاست حفظ حریم خصوصی. این اطلاعات هرگز با کسی به اشتراک گذاشته نمی شود
مشترک شوید!