فوم هرمی چیست و چه کاربردهایی دارد؟

فوم هرمی

اگر شما هم از آن دسته افرادی باشید که خانه‌تان کنار اتوبان و یا مدرسه قرار داشته باشد، حتماً عایق صوتی خانه به اندازه‌ی عایق گرمایشی برایتان اهمیت پیدا می‌کند. طی سالیان اخیر آمار آپارتمان‌نشینی بسیار بالا رفته و به سبب افزایش تراکم جمعیت، به‌خصوص در کلان‌شهرها، این آمار هرروزه در حال افزایش است.

حال تصور کنید در یک مجتمع مسکونی زندگی می‌کنید. همسایه طبقه‌ی بالایی شما خانواده‌ای هستند که کودکان‌شان دائم در حال بازی و شیطنت هستند؛ و همسایه‌ی کناری شما زوج جوانی هستند که هیچ‌جوره باهم آب‌شان توی یک جوب نمی‌رود و وقت و بی‌وقت صدای داد و فریادشان به‌راه است. اکنون کافیست که از قضا شما موسیقی‌دان یا نوازنده‌ای باشید که به چند ساعت تمرین در روز نیاز داشته باشد تا صدای سازتان از دیوارهای کاغذی واحدتان عبور کرده و همسایه‌ها را شاکی کند.

حتماً لازم نیست نوازنده باشید تا قربانی دیوارهای کاغذی بشوید. همین‌که اندکی هیجان‌زده پشت تلفن داستانی را برای دوست‌ یا همسرتان تعریف کنید کافیست تا همسایه‌هایتان سر از اسرار زندگی‌تان دربیاورند. حال راه چاره چیست؟ درست است که آپارتمان‌نشینی و دیوارهای نازک به ما تحمیل شده‌اند اما همیشه راهی هست تا اوضاع را بهتر کرد. چه‌راهی؟ با ما همراه باشید تا باهم به این سؤال پاسخ دهیم.

چرا صدای همسایه‌ها در خانه‌مان می‌پیچد؟

همان‌طور که احتمالاً می‌دانید صدا، ارتعاشی‌ست که در هوا حرکت می‌کند. حال زمانی که این ارتعاش دیوار، سقف، یا حتی شخصی در فضا برخورد کند چه اتفاقی می‌افتد؟ بله! درست است! این بخشی از این ارتعاشات پس از برخورد با سطوح، جذب سطح شده یا از آن عبور می‌کنند، و باقی ارتعاشات نیز منعکس شده و در جهتی دیگر به حرکت خود ادامه می‌یابد. این انعکاس‌ها ادامه می‌یابند و با هربرخوردی که با سطوح دارند، کمتر و کمتر می‌شوند تا در نهایت به شرایط اولیه، یعنی سکوت برسیم.

زمانی که وسایل کمی در اتاق باشند ارتعاشات بیشتر به دیوارها و سقف برخورد می‌کنند؛ و وقتی سقف یا دیوارهای اتاق نازک باشند، صدا از آن‌ها عبور می‌کند. دلیل مزاحمت‌های دوطرفه‌ی ناخواسته‌ی آپارتمان‌ها و مجتمع‌های مسکونی این است.

فوم هرمی

فوم هرمی چیست؟

فوم‌های آکوستیک ابتدا تنها در استودیوها، ایستگاه‌های رادیویی و سالن‌های تئاتر و سینما کارایی داشتند. فوم‌ آکوستیک ماده‌ای ابرمانند است که وزن بسیار کمی دارد و معمولاً از فوم پلی‌یورتان یا پلی‌استر و هم‌چنین فوم ملامین تهیه می‌شود. این ابرها درواقع نقش عایق صدا را ایفا می‌کنند. این فوم‌ها انواع مختلفی دارند و هرکدام کاربرد مختص به خود را دارند. فوم هرمی اصولاً برای جذب صدا و بهینه‌سازی آکوستیک اتاق به‌کار می‌رود.

پنل‌های فوم هرمی تا حد چشمگیری انعکاس‌های دیوارها و سقف، نویزها و پژواک صدا در اتاق را کاهش می‌دهد. تمامی موارد مذکور روی آکوستیک اتاق تأثیر دارند. فوم هرمی نیز درست مانند فوم شانه تخم‌مرغی با از بین بردن صدای پژواک، از منبع صدای اصلی پشتیبانی می‌کند.

فوم هرمی چه کاربردی دارد؟

فوم هرمی پنل‌های ایده‌آلی برای کاربردهای فراوانی از جمله استودیوها، اتاق‌های موسیقی، اتاق‌های ضبط صدا، باجه‌های وکال، ایستگاه‌های رادیویی، استودیوهای تلویزیونی و… ارائه می‌کند. این فوم‌ها علاوه‌‌بر اینکه جاذب صدا هستند، بلکه ظاهر جذابی نیز به اتاق شما می‌بخشند. ما در کهن عایق فوم‌های درجه یکی عرضه می‌کنیم و تنها با دیدن آن‌ها متوجه تفاوت‌شان با دیگر فوم‌های بازار خواهید شد. برای ما فرقی نمی‌کند که برای استفاده‌ی شخصی به‌دنبال فوم آکوستیک هستید یا برای استفاده‌ی صنعتی، مشکل شما هرچه باشد کهن عایق به‌خوبی از پس رفع و رجوع آن برخواهد آمد.

از فوم هرمی برای کاهش پژواک استفاده می‌شود

متأسفانه در بیشتر موارد افراد از تفاوت جاذب صدا و عایق صدا اطلاعی ندارند. با فوم هرمی، شما صدا را خفه می‌کنید؛ درنتیجه پژواک و نویز در اتاق کاهش می‌یابد. از طرفی دیگر فوم‌های آکوستیکی وجود دارند که به‌طور قابل توجهی سنگین‌تر هستند و از آن‌ها اختصاصاً برای عایق صدا استفاده می‌شود، برای مثال می‌توان به فوم‌های کامپوزیت اشاره کرد. بسیار مهم است که تفاوت این فوم‌ها و کاربردشان را بدانید، در غیراین‌صورت ممکن است پول‌تان را هدر دهید.

همیشه جای سؤال است که چرا این‌همه “متخصص” خودخوانده در اینترنت وجود دارد. این متخصصان گاهی اطلاعات غلطی در اینترنت منتشر می‌کنند. ما نمی‌خواهیم نسبت به دیگران بدبین باشیم، پس فرض می‌کنیم دلیلش صرفاً بی‌توجهی‌ست. با فوم هرمی می‌توان پژواک صدا را تضعیف کرد. بنابراین با استفاده از فوم هرمی می‌توان به‌طرز چشمگیری پژواک آزاردهنده‌ی اتاق را کاهش داد. هرچه جاذب صدای بیشتری استفاده کنید، پژواک کمتری هم خواهید داشت. اما اگر به‌دنبال عایق کردن اتاق خود هستید، می‌توانید به محصولات عایق‌ صدای ما مراجعه کنید. با استفاده از این محصولات می‌توانید به‌طور تأثیرگذاری نویزها را کاهش دهید.


مقاله پیشنهادی ” معرفی بهترین عایق صوتی دیوار مشترک” 


نصب فوم هرمی

فوم معمولاً ماده‌ای بسیار سبک است. فوم هرمی نیز بسیار سبک است. این فوم به‌دلیل منافذ ریزی که دارد عمدتاً از هوا تشکیل شده است. نصب آن هم بسیار آسان است. معمولاً این فوم‌های آکوستیک را با چسب به دیوار می‌چسبانند. برخی از این فوم‌ها خودشان قابلیت چسبندگی دارند و به دیوار می‌چسبند. اما برخی دیگر که از قابلیت چسبندگی بی‌بهره‌اند با استفاده از چسب‌ها یا اسپری‌ها قابل‌ نصب هستند.

چسبندگی روی سطح پشتی این پنل‌ها اعمال شده است. بنابراین تنها کافیست سطح پشتی پنل‌ها را روی دیوار یا سقف قرار داده و فشار دهید – کار تمام است. پنل‌های چسبنده معمولاً برچسبی روی سطح خود دارند، برچسب را به‌سادگی کنده، و پشت پنل را به دیوار بچسبانید. این پنل‌های پسبنده تقریباً روی هر سطحی که گردگیری شده و خشک باشد قابل نصب است. درضمن این فوم‌های چسبنده بدون بو هستند، بنابراین با خیال راحت فوم‌ها را به دیوار بچسبانید و نگران بوی عجیب ناخوشایند چسب در اتاق نباشید.

یک مزیتی که فوم‌های هرمی در مقایسه با فوم‌های شانه‌ تخم‌مرغی دارند این است که لبه‌های فوم‌های هرمی تقریباً ناپیداست و وقتی این فوم‌ها را کنار هم قرار می‌دهید مشخص نیست پنل‌ها از کدام نقطه به‌هم متصل شده‌اند. بدین‌صورت فوم‌های هرمی در کنار یکدیگر ظاهری هماهنگ پیدا می‌کنند و هارمونی به اتاق می‌بخشند؛ این نکته به خودی خود موجب زیباتر شدن ظاهر کار می‌شود.

فوم هرمی یا فوم شانه تخم‌مرغی؟

فوم‌های هرمی شباهت ظاهری بسیاری با فوم‌های شانه تخم‌مرغی دارند. بااین‌حال فوم‌های شانه تخم‌مرغی از قیمت کمتری برخوردارند، چرا که فرآیند ساخت این فوم‌ها به پیچیدگی فوم‌های هرمی نیست و مدت‌زمان فعالیت دستگاه در تولید فوم‌های شانه تخم‌مرغی کمتر است. علاوه‌بر کیفیت فوم یا ضخامت پنل، مدت زمان فعالیت دستگاه نیز یکی از عوامل بسیار مهم برای تعیین قیمت نهایی‌ست. شمار مشتریانی که از فوم هرمی و فوم شانه تخم‌مرغی استفاده می‌کنند تقریباً برابر است؛ زیرا هردوی این فوم‌ها به‌خوبی بازگشت صدا را کاهش می‌دهند. تفاوت ظاهری آن‌ها نیز بیشتر به سلیقه‌ی مشتری بستگی دارد.

جمع‌بندی

بسیاری از مشتریان قیمت پایین‌تر فوم‌های شانه تخم‌مرغی اهمیت بیشتری برایشان دارد، درصورتی‌که برخی دیگر از مشتریان، نحوه‌ی قرارگیری منظم و کیفیت بالاتر فوم‌های هرمی برایشان مهم‌تر است. بعضی افراد به‌نظرشان شکل گرد فوم‌های شانه تخم‌مرغی زیباتر است، برخی دیگر از شکل نوک‌تیز فوم‌هاس هرمی بیشتر لذت می‌برند. این بستگی به سلیقه و نیاز شما دارد که کدام فوم را انتخاب کنید، چرا که هردوی این فوم‌ها هم زیبا بوده، و هم پژواک صدا را تا حد قابل توجهی کاهش می‌دهند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اگه برای عایق‌ ماینر به مشاوره آنلاین احتیاج داری، کلیک کن !
بزن بریم !
توی این فرم میتونی اطلاعات مختصری از دستگاه خودت رو وارد کنی تا بلافاصله راهنمایی لازم برات ارسال بشه
اشتراک در خبرنامه سایت
با عضویت در خبرنامه سایت ما می توانید از ما کد تخفیف بگیرید!
سیاست حفظ حریم خصوصی. این اطلاعات هرگز با کسی به اشتراک گذاشته نمی شود
مشترک شوید!