آموزش ساخت اتاق عایق برای ضبط پادکست

ضبط پادکست

اگر به‌ فکر ساخت یک استودیو ضبط خانگی برای تولید موسیقی، ضبط پادکست یا دیگر محتواهای صوتی هستید، باید یک چیز را در رأس اولویت‌بندی‌تان قرار دهید: عایق‌سازی.ممکن است شما از گران‌ترین تجهیزات ضبط موجود در بازار استفاده کرده باشید، اما مخاطب همچنان می‌تواند تشخیص دهد که شما صدایتان را در محیطی که برای ضبط صدا طراحی شده است، ضبط کرده‌اید یا نه.

درواقع این نمایانگر این است که شما تا چه حد حرفه‌ای هستید. برای اینکه بیشترین بهره را از تجهیزات‌تان ببرید و محتوای صوتی‌ با کیفیت و حرفه‌ای تولید کنید، لازم است مانع نفوذ صداهای خارجی به داخل اتاق ضبط بشوید. خوشبختانه دفع اصولی صدای خارجی، مانع خارج شدن صدای داخل اتاق به بیرون نیز می‌شود. درنتیجه از ایجاد مزاحمت برای همسایگان هم جلوگیری می‌شود.

بسیار خب، حال چطور باید اتاق را عایق‌بندی صوتی کرد؟ ما در این مقاله قصد داریم 5 روش ساده و کاربردی عایق‌بندی صوتی را به شما آموزش دهیم. پس با ما در این مقاله همراه باشید.

افزودن حجم

ابتدایی‌ترین راه برای عایق‌بندی صوتی، قرار دادن اسباب اثاثیه‌ کنار دیوار است. با این کار دیوار شما ضخیم‌تر و محکم‌تر خواهد شد. به‌ همین‌ترتیب، دیوارها دیگر به‌آسانی توسط موج انرژی صوتی دچار لرزش نمی‌شوند. زمانی که صدا با یک مانع سخت برخورد می‌کند، یا منعکس می‌شود، یا جذب می‌شود، یا هردو اتفاق صورت می‌گیرد. این کار تأثیر زیادی بر حفظ صدای داخل اتاق دارد. حال چند راه برای افزودن حجم به دیوارهای اتاق را بررسی خواهیم کرد:

1.   دیواری ضخیم‌تر بسازید.

اگر در ابتدای پروسه ساخت یا بازسازی اتاق‌تان هستید، از ابتدا دیوارهای‌تان را ضخیم‌تر بسازید (چیزی حدود 1.6 سانتی‌متر) تا صدای بیشتری جذب کند. همچنین می‌توانید یک لایه اضافه جاذب صدا (برای مثال پشم سنگ) داخل دیوار قرار دهید. اما اگر تنها می‌خواهید دیواری که از پیش وجود داشته است را تقویت کنید، می‌توانید از یکی از روش‌های زیر بهره ببرید.

  • دیوار را با یک لایه جاذب مانند پشم سنگ یا پشم شیشه پوشانده، و سپس آن لایه را، با یک لایه باریک‌تر، مانند بلکا یا کناف مخفی کنید.
  • یک چهارچوب برای دیوار درست کنید. چهارچوب را روی دیوار بچسبانید. سپس روی چهارچوب را با ورق‌های دیوار کاذب پوشانده، و سپس رنگ کنید.

ضبط پادکست

2.   افزودن پوشش برای دیوار

حتی بعد از اینکه دیوار خود را محکم‌تر و ضخیم‌تر کردید، می‌توانید از فوم‌های آکوستیک پنل یا پنل‌های فومی استفاده کنید. این تجهیزات صدای داخل اتاق را نرم‌تر کرده، و درعین‌حال از نفوذ صدا‌های خارجی به داخل اتاق جلوگیری خواهند کرد.

یکی از محبوب‌ترین گزینه‌ها برای عایق‌بندی و پوشاندن دیوار، فوم هرمی 3/5 سانتی با دانسیته 20 است که هم صداهای فرکانس بالا را جذب می‌کند، هم به‌خوبی از پس دفع صداهای فرکانس‌های پایین برمی‌آید. این پنل‌های فوم برای نشان‌ دادن عکس‌العملی کنترل شده نسبت به صدا طراحی شده‌اند، این باعث می‌شود خیال‌تان راحت باشد که اتاق‌تان به‌لحاظ صوتی خفه و مرده نشود.

این پنل‌ها معمولاً با روکش چسب به بازار عرضه می‌شوند تا برای نصب آن‌ها روی دیوار و سقف به دردسر نیافتید. به‌هرترتیب، برای رسیدن به بهترین نتیجه بهتر است روی پنل‌هایی سرمایه‌گذاری کنید که هسته‌ای از جنس فایبرگلاس داشته باشند. این پنل‌ها رده جذب صدای بسیار بالایی دارند، بسیار بادوام‌اند، و تمیز کردن آن‌ها نیز بسیار ساده است.

ضبط پادکست

صداها و لرزش‌ها را خفه کنید

حتی دیوارهای ضخیم و محکم هم نمی‌توانند به‌طور کامل ارتعاشات را دفع کنند؛ مخصوصاً ارتعاشات و صداهای دامنه‌ی بم. این ارتعاشات معمولاً از‌طریق در یا چهارچوب‌های چوبی وارد اتاق می‌شوند، از دیوار کاذب عبور می‌کنند، و از پایه میکروفون‌تان بالا می‌آیند. بدین‌ ترتیب ناهنجاری‌های صوتی‌ هنگام ضبط پادکست پدید می‌آیند. حتی اگر از بهترین میکروفون‌ها هم استفاده کنید باز هم نمی‌توانید از بروز این مشکل جلوگیری کنید.

همان‌طور که اعمال فشار به یک شئ درحال لرزش، لرزش آن را کاهش داده یا متوقف می‌کند، خفه کردن نیز موجب دفع و کند‌شدن این ارتعاشات می‌شود. کاری که لازم است انجام دهید این است که از موادی استفاده کنید که بتوانند این ارتعاشات داخل اتاق را جذب کرده و انرژی جنبشی آن‌ها را به انرژی گرمایشی تبدیل کنند.


مقاله پیشنهادی “معرفی بهترین عایق صدا | بررسی 5 مورد از بهترین عایق‌های صدا


از چسب آکوستیک استفاده کنید

این چسب‌ها با نام چسب آکواریومی آکوستیک نیز شناخته می‌شوند. این چسب کششی به‌طور مخصوص برای عایق طراحی شده است. از این چسب‌ها برای چسباندن چهارچوب دیوار و دیوارهای کاذب استفاده می‌شود. این چسب‌ها به‌عنوان مؤثرترین راه برای دفع ارتعاشات بم داخل اتاق شناخته می‌شوند. اگر به‌اندازه‌ی کافی از آن‌ها استفاده کنید درعین حفظ و چسباندن مواد به یکدیگر، ارتعاشات بم را هم دفع خواهید کرد.

همچنین می‌توانید برای نهایت عایق‌بندی صوتی، از گچ معمولی برای پر کردن ترک‌های کوچک دیوار، حفره‌ها و شیارهای دیوارها و پنجره‌ها استفاده کنید. برخی گچ‌ها بر پایه آب و قابل رنگ هستند، بنابراین تمیز کردن آن‌ها نیز راحت‌تر است. اگر گچ هم‌رنگ دیوارتان نبود، می‌توانید از این گچ‌ها استفاده کرده، و سپس رنگ‌شان کنید.

جدا کردن سازه‌ها و تجهیزات

جدا کردن یعنی به‌سادگی تجهیزات خود را از دیوارها، یعنی جایی که معمولاً ارتعاشات از آن‌ها نفوذ می‌کنند، دور کنید. با دور کردن تجهیزات خود از دیوارها، لرزشی که موجب پدید آمدن صداها و وزوزهای ناخواسته می‌شود را بی‌اثر می‌کنید. زمانی که امکان خراب کردن دیوار و ساخت دیوارهای جدید با مواد و استانداردهای عایق‌بندی صوتی را نداشته باشید، این گزینه می‌تواند کمک شایانی به شما بکند. این روش برای ضبط صدای سازها نیز بسیار کارساز است.

کف اتاق را عایق کنید

اگر اتاق یا خانه‌ای زیر اتاق ضبط پادکست شما وجود داشته باشد، همیشه این احتمال هست که صدایی از طبقه پایین به اتاق شما نفوذ کند؛ مخصوصاً اگر همسایه پایینی‌تان عادت داشته باشد با صدا بلند تلویزیون تماشا کند.

همان‌طور که پیش‌تر اشاره کردیم، همیشه ممکن است ارتعاشات بم از دیوار به زمین، و از زمین به پایه میکروفون منتقل شوند. حال چه راه‌حلی وجود دارد که هم از شر این ارتعاشات بم خلاص شد، هم مورد آزار همسایه پایینی قرار نگرفت، و هم آکوستیک اتاق را بالا برد. بهترین گزینه استفاده از موکت‌‌هایی با پرز بلند است. موکت‌هایی که پرزهای ضخیم و بلند دارند به‌خوبی ارتعاشات بم و صداهایی که از طبقه‌ی پایین نفوذ می‌کنند را جذب می‌کنند. درواقع این موکت‌ها با پرزهای بلندی که دارند مانند یک پنل عایق صدا عمل‌کرده، و ارتعاشات صدا را پس از برخورد، میان سطح ناهموار و پرزهای بلندشان حبس و دفع می‌کنند.

جمع‌بندی

این روزها همه یا مشغول ضبط پادکست هستند، یا به آن فکر می‌کنند. اما چیزی که می‌تواند شما را در میان این خیل عظیم سرآمد کند، بدون شک کیفیت است. زمانی که شما برای کیفیت کارتان ارزش قائل شوید، دیگران نیز برای کار شما ارزش قائل می‌شوند.

با بالا بردن کیفیت فنی خود، می‌توانید ثابت کنید پادکست شما با پادکست‌های آماتور تفاوت دارد. برای این کار اصلاً نیاز به زحمت یا هزینه‌ی به‌ خصوصی نیست. تنها کافیست با عایق‌بندی سقف، دیوارها، و کف اتاق‌تان، طنین صدای داخل را کنترل کرده، پژواک صدا را از بین برده، و از نفوذ صداهای خارجی به داخل جلوگیری کنید.

ما اینجا، در فروشگاه کهن عایق انواع اقسام عایق‌ها را برای شما فراهم کرده‌ایم. تنها کافیست تصمیم به شروع بگیرید، سپس ببینید کدام دیوارها به چه‌ نوع عایقی نیاز دارند. باقی کار را به ما بسپارید. ما بهترین پنل‌های عایق را برای آماده‌سازی استودیو خانگی شما فراهم خواهیم کرد. پس پنل‌های عایق صدا از ما، تولید و ضبط پادکست از شما. منتظر سفارشات شما هستیم!

 

1 دیدگاه برای “آموزش ساخت اتاق عایق برای ضبط پادکست

  1. اشتراک‌ها: آموزش ساخت اتاق عایق برای ضبط پادکست - ضبط پادکست در خانه - موزیک 98

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اگه برای عایق‌ ماینر به مشاوره آنلاین احتیاج داری، کلیک کن !
بزن بریم !
توی این فرم میتونی اطلاعات مختصری از دستگاه خودت رو وارد کنی تا بلافاصله راهنمایی لازم برات ارسال بشه
اشتراک در خبرنامه سایت
با عضویت در خبرنامه سایت ما می توانید از ما کد تخفیف بگیرید!
سیاست حفظ حریم خصوصی. این اطلاعات هرگز با کسی به اشتراک گذاشته نمی شود
مشترک شوید!