عایق صوتی چیست؟

عایق صوتی چیست

امروزه آلودگی صوتی به مشکل روزافزون میلیاردها انسان در سرتاسر کره که در شهرها زندگی می‌کنند تبدیل شده است. مشکل اساسی آلودگی‌های صوتی مفرط این است که این آلودگی‌ها می‌توانند منجر به کم‌خوابی بشوند. کم‌خوابی یکی از علل اصلی بیماری‌های جسمی و روحی بوده، و می‌تواند تمامی زمینه‌های زندگی شما را تحت تأثیر قرار بدهد.

سر و صدا می‌تواند موجب مشکلات شنوایی و اختلالات خواب بشود، این زمینه‌ساز بیماری‌هایی از قبیل فشار خون بالا، مشکلات قلبی ناشی از فشار عصبی، و مشکلات روحی روانی است. سر و صدای مفرط همچنین موجب حواس‌پرتی و عدم توانایی در تمرکز نیز می‌شود.

با رشد جمعیت و بالاتر رفتن هرچه بیشتر تراکم جمعیت در شهرها، نیاز به عایق‌سازی صوتی روزبه‌روز درحال افزایش است.

عایق صوتی چیست؟

معنی عایق‌سازی صوتی در فرهنگ لغت چنین است: “پیشگیری کردن از نفوذ صدا از بیرون به داخل خانه یا اتاق، یا جلوگیری از خرج صدا از اتاق.”
قوانین طلایی عایق‌سازی به‌شرح زیر می‌باشد:

  •  اگر هوا می‌تواند عبور کند پس حتماً صدا هم می‌تواند.
  • کاهش ارتعاشات تا حد ممکن.

عایق صوتی یعنی افزودن اصلاحاتی به ساختار فیزیکی دیوار برای جذب و دفع مؤثر ارتعاشات و صداهای درون هوا.

عایق صوتی چه کار می‌کند؟

صدا از دو طریق منتقل می‌شود. عایق صوتی از طریق همین دو روش می‌‎تواند جلوی انتشار بیشتر صدا را بگیرد. اصلی‌ترین راه انتقال صدا از طریق هواست. این زمانی اتفاق می‌افتد که امواج صوتی ایجاد شده (برای مثال توسط فردی که درحال صحبت کردن است یا موسیقی درحال پخش)، در هوا جاری می‌شوند و انتقال می‌یابند.
راه دوم مربوط به زمانیست که ارتعاشات صوتی از اجسام جامد مانند کف‌های چوبی اتاق عبور می‌کنند.

عایق صوتی دربرابر صدای هوا-برد

صدای هوا-برد، صداییست که از طریق هوا منتقل می‌شود. فردی که درحال صحبت کردن است و رادیو و تلویزیون روشن از بارزترین تولیدکنندگان این نوع صدا هستند. صدای هوا-برد می‌تواند در خانه‌هایی که دیوارهایی نازک با عایق‌بندی ضعیف دارند مشکل‌ساز بشود. عایق‌بندی ضعیف یعنی صداها به‌سادگی می‌توانند از حفره‌های داخل دیوار (برای مثال پریز برق) عبور کنند. سر و کله زدن با صداهای هوا-برد عموماً نیازمند خفه کردن صدا و افزودن حجم است. این کار با مهر و موم کردن دیوارها، کف زمین، و سقف، و افزودن عایق به دیوارها برای جلوگیری از عبور صدا، انجام می‌گیرد.

عایق صوتی دربرابر صدای ضربه‌ای

صدای ضربه‌ای، صداییست که در اثر ضربه تولید شده و ارتعاشات آن در ساختمان جاری می‌شود. برای مثال می‌توان به فردی که پاهایش را روی زمین می‌کوبد، چکش‌‎کاری، بسته شدن درها و یا جابه‌جایی لوازم خانه اشاره کرد.

صدای ضربه‌ای معمولاً در خانه‌هایی که اتاق‌هایشان دیوار مشترک دارند مسئله‌ساز می‌شود. برای مثال اگر یک دیوار آجری داشته باشید که هیچ فضای خالی‌ای میان آن وجود نداشته باشد، ارتعاشات و لرزش‌ها به‌سادگی از یک طرف دیوار به طرف دیگر منتقل می‌شوند.

برای مقابله با صدای ضربه‌ای باید شکاف‌هایی باریک در دیوار ایجاد کرد تا جریان لرزش و ارتعاشات را قطع کند. افزودن عایق به دیوار (افزودن حجم) می‌تواند ارتعاشات باقی‌مانده را جذب و دفع کند. این عمل برای عایق‌سازی صوتی دیوار دربرابر صداهای ضربه‌ای ضروریست.


مقاله پیشنهادی “معرفی بهترین عایق صدا | بررسی 5 مورد از بهترین عایق‌های صدا


چه مقدار صدا آزاردهنده است؟

در جدول زیر میزان انواع و اقسام صداها با مقیاس dB اندازه‌گیری شده است. dB واحد رایج اندازه‌گیری صدا است.

0 Db ساکت‌ترین صداییست که گوش انسان می‌تواند بشنود. تنفس آرام صدایی معادل 10 dB دارد؛ یعنی صدایی معادل 10 برابر سکوت مطلق. پیچیدن باد میان برگ درختان برخلاف تصور عموم، 100 برابر سکوت مطلق است. صدایی که از یک زمزمه‌ی 30 dB ایجاد می‌شود، 1000 برابر بیشتر از سکوت مطلق است. این بدین خاطر است که دسیبل بر اساس یک مقیاس لوگاریتمی محاسبه می‌شود، یعنی اختلاف میان صداها با بیشتر شدن صدا، افزایش می‌یابد.

جدول زیر به ما نشان می‌دهد که افزایش سطح دسیبل در دنیای واقعی چگونه خواهد بود:

گوشی انسان با صداهایی تا 85 Db مشکلی ندارد. بنابراین جاده‌های شلوغ نمی‌توانند موجب مشکلات شنوایی بشوند؛ حتی در طولانی‌مدت. بااین‌حال شنیدن صدایی معادل 20 dB هنگام خواب می‌تواند آزاردهنده باشد. خوشبختانه هرچه صدا کمتر باشد، عایق‌سازی صوتی دربرابر آن نیز آسان‌تر است.

در معرض صداهایی قوی‎‌تر از 90 Db بودن برای کوتاه‌‎مدت مشکلی ندارد، اما برای مدت طولانی می‌تواند به‌مرور زمان موجب کاهش شنوایی بشود. صداهای بالا 9 Db تقریباً می‌توانند از هر پنجره‌ای عبور کنند.

بنابراین اگر در مجاورت ریل راه آهن یا زمین‌های زراعتی زندگی می‌کنید، عایق‌سازی صوتی پنجره‌های می‌تواند فکر خوبی باشد. در معرض صدایی بیش از 100 dB بودن برای بیشتر از 1 دقیقه می‌تواند موجب آسیب‌های شنوایی دائمی بشود.

بنابراین اگر در مجاورت یک باند پرواز یا یک سالن کنسرت زندگی می‌کنید حتماً با دردسرهای آلودگی‌های صوتی آشنا هستید. اگر با صداهای بالایی 100 dB مشکل دارید بهتر است که عایق صوتی را جدی بگیرید و تمام سعی خود را بکنید تا هرچه بیشتر از تأثیر این آلودگی‌های صوتی بکاهید.

روش‌های عایق صوتی

روش‌های فراوانی برای عایق صدا وجود دارد که می‌توان از آن‌ها برای کاهش فشار صدا استفاده کرد. چندی از رایج‌ترین روش‌های عایق صدا به‌شرح زیر هستند:

  • افزایش فاصله میان خود و صدا
  • خنثی کردن امواج صوتی
  • جذب امواج صوتی

افزایش فاصله میان خود و صدا

منطقی است که هرچه از منبع صدا دورتر شوید، محیط ساکت‌تر خواهد شد. متأسفانه این روش عایق صوتی در بیشتر موارد ممکن نیست. فشار و شدت صدا هردو با افاصله گرفتن از منبع صدا کاهش می‌یابند. سطح صدا با دو برابر شدن فاصله با منبع صدا تا 6 Db کاهش می‌یابد. بنابراین اگر منبع صدای شما را یک ژنراتور یا پمپ آب در نظر بگیریم، انتقال آن به بیرون از خانه و 20 متر دورتر بردن آن می‌تواند تأثیر به‎‌سزایی در عایق‌سازی خانه‌تان داشته باشد.

خنثی کردن امواج صوتی

خنثی کردن امواج صوتی روشیست که بیشتر برای عایق کردن حیاط یا باغ‌ها استفاده می‌شود. این روش بسیار مناسبی برای مواردیست که آلودگی صوتی از وجود جاده‌ای شلوغ، ریل راه آهن یا فرودگاهی در مجاورت خانه نشأت می‌گیرد. خنثی‌سازی از طریق جای‌گذاری موانعی میان خانه و صدا صورت می‌گیرد؛ به این طریق که امواج صوتی با برخورد به عایق‌ها، رو به بیرون منعکس می‌‎شوند. برای موانع بیرونی عایق صوتی می‌توان از حصارها، دیوارها، سایه‌بان، درخت‌ها و… استفاده کرد.‌

جذب امواج صوتی

جذب صدا اندکی با عایق صوتی متفاوت است. معمولاً بیشتر برای بهبود وضعیت آکوستیک یک اتاق از جذب صدا استفاده می‌شود. شیوه‌ی کار جاذب‌های صوتی بدین‌ گونه است که موادی را سر راه امواج صوتی قرار می‌دهیم، مقدار زیادی از امواج صوتی با برخورد با این مواد جذب شده و انرژی صوتی آن‌ها به انرژی گرمایشی تبدیل خواهد شد. فوم عایق صوتی یکی از مؤثرترین مواد عایق صوتی برای جذب صدا است. اکثراً از این فوم‌ها برای عایق‌بندی دیوارها، سقف‌ها و کف زمین استفاده می‎‌شود.

جمع‌بندی

با افزایش روزافرون تراکم جمعیت، آلودگی‌های صوتی به بخش لاینفکی از زندگی شهری تبدیل شده است. همان‌‍طور که گفتیم آلودگی صوتی می‌تواند موجب صدمات جبران ناپذیری برای سلامت جسمانی و روانی انسان بشود.

بهترین راه پیشگیری از این صدمات، عایق صوتی است. شما با عایق صوتی می‌توانید خود را از صدمات آلودگی‌های صوتی، و همچنین مزاحمت‌های همسایگان پر سر و صدای خود مصون کنید. اگر شما هم یکی از رنج‌دیدگان آلودگی‌های صوتی هستید پس دیگر چرا معطلید؟ همین الان با متخصصان ما تماس بگیرید و عایق‌های صوتی خود را سفارش دهید تا آرامشی که شایسته‌ی آن هستید را به خانه‌تان بیاورید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اگه برای عایق‌ ماینر به مشاوره آنلاین احتیاج داری، کلیک کن !
بزن بریم !
توی این فرم میتونی اطلاعات مختصری از دستگاه خودت رو وارد کنی تا بلافاصله راهنمایی لازم برات ارسال بشه
اشتراک در خبرنامه سایت
با عضویت در خبرنامه سایت ما می توانید از ما کد تخفیف بگیرید!
سیاست حفظ حریم خصوصی. این اطلاعات هرگز با کسی به اشتراک گذاشته نمی شود
مشترک شوید!