کاربردهای فوم‌های نسوز شانه تخم‌مرغی

فوم شانه تخم‌مرغی

اگر شما هم تجربه‌ای هرچند کوتاه از شهرنشینی هم داشته باشید، مطمئنم که یکی از بارزترین نکاتی که از زندگی شهرنشینی در خاطرتان باقی مانده، هیجان و شور و سرعتی است که در زندگی شهری جاری است. اما این تحرک بدون شک عوارضی را هم با خود به‌ همراه دارد. اصلاً مگر این‌ همه تحرک و جنب و جوش شهرنشینی بدون تولید سر و صدا هم ممکن است؟  همگی می‌دانیم که خیر.

آلودگی‌های صوتی انبوه یکی از عناصر غیرقابل تفکیک از زندگی شهری است، اما راه نجات هم وجود دارد. حتی در زندگی شهرنشینی هم می‌توان از آلودگی‌های صوتی و آثار مخرب‌شان در امان بود. راه رهایی از آلودگی‌های صوتی، عایق‌بندی خانه است. برای عایق‌بندی صوتی خانه، استفاده از محصولات آکوستیک یکی از مؤثرترین روش‌های موجود است. انواع مختلفی از محصولات آکوستیک و ضد صدا وجود دارد، و این محصولات هرکدام شکل، اندازه، طریقه استفاده، و کاربردهای منحصر به‌فردی دارند.

یکی از کارسازترین و محبوب‌ترین این محصولات، فوم شانه تخم‌مرغی نسوز است. ما قصد داریم در این مقاله به بررسی عایق شانه تخم‌مرغی نسوز بپردازیم. اما پیش از این باید بدانیم که عایق‌بندی صوتی چیست؟ اصلاً این عایق‌ها چه تأثیری بر صدا دارند؟ با ما در این مقاله همراه باشید تا به تمامی این سؤالات پاسخ دهیم.

عایق‌بندی صوتی چیست؟

عایق‌بندی صوتی در یک جمله یعنی مسدود کردن ورودی‌ها و خروجی‌های صوتی خانه؛ درست همان‌طور که در و پنجره‌ها را در فصل زمستان طوری عایق می‌کنند تا گرما از خانه خارج، و سرما وارد خانه نشود. بنابراین عایق‌بندی صوتی هم کارکردی دوگانه دارد: جلوگیری از ورود صدا از بیرون به داخل خانه یا اتاق، و جلوگیری از خروج صدا از اتاق یا خانه. همان‌طور که پیش‌تر گفتیم راه‌های فراوانی برای عایق‌بندی صوتی خانه وجود دارد. اما این روش‌های گوناگون چگونه می‌توانند از ورود خروج صدا جلوگیری کنند؟ این دقیقاً همان چیزی است که قصد داریم در بخش بعد به آن بپردازیم.

عایق‌بندی صوتی چگونه می‌تواند از انتقال صدا جلوگیری کند؟

همان‌طور که می‌دانید صدا در واقع ارتعاشاتی‌ است، که به‌ شکل امواج صوتی در هوا در جریان است. این امواج صوتی پس از برخورد با سطوح سخت، سه واکنش دارند: بخش بسیار اندکی از این امواج جذب سطح می‌شود، بخشی دیگر از سطح عبور می‌کند، و بخش بیشتر آن پس از برخورد با سطح، به داخل باز می‌گردد. عایق‌بندی صدا به دو صورت عمل می‌کند، یا جذب صوتی سطوح را بالا می‌برد، یا امواج صوتی را پس از برخورد پراکنده کرده، و بدین صورت از انتقال آن جلوگیری می‌کند.

فوم‌های آکوستیک پنل یکی از بهترین محصولات برای عایق‌بندی صوتی به‌شمار می‌آیند. این پنل‌ها با شکل‌های مختلفی که دارند امواح صوتی را به‌ خوبی در فضا پراکنده می‌کند؛ همچنین بافت مخصوص این پنل‌ها با خلل و فرج‌های فراوانش بخش اعظمی از امواج صوتی را جذب کرده و با تبدیل انرژی صوتی به انرژی گرمایشی، نقش پررنگی را در عایق‌بندی اتاق ایفا می‌کند.

کارایی اصلی فوم‌‌های آکوستیک پنل بالا بردن سطح کیفی آکوستیک فضا، و جلوگیری از انتقال صدا از داخل اتاق به بیرون است؛ ولی طراحی خاص این پنل‌ها موجب شده است تا شاهد تأثیرگذاری آن‌ها در جلوگیری از ورود صدا به اتاق هم باشیم. فوم‌ شانه تخم‌مرغی یکی از محبوب‌ترین انواع فوم آکوستیک است. در ادامه این مقاله به دلایل محبوبیت این عایق خواهیم پرداخت.

فوم شانه تخم‌مرغی

شما هم احتمالاً این را از پیش شنیده‌اید که می‌گویند شانه‌ تخم‌مرغ به کاهش صدا کمک کرده و یک جایگزین عالی برای محصولات ضد صدا موجود در بازار است. درست است که این ایده که اتاق خود را با شانه‌های تخم‌مرغ پر کنید ممکن است کمی عجیب باشد، اما بسیاری از محصولات عایق‌بندی صوتی با الهام‌گیری از شکل شانه‌های تخم‌مرغ عایق‌هایی طراحی کرده‌اند که از کیفیت آکوستیک بیشتری برخوردار است.

عایق ضد صدا شانه تخم‌مرغی در واقع به دفع صدا پژواک و کاهش صدا کمک می‌کند. حتی بسیاری از فوم‌ها و جاذب‌هایی که برای کاهش صدا طراحی شده‌اند برای بالا بردن سطح کاهش صدا شکل این شانه‌ های تخم‌مرغ را شبیه‌سازی کرده‌اند. اما چرا عایق‌های ضد صدا معمولاً شکلی مانند شانه‌های تخم‌مرغ دارند، و چطور این طراحی کمک بیشتری به کاهش صدا و برآورده کردن نیازهای شما می‌کند؟


مقاله پیشنهادی “معرفی بهترین عایق صدا | بررسی 5 مورد از بهترین عایق‌های صدا


تأثیر شکل عایق بر کاهش صدا

اگر تا به حال از محصولات عایق‌بندی صوتی‌ استفاده کرده باشید که شکل غیرمعمول یا پیچیده‌ای داشته باشند، ممکن است به اشتباه فکر کرده باشید که این عایق‌ها تأثیری نداشته و حتماً مشکلی دارند. به همین دلیل است که مهندسان تولید از محصولات ضد صدا را به شکل شانه‌های تخم‌مرغ طراحی می‌کنند. شکل شانه‌ تخم‌ مرغی عایق‌ها، این محصولات را قادر می‌سازد تا صدا را بهتر جذب کند. چگونه؟ سطوح گوناگون خمیدگی و تورفتگی‌ها به عایق این قابلیت را می‌بخشد که امواج صوتی را به‌خوبی در فرکانس‌های مختلف پراکنده کند. در نتیجه، این امر موجب می‌شود که عایق ضد صدا عملکرد بهتری در دفع صدا با کاهش تعداد انعکاس‌های صوتی داخل اتاق می‌شود.

فوم شانه تخم‌مرغی

کاهش پژواک در مقابل عایق‌بندی صوتی یا جذب صدا

برای اینکه درک مفهوم ساده‌تر شود، دیوار خود را همچون یک آینه در نظر بگیرید. اگر یک تصویر بدون بافت را مقابل آینه بگیرید، انعکاس کامل تصویر را خواهید دید. اما اگر یک کریستال ناهموار را مقابل آینه بگیرید، انعکاس تصویر پراکنده و شکسته است. موج‌ها و حفره‌های درون بافت محصولات شانه تخم‌مرغی تمام امواج صوتی را جذب نمی‌کند. بلکه در عوض این عایق‌های امواج صوتی را درهم شکسته و آن‌ها را به‌شکل فرکانس‌های چندگانه در جهت‌ها مختلف در اتاق بازتاب می‌دهد. این عایق‌ها به‌ جای جذب صدا، آن را در جهت‌های مختلف پراکنده می‌کنند که موجب کاهش فراوان صدایی می‌شود که به گوش شما می‌رسد.

بهترین کاربردهای فوم شانه تخم‌مرغی

حال که از عملکرد خارق‌العاده محصولات ضد صدا تخم‌مرغی باخبر شدید، ممکن است این سؤال برایتان پیش بیاید که این پنل‌ها را کجا باید نصب کرد. سطوح سخت مانند دیوارهای بتنی و سقف‌ها می‌توانند از مزایای بافت مواج عایق‌های شانه تخم‌مرغی بهر‌ه‌مند بشوند. این محصولات به تفرق امواج صوتی در هر برخورد با دیوار می‌شوند. عایق‌های شانه تخم‌مرغی امواج صوتی را پس از برخورد، به‌جای یک جهت، در چند جهت منعکس می‌کنند. هر مکانی که مشکل پژواک صدا داشته باشد یا سر و صدای زیادی داخل آن بپیچد می‌تواند از مزایای بافت مواج عایق شانه تخم‌مرغی بهره ببرد.

فوم شانه تخم‌مرغی

جمع‌بندی

هرگاه خودتان را نیمه‌ شب بیدار، آزرده از سر و صدا، در انتظار لحظه‌ای سکوت و آرامش برای خواب یافتید، یا همسایگان پر سر و صدا مدام حواس شما را حین کار پرت می‌کنند، بدانید که را چاره شما عایق‌بندی صوتی است. ما اینجا در کهن عایق محصولات گوناگونی به شما ارائه می‎‌دهیم که همگی آن‌ها برای دستیابی به بالاترین سطح کاهش پژواک و صدا مهندسی شده‌اند. ما با محصولات‌مان همان آرامشی که به‌دنبال آن هستید را به خانه و محل کارتان می‌آوریم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اگه برای عایق‌ ماینر به مشاوره آنلاین احتیاج داری، کلیک کن !
بزن بریم !
توی این فرم میتونی اطلاعات مختصری از دستگاه خودت رو وارد کنی تا بلافاصله راهنمایی لازم برات ارسال بشه
اشتراک در خبرنامه سایت
با عضویت در خبرنامه سایت ما می توانید از ما کد تخفیف بگیرید!
سیاست حفظ حریم خصوصی. این اطلاعات هرگز با کسی به اشتراک گذاشته نمی شود
مشترک شوید!