روش‌های ضد صدا كردن اتاق

روش های ضد صدا کردن اتاق

ضد صدا کردن اتاق چه مزایایی دارد؟ اگر خانه شما هم کنار اتوبان واقع شده باشد یا همسایگانی بی‌ملاحظه و پر سر و صدا داشته باشید حتماً از اهمیت عایق‌بندی صوتی خانه آگاه هستید. تأثیرات منفی جسمی و روانی آلودگی‌های صوتی بر کسی پوشیده نیست. زندگی شهری و آپارتمان‌نشینی ما را هرروز بیشتر از دیروز در معرض آلودگی‌های صوتی قرار می‌دهد. حال راه چاره چیست؟ چه باید کرد تا از شر آلودگی‌های صوتی و تأثیرات منفی‌شان در امان بود؟

ضد صدا کردن اتاق یکی از بهترین راه‌هاست؛ شاید حتی بتوان گفت تنها راه! اما برای ضدا صدا کردن اتاق به چه‌چیزهایی نیاز است؟ چگونه می‌توان اتاق را ضد صدا کرد؟ هیچ نگران نباشید! زیرا ما برای تمامی این سؤالات پاسخ داریم. ما قصد داریم در این مقاله با معرفی روش های ضد صدا کردن اتاق به شما در خلاص شدن از شر آلودگی‌های صوتی کمک کنیم تا خانه‌ای آرام و ساکت برای خود و خانواده‌تان فراهم کنید.

ضد صدا کردن یعنی چه؟

اگر در جایی که زندگی می‌کنید صداهای مزاحم فراوانی وجود دارد، احتمالاً ضد صدا کردن خانه یا آپارتمان‌تان اقدامی منطقی در جهت کاهش صداهای مزاحم اطراف‌تان است. ضد صدا کردن راهکاریست که در آن با استفاده از محصولات آکوستیک صدایی که از یک منبع معین صوتی ارسال می‌شود را بازتاب، خنثی، جذب یا تبدیل می‌کنیم. با کمک ضد صدا کردن اتاق در برابر منابع مختلف یا با استفاده از پنجره‌های دوجداره می‌توان از ورود صدای خارجی به داخل خانه جلوگیری کرد.

روش های ضد صدا کردن اتاق خواب

آیا می‌خواهید بدانید چگونه می‌توانید یک اتاق ضد صدا داشته باشید؟ قابل درک است! همه دل‌شان می‌خواهد اتاقی که در آن می‌خوابند به‌دور از هر سر و صدایی باشد. هرچه نباشد اتاق خواب سرپناه ماست، بنابراین دل‌مان می‌خواهد آن را تا حد ممکن از هر سر و صدایی دور نگه داریم. اما سؤال اصلی اینجاست که چگونه می‌توانیم یک اتاق ضدا صدا بسازیم؟ با ما همراه باشید تا با معرفی روش های ضد صدا کردن اتاق خواب شما را در این امر یاری دهیم.

فرش‌های ضخیم‌تری پهن کنید.

صدای پا هنگام قدم زدن، ممکن است ارتعاشاتی در اتق‌تان ایجاد کند که برایتان ناخوشایند باشد. بهترین راهکار برای ای مسئله پهن کردن فرش یا موکت‌های ضخیم است تا به‌خوبی صدای پایتان را پوشش دهند. فرش‌ها و موکت‌ها جاذب صدا هم هستند، به همین دلیل است که بسیاری از ساکنین آپرتمان‌ها از آن‌ها استفاده می‌کنند تا اتاق آرام‌تری داشته باشند.

درها را مهر و موم کنید.

چطور در اتاق را ضد صدا کنیم؟ چهارچوب در شما ممکن است فضای خالی‌ای در پایین خود داشته باشد که می‌تواند موجب انتقال صدا به داخل اتاق بشود. اگر دل‌تان می‌خواهد که اتاق‌ آرام‌تری داشته باشید، لازم است به هر طریقی که می‌توانید در اتاق را مهر و موم کنید. برای این‌کار می‌توانید از درزگیرهای مختلفی که در بازار موجود است استفاده کنید.

از پنجره‌های آکوستیک استفاده کنید.

اگر چهارچوب پنجره اتاق‌تان هنگام عبور و مرور کامیون‌ها یا ماشین‌هایی که صدای ضبط‌شان را زیاد کرده‌اند به‌لرزه می‌افتد، به فکر تعویض پنجره‌های خود با پنجره‌های آکوستیک باشید. درواقع پنجره‌های آکوستیک می‌توانند سرمایه‌گذاری خوبی باشند زیرا آن‌ها اختصاصاً طوری ساخته شده‌اند که امواج صوتی‌ای که از بیرون می‌آیند را خنثی کنند. یکی دیگر از مزایای این پنجره‌ها کمک به صرفه‌جویی در مصرف انرژی و در نتیجه کاهش قبوض سیستم‌های گرمایشی و سرمایشی است.

پنجره آکوستیک

نشتی‌های صوتی را بگیرید.

اگر اتاق خواب شما مدام در ساعات به‌خصوصی از روز با آلودگی صوتی بمباران می‌شود؟ برای مثال اواخر شب که کامیون حمل زباله وارد کوچه می‌شود. تشخیص اینکه صدا در چه قسمت‌هایی از اتاق بیشتر است می‌تواند به شما کمک کند تا نشتی‌های صوتی را بگیرید. آیا مشکل شکاف‌های چهارچوب پنجره است که باید کمی گچ‌کاری شوند؟ یا شاید هم قرار دادن یک صندلی ابری در گوشه اتاق به جذب صدا کمک کند؟ تعیین مکان دقیق جایی که صدا از آن وارد اتاق می‌شود کلید جل مشکل آلودگی‌های صوتی است.


مقاله پیشنهادی “معرفی بهترین عایق صدا | بررسی 5 مورد از بهترین عایق‌های صدا


کرکره یا ملحفه به دیوار پشت تخت خواب نصب کنید.

یکی دیگر از روش های ضدا صدا کردن اتاق خواب، نصب کردن یک کرکره یا ملحفه به یکی از دیوارهای اتاق است؛ ترجیحاً همان دیواری که هنگام خواب سرتان را آن سمت می‌گذارید. این روش نه‌تنها به کاهش بازتاب صدا به‌سمت شما کمک می‌کند، بلکه فضا و جو آرام‌بخشی برای خواب شما فراهم می‌کند.

فوم ضد صدا

اگر محدودیت مالی دارید و باید هزینه‌ها را پایین نگه دارید، اما در عین حال می‌خواهید از شر صداهایی که از بیرون می‌آیند هم رها شوید، می‌توانید از فوم‌های ضد صدای ارزانی که در بازار هستند استفاده بکنید. این فوم ضد صدا نه تنها به کاهش نفوذ صدا به داخل اتاق کمک می‌کند، بلکه تنوع بالایی در طرح‌ها و مدل‌های آن‌ها وجود دارد که به شما کمک می‌کند تا به اتاق خواب زیباتری دست پیدا کنید.

فوم ضد صدا

صدای پیش‌زمینه تولید کنید!

اکثر افرادی که از آلودگی‌های صوتی شکایت می‌کنند افرادی هستند که در آپارتمان زندگی می‌کنند. اگر در این موارد دیوار یا دیوارهای مشترک نازک باشند کار زیادی از دست‌تان برنمی‌آید. صدایی که از سقف توسط همسایه‌‎های بالایی ایجاد می‌شود هم یکی از رایج‌ترین نارضایتی‌های مستأجران است.

در چنین شرایطی، یکی از تنها راه‌های باقی‌مانده این است که صدای پیش‌زمینه تولید کنید. برای مثال صداهای آرام‌بخش طبیعت یا موزیک‌های ملایم و خواب‌آور، تا فضای ذهنی‌تان را کمی تلطیف کنید. گرچه این ترفند به‌سادگی صدای خارجی را می‌پوشاند. این روش برای افرادی که محدودیت مالی دارند هم کارساز است، هم ساده.

یک اتاق ضد صدا بسازید!

حتی اگر یک موسیقی‌دان یا نوازنده حرفه‌ای هم نباشید، باز هم تبدیل اتاق خود به یک اتاق ضد صدا بهترین کار ممکن است. درست مانند یک استودیو ضبط صدا، ضدا صدا کردن اتاق صداهای خارجی مزاحم را از شما دور نگه می‌دارد و همچنین از خروج صدای شما به بیرون از اتاق هم پیشگیری می‌کند.

پتوها

آیا می‌توان بی هیچ هزینه‌ای اتاق را ضد صدا کرد؟ خب، آویزان کرد پتوهای ضخیم از درها و پنجره‌ها ممکن است تا حدی مؤثر باشد. گرچه این مؤثرترین روشی برای مسدود کرد مسیر ورود صداها به اتاق نیست، اما در مواقع اضطراری، مانند مواقعی که سعی دارید اتاق را برای خواب نوزاد‌تان آماده کنید بسیار مناسب است.

درپوش‌های پنجره خود را بسازید!

پنجره‌های اتاق خواب یکی از اصلی‌ترین منافذ ورود صدا به اتاق هستند و یکی از راه‌هایی که این صداها را تا حد ممکن کاهش دهید این است که درپوش پنجره نصب کنید. درپوشی پنجره نوعی پوشش برای پنجره است. می‌توانید حتی با استفاده از عایق یا فوم ضد صدا، یک تخته چوب نازک برای پشتیبانی و در آخر چسب، خودتان در خانه درپوش پنجره درست کنید. درست کردن درپوش پنجره نه‌تنها به کاهش صدا کمک می‌کند، بلکه نوعی عایق برای روزهای سرد زمستان هم هست. این پروژه خوبی است و با شروع آن می‌توانید با صداهای مزاحم سرما مبارزه کنید.


مقاله پیشنهادی “روش‌های عايق كردن پنجره در برابر صدا


روش‌های ضد صدا کردن اتاق‌های دیگر خانه یا آپارتمان

با این‌همه سر و صدا و غوغایی که همیشه در اطراف برپاست، سخت است که بتوان لحظه‌ای از آرامش درون خانه یا آپارتمان خود لذت برد. یکی از راه‌هایی که به شما کمک می‌کند تا خواب آرامی داشته باشید این است که دیوارها را ضد صدا کنید. ارتعاشات صوتی می‌توانند پنجره‌ها، در و حتی لوازم شیشه‌ای و شکستنی شما را بلرزانند. با تمام این‌ها می‌خواهیم چند ترفند برای ضد صدا کردن خانه خود در مقیاس بزرگ را به شما معرفی کنیم.

پرده‌ی در نصب کنید.

اگر داخل یک آپارتمان زندگی می‌کنید و می‌توانید صدای دیگر اعضای خانواده‌تان را از راهرو بشنوید شاید بد نباشد که به فکر نصب پرده در باشید. نصب یک پرده در آستانه در اتاق می‌تواند صدایی که به داخل راه پیدا می‌کند را جذب کند. وقتی داخل اتاق می‌روید پرده‌ها را بکشید تا از ورود سر و صداها به داخل اتاق جلوگیری کنید.

در خانه‌تان را ضد هوا کنید.

همان‌طور که پیش‌تر اشاره کردیم، یکی دیگر از روش‌هایی که می‌توانید با استفاده از آن حجم صدای ناخواسته را کاهش دهید، پوشاندن تمامی درزهای در ورودی است. با نصب درزگیر در قسمت پایین چهارچوب می‌توانید به‌طور کلی منافذ آستانه در ورودی را ببندید. این نه‌تنها به جلوگیری از ورود صدا کمک می‌کند، بلکه همچنین می‎‌تواند از ورود گرد و غبار و آلودگی به داخل خانه‌تان جلوگیری کند.

فوم‌های آکوستیک پنل نصب کنید.

یکی دیگر از روش های ضد صدا کردن اتاق، نصب کردن فوم های آکوستیک پنل است تا صدا را پیش از بازتاب از دیوارها یا سقف‌، جذب کرده یا از بین ببرید. از این فوم‌ها عموماً در سالن‌های تئاتر، سینما، کنسرت و استودیوهای موسیقی استفاده می‌شود. اما می‌توانید برای کاهش صدا به انتخاب خود این فوم‌های آکوستیک را روی دیوارها یا سقف خانه خود نصب کنید.

فوم آکوستیک پنل

جمع‌بندی

همان‌طور که در شروع متن گفتیم آلودگی‌های صوتی یکی از بزرگترین معضلات امروز شهرنشینی هستند و اگر خوشبختانه شما هم یکی از افرادی هستید که از حساسیت صوتی بالایی بهره می‌برید، بهترین راه برایتان این است که اتاق خواب یا حتی کل خانه خود را عایق‌بندی صوتی کنید. احتمالاً تاکنون با مطالعه روش های ضد صدا کردن اتاق متوجه شده‌اید که راه‌های فراوانی برای مبارزه با آلودگی‌های صوتی وجود دارد.

حتی اگر این ماه یا ماه بعد توان ضد صدا کردن اساسی اتاق را نداشته باشید، باز هم روش‌هایی وجود دارند که بی هیچ هزینه‌ای محل خواب استراحت شما را ساکت‌تر و آرام‌تر کنند. اما هروقت که خواستید با عایق‌بندی صوتی تمام و کمال، خانه خود را به همان بهشت آرامی که می‌خواهید تبدیل کنید، با مشاوران ما تماس بگیرید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اگه برای عایق‌ ماینر به مشاوره آنلاین احتیاج داری، کلیک کن !
بزن بریم !
توی این فرم میتونی اطلاعات مختصری از دستگاه خودت رو وارد کنی تا بلافاصله راهنمایی لازم برات ارسال بشه
اشتراک در خبرنامه سایت
با عضویت در خبرنامه سایت ما می توانید از ما کد تخفیف بگیرید!
سیاست حفظ حریم خصوصی. این اطلاعات هرگز با کسی به اشتراک گذاشته نمی شود
مشترک شوید!