در دنیای امروز، کانکس ها سازه‌های نام آشنایی برای مردم هستند و با این حال آنطور که باید مورد استفاده قرار نگرفته‌اند. احتمالا تصویر ذهنی ما از این سازه ، به اشکال و کاربردهای مختلف است. کانتینر های باری بر عرشه کشتی‌ها، کانکس های اقامت در ساختمان‌های نیمه ساز، کانکس‌های نگهبانی ، کاروان‌های مسافرتی و … همگی تصاویر آشنایی از کاربردهای کانکس هستند. در این مطلب قصد داریم اطلاعاتی درباره کانکس‌ها ، انواع و کاربردهای آن و عایق صوتی کانکس ارائه دهیم؛ با ما همراه باشید.

کانکس ؛ سازه پیش ساخته محبوب

کانکس چیست؟

در واقع اصطلاح کانکس به سازه‌های از پیش ساخته‌ی مکعبی یا مکعب مستطیلی شکل قابل جابجایی اطلاق می‌شود. این سازه‌ها، در انگلیسی با عنوان  کیوسک  kiyoosk شناخته می‌شوند.

این سازه‌ها با داشتن ویژگی های منحصر به فردی مثل ساخت در ابعاد متفاوت، استفاده از مصالح سبک و قابلیت جابجایی، تبدیل به یکی از سازه‌های محبوب و کارآ شده‌اند.

کانتینر

تفاوت کانکس و کانتینر

برای درک بهتر تفاوت این دو سازه ، بهتر است که تعریف مختصری از کانتینر بدانید؛

کانتینر چیست؟

کانتینر ، سازه‌ای است که بیشتر آن را روی عرشه کشتی‌ها دیده‌اید. کانتینرها، مکعب مستطیل های فلزی بزرگی هستند که اغلب در حمل و نقل دریایی از آن استفاده می‌شود؛ به همین دلیل ایزوله و آب‌بندی شده‌اند. همچنین این محفظه‌ها از مقاومت بالایی برخوردارند تا در صورت نیاز از کالاهای درون خود، به خوبی محافظت کنند.

علاوه بر این کانتین های مکعبی شکل، انواع دیگری چون کانتینر های سبک آلومینیومی در حمل و نقل هوایی و کانتینرهای مخزنی برای حمل مایعات هم وجود دارند، اما گمنام‌تر هستند.
اما امروزه کانتینر های بسیاری سر از شهرها درآورده‌اند و به عناوین مختلفی مثل انبار ، توقفگاه موقت ، فروشگاه های کوچک ، اتاقک های اقامت و … استفاده می‌شوند. شاید همین کاربری‌ها سبب شده است که افراد کانتینر و کانکس را مشابه هم در نظر بگیرند.

حال که متوجه شدیم کانتینر چیست؛ به پاسخ پرسش اصلی بپردازیم: تفاوت کانکس و کانتینر

 

تفاوت کانکس و کانتینر

اگر چه به طور کلی کانکس و کانتینر ها دارای شباهت‌هایی هم هستند، اما کاربری های آنان کاملا متمایز است.

 

  کانکس کانتینر
ساخت  تولید برای استفاده  و اقامت انسان در فضای داخلی آن  تولید به جهت حمل و نقل محصولات و کالا‌ها 
ابعاد ابعاد و امکانات متفاوت، با توجه به کاربری و نیاز  معمولا در ابعاد مشخصی مثل20 و 40 فوت و گاه 10 و 50 فوت
بدنه انواع متریال‌های عایق بندی شده و دیوار پوش‌های خارجی یک لایه ورق فولادی به ضخامت دو میلیمتر و رنگ
مشخصات فنی استفاده از تیرآهن و پروفیل کلاف شده استفاده از فولاد، کامپوزیت و آلومینیوم 
کاربری اقامت ، دفتر اداری، نگهبانی، کافی‌شاپ و… حمل و نقل
طراحی دارای در و پنجره  فاقد در نفر رو و پنجره
ویژگی ظاهری آراسته و مدرن، جهت استفاده شهری و قابل جابجایی ساده ، صرفا جهت حمل و نقل 
سیستم‌های جانبی برق کشی، نورپردازی، تهویه هوا و لوله آب فاقد سیستم و تجهیزات جانبی
قابلیت جابجایی از طریق دمونتاژ ( باز نصب ) یا چرخ‌دار کردن سازه جابجایی با جرثقیل
امکانات جانبی آشپزخانه، اتاق استراحت،کولر، سرویس بهداشتی و … فاقد امکانات جانبی
جمع بندی کانکس‌ ها به جهت استفاده انسانی و اقامت و کاربرهای اسکان، اداری و دفتری، فروش محصولات و… مناسب است استفاده از کانتینر ها برای کاربری‌های انبار، توقفگاه جاده‌ای، حمل و نقل، اتاق تجهیزات فنی و … مناسب است.

 

کانکس

تبدیل کاربری‌ها به یکدیگر

با توجه به ویژگی‌های ذکر شده در بالا، شاید گمان کنید که این سازه‌ها را نمی‌توان به جای یکدیگر استفاده کرد. اگرچه روش‌های تبدیل دشوار است؛ اما این کار گاهی ممکن است.

در ابتدا بدانید که می‌توان کانتینر را به کانکس تبدیل کرد اما معمولا عکس این اتفاق رخ نمی‌دهد. کانکس ها را نمی‌توان در حمل و نقل استفاده کرد و یا حجم زیادی محصول و کالا در آن قرار داد، چرا که به این منظور طراحی نشده‌اند. همچنین هیچ شرکت کشتی رانی از کانکس ها در حمل و نقل بارهای خود استفاده نخواهند کرد.

اما اگر بخواهیم کانتین ها را به کانکس تبدیل کنیم؛ باید مطابق نیاز و کاربری تغیرات بنیادینی در آن ایجاد کنیم. ایجاد برش‌های لازم جهت نصب در و پنجره، برق کشی و نورپردازی، ایجاد سیستم تهویه و عایق کردن کف و سقف دیواره‌ها از جمله کارهایی است که در این تبدیل باید انجام دهید و این تغییرات هم بازگشت ناپذیرند.

 


مقاله پیشنهادی:  “مقاله پشم سنگ و کابردهای آن”


 

کاربری مسکونی و اقامتی کانتینر

در حقیقت ممکن است افرادی باشند که از کانتینرها استفاده مسکونی می‌کنند اما خوب است نکاتی را در رابطه بدانید:

 • کانتینر ها وزن بیشتری به نسبت کانکس‌ها دارند و جابجایی آنها سخت تر است.
 • جنس کانتینر ها آهن یا فولاد سنگین است و کانکس ها در متریال‌های مختلفی تولید می‌شوند.
 • کانکس ها معمولا عایق بندی شده‌اند اما کانتینرها مطابق کاربردشان، آب بندی شده‌اند.
 • تامین انرژی و ثبات دما در کانکس‌ها بسیار آسان تر از کانتینرهاست.
 • سیستم تهویه و برق کشی در اغلب کانکس‌ها طراحی می‌شود.
 • اقامت در هر دو سازه، مستلزم استفاده از عایق است اما کانکس ها شرایط بهتری در نصب انواع عایق‌ها دارند.

 

کاروان

انواع عایق صوتی کانکس چیست؟

همانطور که گفته شد کانکس‌ها با توجه به کاربری مورد نیاز، امکانات متفاوتی دارند. از همین جهت هم قیمت انواع این سازه‌ها متفاوت است. برای انتخاب درست ، باید ابتدا نیاز و کاربری مطلوب خود را شناخته و سپس اقدام به انتخاب کنید. در اینجا با بخشی از انواع کانکس آشنا خواهیم شد.

 

انواع کانکس:

 • کانکس های شهری و خدماتی

این نوع کانکس را احتمالا در سطح شهر بسیار دیده‌اید. کانکس‌های خدمات شهری کارآیی های متفاوتی دارند و به دلیل قابلیت جابجایی و امکان طراحی سفارشی مطابق با محیط ، برای این نوع خدمات و کارآیی‌ها محبوب‌اند. برخی از این کاربری‌ها شامل عناوین زیر می‌شود:

 • کیوسک های نگهبانی

 • عابربانک‌ها

 • کافی‌شاپ ها

 • کتاب فروشی های سیار

 • اغذیه فروشی ها

 • ایستگاه دوچرخه

 • فروشگاه

 • کیوسک بازیافت

 • و…

 

 • عایق صوتی کانکس مسکونی

این دسته از کانکس‌ها هم دسته پرکاربردی هستند. با توجه به ویژگی‌هایی مثل قابلیت جابجایی و متراژ متفاوت و طراحی خاص، می‌توانند شامل امکانات متفاوتی از قبیل عناوین زیر باشند:

 • آشپزخانه

 • سرویس بهداشتی

 • حمام

 • اتاق خواب

 • و…

یکی دیگر از کاربردهای این نوع کیوسک‌ها، پس از وقوع بلایای طبیعی و حوادث است. اسکان زلزله و سیل زدگان، نمونه ای از این مورد است. از آنجایی که در ساخت و طراحی این کانکس‌ها از مصالح سبک استفاده شده است و بر مقاومت آنها هم توجه شده است؛ گزینه مناسبی برای استفاده در شرایط حساس هستند تا میزان خسارت و خطرات جانی و مالی را کاهش دهند.

 

کانکس ویلایی

 

 • عایق صوتی کانکس های کارگاهی

یکی از عمده ترین کاربردهای کیوسک‌ها، استفاده از آنها در محیط های کارگاهی، عمرانی ، ساختمانی و پروژه ای است.در چنین شرایطی، این کانکس‌ها به جهت اقامت کارگران، استراحتگاه، انبار، کارگاه های کوچک و… استفاده می‌شود و با توجه به کاربری ویژگی‌ها و امکانات متفاوتی خواهند داشت. این دسته از کانکس‌های پیش ساخته معمولا ارزان قیمت‌اند و از همین رو استقبال زیادی از آنها می‌شود.

 

 • عایق صوتی کانکس اقامت یا کاروان‌ها

کاروان ها یا کانکس های اقامتی سیار، یکی از پر استقبال ترین کاربردهای کانکس و کانتینرهاست. ویژگی اصلی کاروان‌ ها، قابلیت جابجایی آن هاست. این کانکس ها را میتوان به راحتی جابجا کرد و یا اینکه آنها را به ماشین های سنگین متصل کرد و از این طریق متحرکشان کرد. کانکس های متحرک یا کاروان ها، معمولا دارای چهار چرخ برای حرکت و چهار جک برای حفظ تعادل و ثبات سازه در هنگام توقف است. این ویژگی‌ها سبب شده است که کاروان ، سازه و وسیله ای محبوب میان گردشگران حرفه‌ای و مسافران شود. برای اسکان در چنین سازه‌ای باید مانند کانکس های مسکونی، فضا را مجهز به امکانات رفاهی و ضروری مثل تخت خواب، سرویس بهداشتی و حمام، آشپزخانه و … کرد. حتی میتوان به صورت اختصاصی و سفارشی، فضا را مطابق سلیقه و نیاز خود با تجهیزات اضافه ای مثل مبلمان، میز و صندلی و … تکمیل کرد.

 • علاوه بر این، از آنجایی که برای برخی از افراد این کاروانها، جایگزین خانه و کاشانه شده است؛ پس نیاز است که فضا از لحاظ صوتی و حرارتی هم مجهز به انواع عایق ها شود. طبیعتا برای کانکس های اقامت، جایگاه توقف ویژه‌ای وجود ندارد و این به معنای آن است که امکان دارد، در هر فصلی و در هر جای ساکت یا پرسروصدایی توقف کنند. به همین دلیل این سازه های فلزی سرما و گرما را بیش از حد در محیط انتشار می‌دهند و صدا و آلودگی های صوتی هم در چنین فضایی اکو می‌شود. همگی اینها دلایلی برای عایق کردن فضای کانکس های اقامت است.نمونه‌های بسیار زیادی از این نوع کاروان‌ها وجود دارد که با الهام گرفتن از آنها می‌توانید کاروان خود را طراحی کنید.

 

کاروان

 • عایق صوتی کانکس اداری

کانکس آفیس‌ها یا کانکس‌های اداری، با توجه به سلیقه، نیاز و محل قرارگیری در انواع مختلفی تولید می‌شوند. این دسته از سازه‌ها به عنوان اتاق کنفرانس، اتاق مدیریت یا سالن گردهمایی کاربرد دارند و به همین دلیل معمولا ابعاد بزرگتری دارند.

این دسته از کانکس‌ها به دلیل طراحی متفاوت، ویژگی های متفاوتی نیز دارند. یکی از این ویژگی‌ها امکان دوطبقه شدن کانکس است. ممکن است به دلایلی شما بخواهید کانکس اداری خود را به صورت دوطبقه سفارش دهید، که بسیار عالی است. اما خوب است بدانید که در چنین شرایطی قابلیت جابجایی کیوسک از بین خواهد رفت. زمانی که افزایش طبقه در این سازه‌ها اتفاق میفتد؛ به دلیل امنیت و مقاومت بیشتر، سازه از طریق فونداسیون به زمین متصل می‌شود . بنابراین جابجایی کانکس دوطبقه تنها با دمونتاژ امکان پذیر است.

 

 • کانکس با طراحی اختصاصی و سفارشی

هر کدام از دسته‌های بالا ممکن است، شامل این دسته بشوند. سفارش یا طراحی اختصاصی کانکس برای صاحبان کسب و کارها و افراد با نظرات متفاوت، امکان خوبی است تا با دخالت سلیقه خود محیط را طراحی کنند. فروشگاه‌ها، ادارات، کافه های سیار و … می‌توانند با اعمال دکور موردنظر خود در طراحی، فضای کاملا هماهنگی با حوزه کاری خود داشته باشند.

 

کافه کانتینر

 

عایق صوتی کانکس

به طور کلی، آکوستیک فضای یک کانکس وابسته به سه عامل و نکته اصلی است:

 1. ابعاد فضا
 2. چیدمان فضا
 3. کاور کردن بخش‌های زائد فضا

در ادامه با توضیح مختصری از هر یک از نکات، آشنا خواهیم شد:

 • ابعاد فضا

همانطور که پیش‌تر گفته شد کانکس ها در ابعاد متفاوتی ساخته می‌شوند؛ بنابراین شرایط عایق کردن هر کانکس متفاوت از دیگری است.

 • چیدمان فضا

در هر کانکس اسکان با توجه به سلیقه افراد ، وسایل و اثاثیه کم یا زیادی قرار دارد. به طور کلی برای چیدمان یک فضا، بهتر است از وسایلی استفاده شود که صدا را جذب می‌کنند. استفاده از پرده‌های ضخیم ، مبلمانی با پارچه های ضخیم مثل مخمل و چیدمان متناسب با فضا، به کاهش صدا در محیط یاری می‌کند.

در بحث آکوستیک ، اولویت با بهینه سازی فضا و کاهش صدای محیط به کمک وسایل موجود در فضاست. برای مثال استفاده از پارکت ، به جای سنگ در کف اتاق و یا استفاده از قالیچه و فرش در فضا، تاثیر به‌سزایی در کنترل صدای محیط دارد. قرار دادن کتابخانه، قفسه، چوب لباسی و پرده‌های ضخیم هم بر این موارد موثرند. بنابراین بهتر است تا حد امکان از وسایل متناسب با هدف خود استفاده کنید.

 

 • کاور کردن بخش‌های زائد فضا

مقصود ما از استفاده از کلمه‌ی زائد در معنای بیهوده نیست؛ بلکه منظور از بخش‌های زائد فضا ، بخش هایی جز دیوارها و کف و سقف است. برای مثال تیر و ستون‌های برآمده در فضا، کلید و پریزها، سقف کاذب، داکت‌ها و تاسیسات همگی جزئی از این بخش محسوب می‌شوند. به همین دلیل بهتر است که این اجزای فضا ، عایق حرارتی و صوتی شوند.

پیشنهادات عایق صوتی کانکس

کانکس ها سازه‌های سیار هستند بنابراین علاوه بر عایق های صوتی، نیازمند استفاده از عایق های حرارتی هم هستند. محل توقف این سازه_ماشین‌ها ، محل مشخصی نیست بنابراین استفاده از هر دو نوع عایق ها ضروری است. 

 • پنل های پشم سنگ گزینه مناسبی برای استفاده به عنوان عایق های حرارتی در کانکس ها هستند. پشم سنگ 5 سانت ، دانسیته 100 یا 120 ، با ضخامت 3 یا 5 سانت ، کارآیی مناسب و  دلخواه را به عنوان عایق های حرارتی دارند.

 

 • فوم های الاستومری 6 میل که به صورت چهار یا پنج لایه نصب می‌شوند؛ هم محصول مناسبی برای استفاده در کانکس‌هاست. الاستومری ها هم به عنوان عایق صوتی و هم به عنوان عایق حرارتی کاربرد دارند.

 


سخن آخر

با دوره‌ی تمام آنچه که گفته شد می‌توان به یک جمع‌بندی مختصر رسید:

امروزه کانکس‌ها یکی از محبوب‌ترین ملزومات سفر برای گردشگران هستند. همچنین این سازه ها به عنوان محل اسکان، محل ارائه خدمات و فروشگاه و … نیز کاربرد دارند. این محبوبیت و کارآیی سبب شده است که افراد به دنبال بهبود ویژگی‌های آنها باشند. عایق های حرارتی و صوتی هم جزئی از همین ویژگی های ضروری هستند.

 • همانطور که گفتیم محل قرارگیری و شرایط بیرونی هر کانکس متفاوت است؛ به تبع همین شرایط، آکوستیک کردن کانکس و کانتینر، امری ضروری و اجتناب ناپذیر است. آنچه که در بحث آکوستیک این فضاها متفاوت است ویژگی‌های هر فضا و نیازها و استانداردهای موردنظر است که به تبع همین موارد شرایط عایق صوتی فضا هم متفاوت است. همین تفاوت در شرایط سبب می‌شود که توصیه کنیم؛ از راهنمایی مشاوران کهن عایق استفاده کرده و با فرستادن یک فیلم 20 ثانیه‌ای از فضا، آکوستیک مناسب محیط موردنظر خود را انتخاب کنید.

 

 

صفحه جامع امکانات فضاهای تخصصی پرسروصدا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اگه برای عایق‌ فضای کاری خود به مشاوره آنلاین احتیاج داری، کلیک کن !
بزن بریم !
توی این فرم میتونی اطلاعات مختصری از ابعاد فضای مورد نظرت رو وارد کنی تا بلافاصله راهنمایی لازم برات ارسال بشه
اشتراک در خبرنامه سایت
با عضویت در خبرنامه سایت ما می توانید از ما کد تخفیف بگیرید!
سیاست حفظ حریم خصوصی. این اطلاعات هرگز با کسی به اشتراک گذاشته نمی شود
مشترک شوید!
اگه برای عایق‌ فضای پر سروصدا به مشاوره آنلاین احتیاج داری، کلیک کن !
بزن بریم !
توی این فرم میتونی اطلاعات مختصری از ابعاد فضای مورد نظرت رو وارد کنی تا بلافاصله راهنمایی لازم برات ارسال بشه
اشتراک در خبرنامه سایت
با عضویت در خبرنامه سایت ما می توانید از ما کد تخفیف بگیرید!
سیاست حفظ حریم خصوصی. این اطلاعات هرگز با کسی به اشتراک گذاشته نمی شود
مشترک شوید!
اگه برای عایق‌ فضای هنری به مشاوره آنلاین احتیاج داری، کلیک کن !
بزن بریم !
توی این فرم میتونی اطلاعات مختصری از ابعاد فضای مورد نظرت رو وارد کنی تا بلافاصله راهنمایی لازم برات ارسال بشه
اشتراک در خبرنامه سایت
با عضویت در خبرنامه سایت ما می توانید از ما کد تخفیف بگیرید!
سیاست حفظ حریم خصوصی. این اطلاعات هرگز با کسی به اشتراک گذاشته نمی شود
مشترک شوید!
اگه برای عایق‌ فضای ورزشی به مشاوره آنلاین احتیاج داری، کلیک کن !
بزن بریم !
توی این فرم میتونی اطلاعات مختصری از ابعاد فضای مورد نظرت رو وارد کنی تا بلافاصله راهنمایی لازم برات ارسال بشه
اشتراک در خبرنامه سایت
با عضویت در خبرنامه سایت ما می توانید از ما کد تخفیف بگیرید!
سیاست حفظ حریم خصوصی. این اطلاعات هرگز با کسی به اشتراک گذاشته نمی شود
مشترک شوید!
اگه برای عایق‌ استودیوت به مشاوره آنلاین احتیاج داری، کلیک کن !
بزن بریم !
توی این فرم میتونی اطلاعات مختصری از ابعاد استودیوی خودت رو وارد کنی تا بلافاصله راهنمایی لازم برات ارسال بشه
اشتراک در خبرنامه سایت
با عضویت در خبرنامه سایت ما می توانید از ما کد تخفیف بگیرید!
سیاست حفظ حریم خصوصی. این اطلاعات هرگز با کسی به اشتراک گذاشته نمی شود
مشترک شوید!
اگه برای عایق‌ ماینر به مشاوره آنلاین احتیاج داری، کلیک کن !
بزن بریم !
توی این فرم میتونی اطلاعات مختصری از دستگاه خودت رو وارد کنی تا بلافاصله راهنمایی لازم برات ارسال بشه
اشتراک در خبرنامه سایت
با عضویت در خبرنامه سایت ما می توانید از ما کد تخفیف بگیرید!
سیاست حفظ حریم خصوصی. این اطلاعات هرگز با کسی به اشتراک گذاشته نمی شود
مشترک شوید!