پلی‌ اورتان‏ یا پلی‌یورتان ها (polyurethane) در واقع پلیمر تشکیل دهنده‌ی آکوستیک پنل‌ها هستند. این پلیمر از معدود اعضای خانواده ی پلیمرها است که دارای خواص چند منظوره است . این مواد با داشتن خواصی مانند الاستومری، چسبندگی و… کاربردهای گوناگونی در صنایع مختلف دارند و از آن ها در  عایق‌ها، ، الاستومرها،پوشش‌ها، رنگ‌ها، اسباب‌بازی‌ها، تشک‌ها، الیاف مصنوعی و… استفاده می شود. دلیل نامگذاری این پلیمرها با این نام، وجود پیوندهای یورتانی یا پیوندهای اوره در آنهاست.آکوستیک پنل پلی‌اورتان و فوم‌های الاستومر ، دو نمونه از محبوب‌ترین و پرکاربردترین عایق‌های صوتی هستند.  پیش از این در ارتباط با این عایق‌های صوتی محتواهای بسیاری تهیه کرده‌ایم که میتوانید از بخش های مقالات و ویدیوها به آنها دسترسی پیدا کنید. در این بخش قصد داریم به صورت تخصصی به شرح و بررسی مواد اولیه کاربردی‌ترین عایق‌ صوتی آکوستیک یعنی پلی‌اورتان‌ها بپردازیم.

 

آکوستیک پنل پلی‌اورتان

 • امروزه پلی‌ اورتان‏ ها در هر آنچه که میبینیم و لمس میکنیم، یافت میشوند و همین موضوع دلیل بسیار خوبی است؛ که در این بخش به بررسی ویژگی‌های آن پرداخته و ویژگی‌های مثبت و منفی آن را بررسی کنیم.

پلیمر پلی‌ اورتان‏ یا پلی‌یورتان PU از واکنش دی ایزوسیانات‌ها و پلی ال (الکلی با بیش از دو گروه هیدروکسیل واکنش پذیر در هر مولکول)، در اینجا دی ال به وجود می آید. پلی‌اورتان ها با خواص گوناگون و کاربردهای متفاوتی تهیه میشوند؛ چرا که در تولید آنها میتوان گستره‌ی وسیعی از ایزوسیانات‌ها و پلی‌ال‌ها را به کار گرفت. برای مثال اگر در فرآیند تولید این پلیمر، دی آمین جایگزین دی الکل شود؛ محصول به دست آمده پلی‌ اورتان‏ است که شامل پیوندهای اوره می‌باشد و با همین نام تجاری هم به فروش میرود.

 

پلی‌اورتان

دسته بندی کلی پلی‌یورتان

دسته بندی های متفاوتی برای پلی‌ اورتان‏ ها ارائه شده. آشناترین دسته‌بندی تقسیم PUها به سه بخش پلی‌اورتان نرم ، پلی‌اورتان نیمه نرم-سخت و پلی‌ اورتان‏ سفت و سخت است.

 

 • پلی‌اورتان نرم یا منعطف (Flexible Polyurethane Foam)

فوم‌های پلی یورتان نرم از گروه کوپلیمرهای بلوکی هستند. اساس این فوم‌های منعطف بر جداسازی فاز بین بخش‌های نرم و سخت است. این فوم‌های پلی‌ اورتان خصوصیاتی از جمله، تراکم، دوام، استحکام، مقاومت در برابر پارگی، قابل اشتعال، کشش سطح دارند.

به لحاظ تخصصی فوم پلی اورتان نرم  دارای دانسیته 35 تا 55 کیلوگرم بر مترمکعب می‌باشند و به دلیل سلول باز بودن آنها هوا به راحتی از درون آنها عبور می‌کنند. این فوم‌ها قابلیت انعطاف پذیری و استحکام کششی بالایی دارند. از سویی دیگر این فوم‌ها در جذب صوت بسیار کارآمد و قوی  بوده و ضریب هدایت پایینی دارند. پلی اورتان ها در برابر اغلب حلال‌ها مقاومت بسیاری نشان می‌دهند، ولی در برابر باز‌های قوی و اسید‌‌ مقاومت پایینی دارند. .

کاربرد این بخش از پلی‌ اورتان‌ ها در صنایع گوناگون معمولا به عنوان فوم ، زیرانداز، صندلی اتومبیل، مبلمان، برخی از منسوجات و… ذکر میشود.

 

 • پلی‌اورتان سخت (Rigid Polyurethane Foam)

فوم‌های سخت پلی اورتان با کاربری عایق بودنشان شناخته میشوند. این گروه از پلی اورتان ها معمولا در صنعت ساختمان سازی به عنوان عایق‌های حرارتی در دیوار، سقف و کف و درزگیر به کار میروند. این فوم‌ها از طریق کاهش صدای موجود در محیط یا حرارت موجود در فضا و به تبع کاهش شدید میزان مصرف انرژی، کمک شایانی به حفظ محیط زیست میکنند.اشاره شد که با ایجاد تغییر در واکنش دهنده‌ها در فرآیند تولید پلی یورتان میتوان به خواص و ویژگی‌‌های جدیدی دست پیدا کرد. از همین جهت است که این دسته از پلیمرها را به عنوان پلیمرهای چند منظوره میشناسند. R-P-F ها فومهایی سلول بسته هستند. به همین دلیل ضریب هدایت حرارتی بسیار پایینی دارند. اگرچه در اغلب منابع توجه عمده بر عایق حرارتی بودن این فوم‌هاست اما کاربرد پلی اورتان‌ها به منظور کاهش صدا و عایق صوت هم بسیار مرسوم است . 
 • پلی‌اورتان نیمه نرم _ نیمه سخت (semi-Rigid-semi-soft)

این پلی‌اورتان ها از ایجاد تغییراتی در واکنش اصلی ایجاد شده‌اند. نیمه نرم-سختها از نظر خواص و ویژگی، میان دو دسته پیشین قرار میگیرد و از هرکدام از دسته‌ها بخشی از خواصش را وام گرفته است. بخشی از این دسته از فومها سلول باز و بخشی هم سلول بسته‌است. به همین جهت کاربری‌های گوناگون و متنوعی از انها مشاهده میشود.

 

  کاربردهای پلی‌اورتان

پلی یورتانها با توجه به نوعی که دارند، کاربری‌های مختلفی را شامل میشوند. در این بخش به عمده‌ترین کاربردهای PU اشاره خواهیم کرد:

 • عایق‌های صوتی

 • عایق‌های حرارتی

 • مبلمان

 • کفپوش

 • تجهیزات پزشکی

 • پوشاک

 • منسوجات

 • و…

 

در ادامه میخواهیم پلی اورتان را در کاربرد عایق صوتی یعنی آکوستیک پنل پلی‌اورتان بررسی کنیم؛ با ما همراه باشید.

 


محتوای پیشنهادی:  “صفحه جامع عایق‌های پلی اورتان آکوستیک پنل “


 

آکوستیک پنل‌ها ، عایق‌های پلی‌اورتان

برای واژه‌ی اکوستیک در واژه‌نامه معانی گوناگونی به کار رفته است. برخی از این تعاریف به صورت زیر می‌باشد:

 

 1. شاخه‌ای از علم فیزیک که به بررسی خواص صوت می‌پردازد.
 2. اصطلاحی مرتبط به صدا یا حس شنوایی

 

از برآیند این دو تعریف میتوان دلیل نامگذاری این دسته از عایق‌های صوتی را حدس زد. آکوستیک پنلها دسته ای از عایق‌های صوتی از جنس پلی‌ اورتان‏ هستند. این پنلها با تنوع کاربری و ظاهری بالایی که دارند؛ از محبوبیت بسیاری برخوردارند. عمده این فومها حالت نرم و انعطاف پذیر دارند. همچنین بخاطر روزنه ها یا  “به اصطلاح خلل و فرج”  که روی بافت خود دارند،صدای نفوذ کرده در فوم، جذب میشود. این خلل و فرج روی بافت باعث شده که این فوم جزء دسته بندی فوم های سلول باز هم به حساب بیاید.

 • اعضای دسته آکوستیک پنل پلی‌اورتان در واقع جاذبهای صدا هستند و صدا و نویزهای موجود در فضا را به خوبی جذب میکنند. و در مقابل آنها فومها و عایق‌های منعکس کننده قرار میگیرند. پخش کننده‌ها دسته‌ای از اکوستیک پنلها هستند که با لایه‌ای مثل ام‌دی‌اف پوشیده شده‌اند و از طریق پخش کردن صدا در فضا، شدت صوت را کاهش میدهند. از همین رو به جهت ایجاد تعادل صوتی در بسیاری از فضاها از هر دو شکل اکوستیک پنلهای پلی‌ اورتان‏ به صورت همزمان و درکنار هم استفاده میشود.

 

کاربردی‌ترین‌های آکوستیک پنل پلی‌اورتان

به صورت کلی محصولات دسته آکوستیک، ویژگی‌های کلی نسبتا مشابهی دارند و تفاوتها در ویژگیهای جزئی آنهاست. این مسئله سبب جایگزینی راحت محصولات به جای هم شده و انتخاب را آسان کرده‌است. در این بخش ما تنها قصد داریم تعدادی از محبوب ترین و کاربردی‌ترین عایق‌ صوتی آکوستیک را معرفی کنیم.

 

پنل آکوستیک شانه تخم مرغی از محبوبترین عایقهای صوتی دسته پلی‌ اورتان‏ محسوب میشود. این فومها به دلیل شباهتی که با شانه تخم‌مرغ دارند، با این نام مشهور شده‌اند. کاربرد اصلی شانه تخم‌مرغی ها کاهش صدا از طریق جذب است؛ پس در دسته جاذبها قرار میگیرد. وجود فومهایی با ضحامت‌های متفاوت و دانسیته( چگالی و فشردگی فوم ) گوناگون، سبب استفاده بسیار در کاربری های متنوع و وسیع از این پنلها شده است. 

به خاطر شکل ظاهری منحنی قله ها وانحنای روی سطح فوم ، فوم‌شانه‌تخم‌مرغی می تواند نسبت به سایر محصولات آکوستیک و پلی‌ اورتان‏ مانند ام دی پلاس، ام دی 55، فلکسی دارای کارایی بیشتری در حذف ریورب صدا می باشند. فوم شانه تخم مرغی با ترکیب فوم های سلول بسته مانند  پلی اتیلن،  الاستومری می تواند نقش عایق صوتی بیشتر را ایفا کنند.

 • جدول اطلاعات شانه‌ تخم مرغی

        ریورب صدا فرکانس بالا فرکانس میانی فرکانس پایین
شانه تخم مرغی دانسیته پایین 35-40% 20-25% 30-35% 5%
شانه تخم مرغی دانسیته بالا 60-65% 30-35% 40-45% 15-20%

 

فوم شانه تخم مرغی

 

 

فوم‌های هرمی یکی دیگر از سرآمدهای دسته کاربردی‌ترین عایق‌ صوتی آکوستیک می‌باشند که علاوه بر کارایی به دلیل زیبایی ظاهری هم مورد استفاده قرار میگیرد. همانطور که از نام این پنل مشخص‌است، فرورفتگی و برآمدگی‌های روی سطح فوم به شکل هرم هستند و وجود همین هرمها به جذب بیشتر صدا در این فوم های جاذب پلی‌ اورتان‏ یاری میرساند. پلی‌ اورتان‏ هرمی هم مشابه شانه‌تخم‌مرغی دارای ابعاد، ضحامت‌ و دانسیته( چگالی و فشردگی فوم ) گوناگون می‌باشد.

 • جدول اطلاعات هرمی

ریورب صدا فرکانس بالا فرکانس میانی فرکانس پایین
هرمی دانسیته پایین 40-45% 20-25% 25-30% 5-10%
هرمی  دانسیته بالا 65-70% 35-40% 10-15% 45-50%

 

فوم هرمی

 

 

 • فلکسی ؛ زیباترین اکوستیک پنل پلی‌ اورتان‏

ابرهای اکوستیک یا فلکسی‌ از پرطرفدارترین اکوستیک پنلهای پلی‌ اورتان‏ محسوب میشوند. این گروه از عایق های صوتی علاوه بر دارا بودن ویژگیهای ذکر شده برای هرمی و شانه‌تخم‌مرغی، دارای مزیتهای دیگری نیز هستند.

 

مزایای پنل فلکسی

 •  ابر اکوستیک (فلکسی) به خاطر بافت نرمی که دارد؛ به راحتی با کاتر یا تیغ موکت بری به اندازه دلخواه برش می‌خورد.
 • یکی از مزایای فلکسی نسبت به هرمی و شانه تخم مرغی ابعاد آن است فلکسی به صورت پنل 50 *50 تولید میشود؛ همچنین این محصول بسیار سبک می‌باشد. وجود این مزایا سبب نصب آسان این محصول میشود.
 •  ابر اکوستیک با دستگاه سی ان سی (CNC) برش میخورد. این موضوع سبب شده تا این ابر نسبت به فوم شانه تخم مرغی تمیز‌تر و یکنواخت‌تر در بیاید.
 •  ابر اکوستیک  سبک می‌باشد و شما می توانید به تنهایی نصب این محصول را انجام دهید. کافی‌است که با یک دست فلکسی را روی سطح تنظیم کرده و با دست دیگر میخ را به فوم و سپس دیوار بزنید. روش دیگر نصب این پنل، نصب با چسب می باشد. شما می توانید با چسب سینا(قرمز رنگ)، چسب بل و چسب آهن، فلکسی را در سطوح مختلف بچسبانید.

 

 • جدول اطلاعات فلکسی

                                  ریورب صدا فرکانس بالا فرکانس میانی فرکانس پایین
فلکسی 70-75% 35-40% 50-55% 15-20%

 

ابر اکوستیک (فلکسی)

 

 • دیفیوزر ؛ خاص‌ترین آکوستیک پنل پلی‌اورتان

دیفیوزر را میتوان از زیباترین،خاص‌ترین‌ و کاربردی‌ترین عایق‌ صوتی آکوستیک پنل پلی‌اورتان شمرد. این پنل علاوه بر دارا بودن تمام ویژگیهای ذکر شده محصولات بالا، برتری‌هایی هم نسبت به انها دارد. دیفیوزر هم مانند فلکسی توسط دستگاه CNC در قطعات 50*50 به صورت یکنواخت و تمیز برش میخورد. این فوم بسیار سبک و منعطف است و به راحتی نصب میشود. 

دیفیوزرها از مکعب های بلند و کوتاهی که به صورت یک الگوی استاندار کنار هم قرار گرفته‌اند، تشکیل شده‌اند.

 • جدول اطلاعات دیفیوزر

                                ریورب صدا فرکانس بالا فرکانس میانی فرکانس پایین
دیفیوزر 80% 60-70% 50-55% 20-25%

 

آکوستیک پنل پلی‌اورتان دیفیوزر

 

 

پنل‌ فلکسی در گروه آکوستیک پنل پلی‌اورتان دوکاره قرار میگیرند. بخش زیرین این ابرها از جنس پلی‌ اورتان‏ و بخش رویی فلکسی‌ها از جنس چوب یا ام‌دی‌اف می‌باشد. بخش پلی‌ اورتان‏ در پنل بخش جاذب صدا و بخش MDF قسمت پخش کننده صوت محسوب میشود. این ویژگی محبوبیت بسیار فلکسی‌وود شده‌است. پنلهای فلکسی‌وود معمولا در کنار دیگر پنلهای جاذب مثل شانه‌تخم‌مرغی، هرمی، فلکسی یا دیفیوزر به کار میروند. این نوع از طراحی سبب ایجاد تعادل صدا از نظر جذب و پخش در فضا میشود.

بخش پلی‌ اورتان‏ یا فوم‌شکل در این عایق، مشابه دیگر جاذب‌ها بوده و در ضخامت و دانسیته متفاوت تولید میشود. MDFهای فلکسی‌وود هم در رنگ‌های گوناگون تولید و جای‌گذاری میشوند. به همین جهت تنوع در این محصول بسیار زیاد می‌باشد.

 • جدول اطلاعات فلکسی‌وود

                                 

 

ریورب صدا فرکانس بالا فرکانس میانی فرکانس پایین
فلکسی وود 70-75% 40-45% 30-35% 15-20%

 

آکوستیک پنل پلی‌اورتان

نتیجه‌گیری

محصولات آکوستیک پنل پلی‌اورتان ، عایق‌های صوتی بسیار محبوب و کاربردی هستند که بخش وسیعی از صنعت عایق‌صوتی را دربرمیگیرند. این پنلها با ویژگیهای منحصربه‌فرد و تنوع بالایی که دارند توانسته‌اند؛ عمده نیازهای مرتبط با کاهش صدا در محیط را پاسخ بدهند. همانطور که در میانه‌ی متن اشاره کردیم؛ اکوستیک پنلها عمدتا ویژگی‌های مشترکی دارند و همین مسئله انتخاب بر اساس ظاهر را برای افراد ممکن میسازد. وجود ویژگی‌های منحصر به فرد در هر پنل مثل ابعاد یا ضخامت هم سبب تمایزاتی هرچند کوچک اما کاربردی میشود. با وجود این تفاسیر اکوستیک پنل پلی‌ اورتان‏ انتخابی خوب به عنوان عایق صوتی بوده و میتواند در تنظیم صدای محیط بسیار تاثیرگذار باشد.

با وجود تکمیل بودن صفحات محصولات، ما توصیه میکنیم پیش از انتخاب نهایی و تصمیم قطعی، با کارشناسان کهن عایق مشورت کنید تا بتوانید بهترین نوع از کاربردی‌ترین عایق‌ صوتی آکوستیک را خریداری نمایید.

 

برقراری ارتباط با مشاورین کهن عایق

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اگه برای عایق‌ فضای کاری خود به مشاوره آنلاین احتیاج داری، کلیک کن !
بزن بریم !
توی این فرم میتونی اطلاعات مختصری از ابعاد فضای مورد نظرت رو وارد کنی تا بلافاصله راهنمایی لازم برات ارسال بشه
اشتراک در خبرنامه سایت
با عضویت در خبرنامه سایت ما می توانید از ما کد تخفیف بگیرید!
سیاست حفظ حریم خصوصی. این اطلاعات هرگز با کسی به اشتراک گذاشته نمی شود
مشترک شوید!
اگه برای عایق‌ فضای پر سروصدا به مشاوره آنلاین احتیاج داری، کلیک کن !
بزن بریم !
توی این فرم میتونی اطلاعات مختصری از ابعاد فضای مورد نظرت رو وارد کنی تا بلافاصله راهنمایی لازم برات ارسال بشه
اشتراک در خبرنامه سایت
با عضویت در خبرنامه سایت ما می توانید از ما کد تخفیف بگیرید!
سیاست حفظ حریم خصوصی. این اطلاعات هرگز با کسی به اشتراک گذاشته نمی شود
مشترک شوید!
اگه برای عایق‌ فضای هنری به مشاوره آنلاین احتیاج داری، کلیک کن !
بزن بریم !
توی این فرم میتونی اطلاعات مختصری از ابعاد فضای مورد نظرت رو وارد کنی تا بلافاصله راهنمایی لازم برات ارسال بشه
اشتراک در خبرنامه سایت
با عضویت در خبرنامه سایت ما می توانید از ما کد تخفیف بگیرید!
سیاست حفظ حریم خصوصی. این اطلاعات هرگز با کسی به اشتراک گذاشته نمی شود
مشترک شوید!
اگه برای عایق‌ فضای ورزشی به مشاوره آنلاین احتیاج داری، کلیک کن !
بزن بریم !
توی این فرم میتونی اطلاعات مختصری از ابعاد فضای مورد نظرت رو وارد کنی تا بلافاصله راهنمایی لازم برات ارسال بشه
اشتراک در خبرنامه سایت
با عضویت در خبرنامه سایت ما می توانید از ما کد تخفیف بگیرید!
سیاست حفظ حریم خصوصی. این اطلاعات هرگز با کسی به اشتراک گذاشته نمی شود
مشترک شوید!
اگه برای عایق‌ استودیوت به مشاوره آنلاین احتیاج داری، کلیک کن !
بزن بریم !
توی این فرم میتونی اطلاعات مختصری از ابعاد استودیوی خودت رو وارد کنی تا بلافاصله راهنمایی لازم برات ارسال بشه
اشتراک در خبرنامه سایت
با عضویت در خبرنامه سایت ما می توانید از ما کد تخفیف بگیرید!
سیاست حفظ حریم خصوصی. این اطلاعات هرگز با کسی به اشتراک گذاشته نمی شود
مشترک شوید!
اگه برای عایق‌ ماینر به مشاوره آنلاین احتیاج داری، کلیک کن !
بزن بریم !
توی این فرم میتونی اطلاعات مختصری از دستگاه خودت رو وارد کنی تا بلافاصله راهنمایی لازم برات ارسال بشه
اشتراک در خبرنامه سایت
با عضویت در خبرنامه سایت ما می توانید از ما کد تخفیف بگیرید!
سیاست حفظ حریم خصوصی. این اطلاعات هرگز با کسی به اشتراک گذاشته نمی شود
مشترک شوید!