در محتواهای قبل به مفهوم پادکست ، روند ساخت پادکست ، انواع پادکست و چگونگی درآمدزایی در حوزه پادکست را شرح دادیم.در این مقاله قصد داریم به بررسی تجهیزات اولیه ضبط پادکست بپردازیم و می‌خواهیم به شما میگوییم که به عنوان یک پادکستر به چه تجهیزاتی نیاز دارید. اول از همه باید گفت که تجهیزاتی که نیاز دارید دقیقا وابسته به نوع پادکست شماست ( برای آشنایی با نوع پادکستی که تولید می‌کنید به محتوای انواع پادکست مراجعه کنید.).مثلا اگر در پادکست شما فقط یک مجری یا راوی حضور دارد، به هیچ عنوان نیازی به خرید میکسر، رابط و آمپلی فایر نیست . این نکته را هم باید یادآوری کرد که اگر هنوز در ابتدای راه تولید پادکست هستید، می‌توانید با یک میکروفون یقه ای ساده کار پادکست خودتان را کلید بزنید.

حالا در این مقاله با ما همراه باشید تا در ادامه تجهیزات مبتدی و حرفه ای ساخت پادکست را مرور کنیم.

 

اصلی ترین تجهیزات اولیه ضبط پادکست

 1. کامپیوتر ، موبایل یا لپ تاپ
 2. نرم افزار های مناسب ساخت پادکست برای موبایل و کامپیوتر
 3. میکروفون
 4. ایزولاتور میکروفون از تجهیزات اولیه ضبط پادکست
 5. پاپ فیلتر 
 6. پایه میکروفون و شوک مونت
 7. هدفون از ابزار ساخت پادکست
 8. رابط صوتی و میکسر صدا (کارت صدا)
 9. ضبط صوت یا ریکوردر
 10. ابزار ذخیره سازی اطلاعات
 11. عایق صدا از تجهیزات اولیه ضبط پادکست

 

 • کامپیوتر ، موبایل یا لپ تاپ

از اصلی‌ترین تجهیزات اولیه ضبط پادکست میتوان دستگاه‌های ذکر شده را نام برد؛ اما پیش از هر چیزی باید گفت که شما حتی می‌توانید با یک تلفن همراه نه چندان حرفه‌ای هم شروع به ضبط و تولید پادکست کنید. اما پیشنهاد می‌کنیم برای احترام به مخاطبین و شنوندگانتان از تجهیزاتی حرفه‌ای تر مثل کامپیوتر و یا لپ تاپ در فرایند تولید پادکست استفاده کنید. تا هم بتوانید از میکروفون برای ضبط استفاده کنید که خروجی صدای با کیفیت تری داشته باشید و هم بتوانید ویرایش و ادیت بهتری روی فایل نهایی پادکست خود اعمال کنید.  در نتیجه همه‌ی این کارها پادکست شما به کیفیت قابل قبولی خواهد رسید. 

 • ضبط و ویرایش پادکست کار پیچیده ای نیست ، پس اگر یک کامپیوتر یا لپ تاپ ساده و یا قدیمی هم داشته باشید به احتمال زیاد می‌توانید کار ضبط و ادیت پادکست خود را به راحتی انجام دهید؛ اما اگر قصد خرید یک سیستم جدید را دارید برای این کار، بهتر است سراغ مدل‌هایی برید که دارای پورت‌ ورودی میکروفون و خروجی هدفون هستند تا از این طریق بتوانید بدون اینکه به رابط یا ابزار واسطه‌ای نیاز داشته باشید پادکست خود را با بالاترین کیفیت، ضبط و ادیت کنید.

همچنین ممکن است برخی افراد انجام مراحل تولید پادکست در سیستم را بیش از انجام مراحل با موبایل بپسندند، پس به عنوان جمع بندی میتوان گفت:  در نهایت انتخاب دستگاه مناسب کاملا وابسته به سلیقه ، نظر و انتظارات شما از سطح و کیفیت پادکست شماست.

بنر تجهیزات پادکست

 

 • نرم افزارهای مناسب ساخت پادکست برای موبایل و کامپیوتر

ما باز هم مثل بند پیشین تاکید می‌کنیم که تنها در صورت ضرورت و اجبار ، پادکست خود را با استفاده از تلفن همراه ضبط کنید، تا هم کیفیت تولیدات شما افزایش پیدا کند و هم مخاطبین نظرات بهتری درباره پادکست شما داشته باشند. اما اگر شما کماکان مصر به استفاده از موبایل برای ضبط محتوای خود هستید ؛لطفا حداقل در مسیر تولید پادکست به برنامه‌های ضبط صدای پیش‌فرض تلفن همراه بی‌اعتنا باشید و از اپلیکیشن‌های حرفه‌ای‌تری مانند اپلیکیشن easy voice recorder  برای گوشی های اندروید و از  اپلیکیشن free voice recorder  برای گوشی های آیفون استفاده کنید تا کیفیت صدای بهتری داشته باشید.

اما اگر به توصیه ما عمل کردید و از سیستم برای تولید پادکست استفاده کردید ،پیش از هر چیز بهتر است یک نرم افزار کارگاه صوتی دیجیتال (DAW) بر سیستم خود نصب کرده باشید.

 

 • نرم افزار (DAW) چیست؟

اگر بخواهیم به صورت مختصر بگوییم که کار این نوع نرم‌افزارها چیست، باید گفت که شما علاوه بر اینکه می‌توانید با این نرم‌افزارها فایل های صوتی خود را ضبط و ذخیره کنید، می‌توانید کیفیت صدا را هم بهبود دهید و یا نویزهای مزاحم را حذف کنید. حتی میتوان فایل‌ها را فشرده یا ادغام کرد و یا اینکه بخشی از پادکست را حذف کرد. در یک جمله میتوان گفت که استفاده از این نرم‌افزارها کار شما را بسیار راحت تر میکند. از نرم‌افزارهای DAW  میتوان به GarageBand، Reaper، Presonus Studio One و Waveform Free اشاره کرد که به صورت رایگان هم در دسترس هستند.

 برای ساخت پادکست نرم افزارهای زیادی هستند که می‌توانند به شما کمک کنند مثل  Audacity، Squadcast، ProTools و Adobe Audition . البته پیشنهاد ما نرم‌افزار Adobe Audition است که استفاده از آن به‌‌ نسبت دیگر نرم‌افزارها آسان‌تر است . (اگر می‌خواهید کار با این نرم افزارها را یاد بگیرید کافی است که ویدیوهای آموزشی هر نرم‌افزار را حتی به زبان فارسی پیدا کنید، تا در حوزه پادکست تبحر پیدا کنید).

ابزار پادکست لپتاپ

 

 • میکروفون

میکروفون را میتوان از اصلی‌ترین تجهیزات اولیه ضبط پادکست دانست اما این جمله به این معنا نیست که هر چه از میکروفون گران‌تری استفاده کنید، خروجی پادکست شما بهتر و شنوندگان شما بیشتر است. همچنین منظور ما در اینجا اتکا کردن به میکروفون موبایل هم نیست چرا که در آن شرایط هم کیفیت صدا به شدت افت پیدا میکند.

 •  اگر در تولید پادکست تازه کار هستید و یا نوع پادکستی که تولید می‌کنید، تک نفره هست؛ پیشنهاد می‌کنیم از میکروفون های USB با جک 3،5 میلیمتری استفاده کنید که اتصال آنها به کامپیوتر بسیار راحت است و صدا را کیفیت مناسبی ضبط می‌کنند. همچنین میکروفون اقتصادی بویا، برای پادکسترها بسیار شناخته شده است و شما هم می‌توانید از ان استفاده کنید و علاوه بر آن ما استفاده از میکروفون های فای‌فن را هم پیشنهاد می‌کنیم.

 

 • اما اگر قرار است در اپیزودهای خود، مهمانی دعوت کنید؛ بهتر است از میکروفونی استفاده کنید که کابل رابط XLR را داراست. این میکروفونها به به خاطر رابط‌هایی که در آنها وجود دارد، صدا را به صورت ایزوله و متعادل ضبط می‌کنند در نتیجه در صدای خروجی نویز کمتری وجود دارد.

 

اگر استدیو مناسبی ندارید و امکان ورود صدای مزاحم از بیرون به فضای ضبط شما وجود دارد، بهترین گزینه برای شما استفاده از میکروفون های یقه ای هست. چون این میکروفون‌ها صداهای خارج از محدوده ضبط را ضبط نمی‌کنند . البته ناگفته نماند که میکروفون‌های داینامیک (Dynamic) هم صدای گوینده را بسیار خوب ضبط می‌کنند و از دریافت صداهای ناخواسته جلوگیری می‌کنند.

 

 • میکروفون کاندنسر

و اما اگر بخواهیم درباره میکروفون های گران قیمت کاندنسر صحبت کنیم ، باید بگوییم این میکروفون‌ها کیفیت ضبط صدای عالی دارند. اما حتی ارزان‌ترین این میکروفون‌ها هم به نسبت میکروفون‌های کاندنسر بسیار گران هستند. البته اگر استدیو مناسبی ندارید، این ابزار از آن دسته از تجهیزات اولیه ضبط پادکست محسوب می‌شود که برای شما ضروری نیست. به همین دلیل ما به هیچ عنوان خرید و استفاده از این میکروفون‌ها را به شما پیشنهاد نمی‌کنیم؛ چرا که گستره فرکانس‌های دریافتی این میکروفون‌ها بسیار بالاست و کوچک ترین صداها را هم ضبط می‌کنند. پس اگر استدیو مناسبی ندارید این خاصیت به جای مزایا بودن برای شما مشکل بزرگی محسوب می‌شود.

این نوع میکروفون‌ها در حوزه پادکست بسیار نامی هستند و اغلب کسانیکه پادکست‌های گفتگو محور ضبط می‌کنند، از این نوع میکروفون‌ها استفاده می‌کنند، چرا که با یک میکروفون صدای تمام افراد را پوشش داده و ضبط می‌کنند و علاوه بر این از کیفیت صدای خوبی هم برخوردارند.

 

 

برای بهبود کیفیت صدا علاوه بر استفاده از میکروفون مناسب می‌توانیم از ایزولاتور میکروفن هم استفاده کنیم؛

ایزولاتور‌ها یکی از تجهیزات اولیه ضبط پادکست‌ها هستند و به دلیل شکل ظاهری که دارند، می توانند پشت و اطراف میکروفن را پوشش دهند؛ که این موضوع باعث می شود تا صداهای حاصل از جریان هوا و نویز در ریکورد کاهش پیدا کرده و کیفیت صدای ضبط شده بهینه شود و بهبود یابد.

 

 • پاپ فیلتر

پاپ فیلترها از آشناترین تجهیزات اولیه ضبط پادکست ها هستند ، اما پیش از هر چیزی باید گفت که پاپ فیلتر متفاوت از بادگیر است. و بادگیر تنها زمانی کاربرد دارد که صدا در فضایی باز ضبط شود. در واقع همانطور که از نام شان پیداست ؛ بادگیرها صرفا صدای باد را کنترل می‌کنند.

اما کارکرد پاپ فیلتر چیست؟!

از نظر بسیاری از پادکسترها و فعالان حوزه پادکست، داشتن پاپ فیلتر بسیار مهم هست . حتما تا به حال دیده‌اید بعضی اوقات حین ضبط صدا و حین بیان کلمات، حرف هایی مثل (پ) با هوای زیاد کوبیده می‌شود یا حرفهایی مثل (ش) و (س) حالت صوت دار پیدا می‌کنند. یا حتی گاهی صدای نفس کشیدن افراد هم در میکروفون شنیده شده و گاه ضبط می‌شود! وظیفه پاپ فیلتر  حذف این صداها و بسیاری از صداهای ناخواسته دیگر است و استفاده از آن سبب کاهش نویزها و افزایش کیفیت صدا خواهد شد.

 

تجهیزات اولیه ضبط پادکست ایزولاتور

 

 • پایه میکروفون و شوک مونت

گرچه استفاده از این ابزارها ضروری نیست، اما به کار بردن آنها در تولید پادکست، کیفیت صدا را افزایش می‌دهید. 

 

 • پایه میکروفون

ابتدا می‌خواهیم درباره پایه میکروفون صحبت کنیم. شما به عنوان یک پادکستر حرفه‍ای بهتر است از پایه میکروفون استفاده کنید، تا بتوانید هم میکروفون و هم پاپ فیلتر و ایزولاتور را روی آن نصب کنید. در این صورت خیال شما از یکدستی صدا راحت می‌شود و نیازی به جابجایی میکروفون یا جابه‌جا شدن مداوم گوینده نیست. با نصب پاپ فیلتر و میکروفون و ایزولاتور روی پایه و ثابت شدن آنها کیفیت صدای خروجی هم افزایش می‌یابد. 

پس از پایه میکروفون، شوک مونت را بررسی خواهیم کرد.

 

 • شوک مونت

میکروفون‌ها علاوه بر صداها و نویزهای مزاحم، نسبت به ارتعاشات روی سطح هم حساسیت دارند، این ارتعاشات در واقع همان صداهای کوبه‌ای یا ضربه‌ای هستند که بر اثر برخورد اجسام با سطح به وجود می‌اید و به نوعی برای پادکست شما نوعی نویز محسوب می‌شود.امثال این نوع صداها را بارها شنیده‌اید ،برای مثال زمانی که حین ضبط صدا خودکار از دستتان روی میز افتاده، برگه‌هایی را جابجا کرده‌اید و یا لیوانی را روی میز گذاشته‌اید. این صداها شاید آنچنان صداهای بلند و چشمگیری نباشد و گمان کنید که اختلالی در روند ضبط ایجاد نمی‌کنند اما حساسیت این میکروفون‌ها آنقدر بالاست که همین صداهای ریز هم مشکل ساز خواهند شد.

شوک مونت‌ها دقیقا در همین نقطه به داد ما می‌رسند و با معلق نگه داشتن میکروفون در فضا، مانع رسیدن صدای تمام ارتعاشات ریز و درشت فضا به میکروفون می‌شوند. البته شوک مونت ها مختص به میکروفون‌های حرفه ای کاندنسر هستند که از حساسیت ضبط بالایی برخوردارند. پس بهتر است حین خرید میکروفون، شوک مونت مناسب میکروفون خود را هم تهیه کنید .توصیه ما این است که هر دو ابزار قید شده را از یک برند تهیه کنید ، تا مشکلات جانبی کمتری برای وسایل شما پیش بیاید.

 

تجهیزات اولیه ضبط پادکست پاپ فیلتر

 

هدفون از ابزار ساخت پادکست

برای ضبط یک پادکست داشتن یا خرید هدفون کاری بسیار ضروری نیست؛ اما هدفون هم جزو ان دسته از  تجهیزات اولیه ضبط پادکست است که استفاده از آنها کیفیت صدای خروجی شما را افزایش می‌دهد و ما پیشنهاد می‌کنیم که از یک هدفون برای ضبط پادکست خود استفاده کنید.

اما چرا؟!

 • مزایای استفاد از هدفون
 • اول اینکه استفاده از هدفون‌های پشت بسته سبب حذف صداهای محیطی شده و تمرکز گوینده و پادکستر را هم افزایش می‌دهد. به این نوع از هدفون‌ها در اصطلاح (Closed-Back)   می‌گویند.

 

 • دومین مزیت استفاده از هدفون این است که حین ضبط می‌توانید با قطع صدا ، صدای خالص ضبط شده را بشنوید و اگر متوجه نویز یا صدای مزاحمی شدید؛ همان ابتدای کار این مشکل را حل کنید و با خیال راحت‌تری به ادامه ضبط خود برسید.

 

 • و دلیل سوم هم اینکه زمان ویرایش صدا، اگر با هدفون به صدای ضبط شده گوش دهید ، دقت شما در شنیدن صداهای کوتاه بالاتر است و اگر کوچکترین مشکلی در هر یک از فرکانس‌های مختلف وجود داشته باشد ، بهتر متوجه این مشکل خواهید شد و می‌توانید آن را برطرف کنید.

 

برای جمع بندی میتوان گفت که استفاده از هدفون اگرچه ضروری نیست اما قطعا تاثیر بسیار بزرگی بر نتیجه نهایی کار خواهد داشت ، البته حتما نیازی به هزینه‌ای گزاف نیست و یک هدفون ارزان قیمت هم می‌تواند بخش بزرگی از این مشکلات گفته شده را حل کند.

 

 هدفون پادکست

 • رابط صوتی و میکسر صدا(کارت صدا)

ابتدا باید تاکید کنیم که این ابزارها به هیچ عنوان جزو ضروری‌ترین تجهیزاتی که نیاز دارید، نیستند. اما اگر محدودیت بودجه ندارید و میتونید آن‌ها را تهیه و استفاده کنید، به افزایش کیفیت پادکست خود کمک شایانی کرده‌اید. 

اما کارکرد این ابزار به چه صورت است؟

 • رابط صوتی

این ابزارها سیگنال‌های صوتی میکروفون را به سیگنال‌های دیجیتالی تبدیل می‌کنند و به سیستم شما ارسال می‌کنند. البته در بخش میکروفون‌ها توضیح داده‌ایم که میکروفون‌هایی با پورت USB، مستقیما به کامپیوتر شما وصل خواهند شد؛ اما باز هم برخی از پادکستر‌ها همچنان ترجیح می‌دهند که از رابط های صوتی استفاده کرده و کیفیت صدا را افزایش دهند.

رابط های صوتی علاوه بر بالاتر بردن کیفیت صدا می‌توانند چندین کانال ورودی و خروجی را ساپورت کنند واین یعنی شما می‌توانید به صورت همزمان از چند هدفون یا میکروفون استفاده کنید. اکثر این رابط ها دارای پیش تقویت کننده هستند و به کمک آن تمام تاخیرها، تداخل‌ها و لرزش‌ها را حذف می‌کنند و کار شما را  در ویرایش نهایی کمتر خواهند کرد.رابط های صوتی با آنکه ابزاری ضروری برای ضبط نیستند اما در حوزه پادکست از پراستفاده ترین ابزار هستند.

 


 

 • میکسر صدا

و اما میکسرهای صدا کیفیت صوت را افزایش می‌دهند و اغلب هنگام ضبط موسیقی زنده و یا مصاحبه زنده استفاده می‌شوند چنین شرایطی با استفاده از میکسر صدای خروجی شما کاملا بدون مشکل است و صدایی شفاف خواهید داشت. البته ناگفته نماند که اگر علاقه به جلوه های ویژه صوتی هم دارید ، میکسر صدا در این حوزه هم می‌تواند کمک کننده باشد.

کارت صدا ESI U22 XT  یک مدل اکسترنال روی میزی است که اگر قصد دارید پادکست حرفه ای بسازید، مناسب شماست .البته کارت صدا Creative Sound Blaster X-Fi  هم مدلی دیگر است که به نسبت قیمت پایینی دارد و دارای یک ورودی میکروفون 3.5 میلی‌متری و یک خروجی هدفون 3.5 میلی‌متری است که باب دل میکروفون‌های TRS است. از بهترین‌های ویرایش صدا برای تولیدکنندگان پادکست، Hindenburg Journalist است، یکی از کارهایی که این نرم‌افزار ویرایش صدا انجام می‌دهد افزایش یا کاهش حجم صدا ، مطابق با استانداردهاست؛ که برای بهبود صدا و انتشارش یک   built-in profiler دارد و مشابه به یک اکولایزر عمل می‌کند و صدا را به حالتی مطلوب برای انتشار آماده خواهد کرد ، همچنین می‌توانید از این طریق فایل های صوتی خود را بسیار راحت فصل‌بندی کنید. 

 

 • ضبط صوت یا به عبارتی ریکوردر

یکی دیگر از مهمترین تجهیزات اولیه ضبط پادکست برای افراد فعال در حوزه پادکست،ریکوردرها هستند . اگر حال و هوای پادکست شما خبرنگاری هست یا به هر دلیلی مجبور به ضبط  صدا در هوای آزاد هستید، ما حتما استفاده از یک ریکودر را به شما پیشنهاد کرده و توصیه می‌کنیم که به هیچ وجه به اپلیکیشن‌های ضبط  صدای تلفن همراه خود اکتفا که هیچ حتی توجه هم نکنید چرا که کیفیت ضبط ریکوردرها به هیچ عنوان با برنامه‌های ضبط صدا در موبایل قابل مقایسه نیست. ما به شما ریکوردرهای برند Zoom را پیشنهاد می‌کنیم که با یک مدل نسبتا ارزان قیمت آن مثل مدل Zoom H1n  می‌توانید در حد نیاز کار کنید. این مدل دارای دو میکروفون با الگوی x/y  است که هم مناسب ضبط استریو است و هم امکان نزدیک شدن به سوژه بدون حرکت ریکوردر را به شما داده و هم از کیفیت بالایی در ضبط برخوردار است.

 

تجهیزات اولیه ضبط پادکست عایق

 

 • ابزار ذخیره سازی اطلاعات

از مهمترین ابزار ساخت پادکست، ذخیره‌ساز های اطلاعات هستند . اگر بخواهیم بسیار مختصر و ساده توضیح دهی، باید بگوییم که منظور ما از ابزار ذخیره سازی اطلاعات ، هارد اکسترنال است. پیشنهاد می‌کنیم یک هارد اکسترنال مخصوص پادکست خود تهیه کرده و تمام فایل های قدیمی و اضافه خود را به آن منتقل کنید تا سیستم اصلی شما سنگین نشده و سرعت کار ویرایش فایل‌ها کاهش نیابد. تجربه به ما ثابت کرده است که هارد اکسترنال بهتر است از برند معروفی hp مثل باشد. 

 

نکته مهم

فراموش نکنید که پیش از خرید تجهیزات حتما نوع پادکست خود را مشخص و انتخاب کنید ، برای مثال اگر پادکست تک نفره ضبط می‌کنید.

به میکسر، رابط و آمپلی فایر نیازی ندارید. البته ضبط پادکست برای هرکسی حتی افراد غیرحرفه‌ای ممکن است و ابتدای کار به تجهیزات بسیار حرفه ای نیاز ندارید و شما صرفا با یک میکروفون نه چندان گران قیمت هم می‌توانید کار خود رو شروع کنید. اما در صورتی که بخواهید به صورت حرفه‌ای به کار کردن در این حوزه نگاه کنید و قصد درآمدزایی از آن را داشته باشید؛ یک ست‌آپ شامل میکروفون، هدفون و کارت صدا، می‌تواند نیازهای اساسی شما را برطرف کند. این تجهیزات در کنار افراد متخصص،و یک نرم‌افزار DAW همه چیز را برای آغاز کار تولید پادکست مهیا می‌کند.

 

نتیجه‌گیری

در آخر باید گفت که تولید و انتشار پادکست می‌تواند بسیار کمک کننده به سایت شما باشد و میتوان پادکست را در جنبه‌های مختلفی از جمله: هنر، فناوری، کمدی، تلویزیون و فیلم، مذهب، اجتماع و فرهنگ، خانواده، جنایی، تاریخ، علم، سلامتی و فیتنس و مواردی از این قبیل به کار گرفت.

 مثل همیشه ما در مجموعه کهن عایق منتظر شنیدن تجربه‌ها و نظرات و پیشنهادات شما هستیم.

 

صفحه مشاوره جامع اتاق و عایق پادکست

 

 • راهنمای محتوای پادکست

با کلیک کردن روی هر عنوان داخل جدول، می‌توانید به مطالب آن،دسترسی پیدا کنید.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اگه برای عایق‌ فضای کاری خود به مشاوره آنلاین احتیاج داری، کلیک کن !
بزن بریم !
توی این فرم میتونی اطلاعات مختصری از ابعاد فضای مورد نظرت رو وارد کنی تا بلافاصله راهنمایی لازم برات ارسال بشه
اشتراک در خبرنامه سایت
با عضویت در خبرنامه سایت ما می توانید از ما کد تخفیف بگیرید!
سیاست حفظ حریم خصوصی. این اطلاعات هرگز با کسی به اشتراک گذاشته نمی شود
مشترک شوید!
اگه برای عایق‌ فضای پر سروصدا به مشاوره آنلاین احتیاج داری، کلیک کن !
بزن بریم !
توی این فرم میتونی اطلاعات مختصری از ابعاد فضای مورد نظرت رو وارد کنی تا بلافاصله راهنمایی لازم برات ارسال بشه
اشتراک در خبرنامه سایت
با عضویت در خبرنامه سایت ما می توانید از ما کد تخفیف بگیرید!
سیاست حفظ حریم خصوصی. این اطلاعات هرگز با کسی به اشتراک گذاشته نمی شود
مشترک شوید!
اگه برای عایق‌ فضای هنری به مشاوره آنلاین احتیاج داری، کلیک کن !
بزن بریم !
توی این فرم میتونی اطلاعات مختصری از ابعاد فضای مورد نظرت رو وارد کنی تا بلافاصله راهنمایی لازم برات ارسال بشه
اشتراک در خبرنامه سایت
با عضویت در خبرنامه سایت ما می توانید از ما کد تخفیف بگیرید!
سیاست حفظ حریم خصوصی. این اطلاعات هرگز با کسی به اشتراک گذاشته نمی شود
مشترک شوید!
اگه برای عایق‌ فضای ورزشی به مشاوره آنلاین احتیاج داری، کلیک کن !
بزن بریم !
توی این فرم میتونی اطلاعات مختصری از ابعاد فضای مورد نظرت رو وارد کنی تا بلافاصله راهنمایی لازم برات ارسال بشه
اشتراک در خبرنامه سایت
با عضویت در خبرنامه سایت ما می توانید از ما کد تخفیف بگیرید!
سیاست حفظ حریم خصوصی. این اطلاعات هرگز با کسی به اشتراک گذاشته نمی شود
مشترک شوید!
اگه برای عایق‌ استودیوت به مشاوره آنلاین احتیاج داری، کلیک کن !
بزن بریم !
توی این فرم میتونی اطلاعات مختصری از ابعاد استودیوی خودت رو وارد کنی تا بلافاصله راهنمایی لازم برات ارسال بشه
اشتراک در خبرنامه سایت
با عضویت در خبرنامه سایت ما می توانید از ما کد تخفیف بگیرید!
سیاست حفظ حریم خصوصی. این اطلاعات هرگز با کسی به اشتراک گذاشته نمی شود
مشترک شوید!
اگه برای عایق‌ ماینر به مشاوره آنلاین احتیاج داری، کلیک کن !
بزن بریم !
توی این فرم میتونی اطلاعات مختصری از دستگاه خودت رو وارد کنی تا بلافاصله راهنمایی لازم برات ارسال بشه
اشتراک در خبرنامه سایت
با عضویت در خبرنامه سایت ما می توانید از ما کد تخفیف بگیرید!
سیاست حفظ حریم خصوصی. این اطلاعات هرگز با کسی به اشتراک گذاشته نمی شود
مشترک شوید!