در این مقاله صرفا در مورد حیوانات خانگی (پت‌ها ) ، پت‌شاپ  و مشکلات و نیاز های صاحبانشان و چالش‌های نگهداری از پت‌ ها مخصوصا صدای بلند برخی حیوانات، حساسیت خود پت‌ها به صدای بلند و کاهش صدای حیوانات خانگی از طریق اکوستیک محل نگهداری پت و اکوستیک پت شاپ صحبت خواهیم کرد.

پت و پت شاپ

توجه به تغییراتی که از گذشته تا به امروز شاهدش هستیم؛ نمی‌توان از این نکته صرف‌نظر کرد که همینطور که زندگی ما امروزه دستخوش تغییرات زیادی شده ،طبیعتا زندگی حیوانات هم دچار تغییر و تحولات متعددی شده است.  قطعا دخالت بیش از حد انسان در طبیعت هم یکی از مهمترین عوامل به وجود آمدن این تغییرات در زندگی حیوانات است. همچنین همین دخالت‌های انسانی سبب به وجود آمدن حیوانات خانگی شد.

پت‌ها

 موضوع مورد بحث ما در این مقاله حیواناتی هستند که در گذر زمان از محیط زیست اصلی خود دور شدند و به محیط زندگی انسانی عادت کرده و خود را با آن وفق داده‌اند. سگ‌ها، گربه‌ها ،برخی پرنده‌ها، جوندگان  و …. که در گذر زمان اهلی شدند و به جای طبیعت در خانه های انسانی جای گرفتند و تغذیه ، زادوولد و سبک زندگی شان به طور کلی دستخوش تغییرات زیادی شده است.

گرایش انسانها به نگهداری از پت‌ها و حیوانات خانگی به دلایل بسیاری انکار ناپذیر است. ما انسان‌ها از حسن نگهداری از پت‌ ها به دلیل وجود چالش‌هایی مثل شرایط سخت نگهداری، می‌گذریم و البته که در صدد حل چالش‌ها بر می‌آییم. اما این مشکلات به راحتی قابل حل هستند؛ برای مثال اکوستیک کردن فضای نگهداری پت یک راه آسان برای کاهش صدای حیوانات خانگی بدون هیچ آسیبی به پت، در نظر گرفته میشود. اما پیش از این بحث لازم است با برخی از مزایای نگهداری پت‌ها اشنا شویم.

مزایای نگهداری از پت‌ ها

 • کاهش حس تنهایی

 • احساس آرامش

 • اعتماد به نفس و مسئولیت پذیری

 • کمک به بهبود اختلالات روانی

 • تاثیر بر فشار خون و سلامت قلب

 • افزایش عشق و محبت در خانواده

 • افزایش تحرک و ورزش

 • داشتن همراه و مونس

 • بهبود روابط اجتماعی و دوستیابی

 • کاهش اضطراب

 • ساختارمند شدن زندگی

 • تسکین استرس حسی

 • جایگزین فرزند و یا به بهانه همبازی برای فرزند

اگر علاقه مند به مطالعه بیشتر درباره فواید ذکر شده هستید، به این لینک مراجعه بفرمایید.

حیوانات خانگی سگ

اگر بخواهیم بدون کش دادن و تفسیر و تعریف های کلیشه ای به سراغ اصل مطلب و هدف نوشتن این مقاله برویم؛ باید یادآور شویم که حیوانات خانگی نیز مثل هر موجود زنده دیگری، برای زیستن و بقاء، نیاز به ملزوماتی دارند، که در نتیجه نگهداری انسان‌ها از آنان، این ملزومات توسط صاحبانشان تامین می شود. مثلا نیاز به مکانی برای استراحت و خواب، مواد غذایی، داروها، لوازم بهداشتی و آرایشی و… از آن جمله نیازهایی هستند که باعث به‌ وجود آمدن فروشگاه های مخصوصی با نام پت‌شاپ شده اند. پت‌شاپ ها کارشان تامین نیازهای این حیوانات می باشد و انواع وسایل و تجهیزات مورد نیاز حیوانات در آنجا عرضه می‌شود. از همین رو با توجه به افزایش علاقه مردم به نگهداری از حیوانات خانگی شاهد افزایش تعداد پت‌شاپ در قالب مغازه پت‌شاپ و یا پت‌شاپ آنلاین هستیم.

 


مقاله پیشنهادی:  “مشاهده آکوستیک پنل‌ها “


 

پت‌شاپ یا مغازه حیوانات خانگی

 • تعریف اولیه پت‌شاپ

   Pet Shop  از کلمات پت   Pet به معنای حیوان خانگی و شاپ  Shop  به معنای فروشگاه تشکیل می‌شود.

Pet + shop=petshop

پت‌شاپ  (Pet shop)   در معنای تحت‌الفظی به معنای فروشگاه حیوان است اما در حقیقت به مرکز فروش لوازم حیوانات خانگی اطلاق می‌شود.اما برای درک بهتر باید دسته بندی‌های متفاوت حیوانات خانگی را شناخت.

 

دسته بندی حیوانات خانگی

 • سگ و گربه

 • جوندگان

 • آبزیان

 • خزندگان

 • پرندگان

 این حیوانات خانگی با توجه به نوع زندگی و نیازهایشان نیازمند محیط زندگی و لوازم و تغذیه مناسب به خود هستند ، که در پت‌شاپ ها میتوان به آن دست پیدا کرد .

پت

در کشور ایران نیز با افزایش علاقه خانواده‌ها، به نگهداری از حیوانات خانگی ، تعداد بسیاری پت‌شاپ راه‌اندازی شدند. در ابتدا محصولات محدودی مانند غذای سگ و گربه ارائه می‌کردند. اما این روزها به دلیل تقاضای مشتریان، خدمات و محصولات متنوعی، در اکثر مغازه‌های پت‌شاپ به فروش می‌رسد مانند:

 • خوراکی‌ها و غذای حیوانات خانگی
 • مکمل‌های دارویی پت
 • لوازم آرایشی بهداشتی حیوانات خانگی
 • انواع قفس و باکس حیوانات، جوندگان و …
 • انواع تشویقی‌ها و اسباب‌باز‌ی‌ها
 • و لوازمی که گاهی مورد نیاز پت، صاحبان و یا افرادی است که به نحوی با پت در ارتباط هستند.

 به طور کلی محصولاتی که اغلب پت‌شاپ ها ارائه می‌دهند، شامل اقلام زیر است:

غذای خشک ، شیر خشک ، خوراکی های تشویقی ، خوراکی های تربیتی ، غذای مخصوص حیوانات بیمار یا حساس ، مکمل های تقویتی و انواع مختلف غذاهای حیوانات خانگی.

همچنین انواع اسباب بازی ، ظروف غذا ، قفس ، باکس ، لوازم بهداشتی مثل لیف ، شامپو ، قلاده ، پوزه بند ، جای خواب و تشک ، وسایل حمل و مسافرت نیز موجود در پت شاپ ها می‌باشد.

 •      عموما هر پت‌شاپ مجموعه‌ای از لوازم مربوط به دسته ‌بندی حیوانات خانگی را به فروش می‌رساند. اما برخی از پت‌شاپ ها صرفا تمرکز خود را بر روی یک حیوان خانگی خاص معطوف کرده‌اند.

برای مثال پت‌ شاپ سگ، پت شاپ جوندگان، پت‌شاپ گربه، فروش حیوانات وحشی و … .

 

خدمات جانبی پت‌شاپ‌ها

در بعضی از این فروشگاه‌ها، خدمات دیگری مثل شست و شوی حیوانات خانگی و گرفتن ناخن و کوتاهی یا آرایش مو نیز انجام می‌شود.

که این موضوع باعث شده این مراکز بتوانند مشتریان بیشتری به دلیل تنوع و تکمیل بودن خدمات به سمت خود بکشانند. جالب است بدانید در برخی از فروشگاه های مدرن دامپزشک‌هایی مشغول به کار هستند و صاحبان حیوانات خانگی می‌توانند در زمینه تغذیه و انتخاب غذای مناسب شرایط نگهداری و دیگر مسائل مربوطه از آن‌ها مشورت بگیرند.

 • در سال های اخیر خدمات نوین و جالب تری نیز به پت شاپ ها اضافه شده است.از مهم ترین آنها میتوان به نگهداری ساعتی و روزانه از حیوانات خانگی شما نام برد. تعداد محدودی نیز به تازگی شروع ارائه خدماتی مثل داگ واکر (Dog Walking) را ارائه می‌دهند.

 البته ناگفته نماند که در بسیاری پت‌شاپ ها یا فروشگاه حیوانات خانگی   Pet Store  ،  علاوه بر فروش لوازم حیوانات خانگی، حیوانات خانگی مختلفی نیز به فروش می‌رسد.

 

با تمام این امکانات، نیازها و چالش‌هایی هست که خوشبختانه بسیاری از پت شاپ های معتبری که به صورت تخصصی و حرفه ای کار می‌کنند از آن مطلع هستند. اگر شما فردی بی اطلاع از این چالشها  هستید! پیشنهاد می‌کنیم در ادامه با ما همراه باشید.

فروشگاه حیوانات خانگی

چالش صاحبان پت

مهمترین علت اصلی گنجاندن این مقاله در سایت تخصصی کهن عایق مشکلات صاحبان برخی از حیوانات خانگی در نگهداری از پت‌ هاست که طی تماس های مکرری که داشتیم بر آن شدیم تا مقاله ای در این زمینه انتشار دهیم.

امروزه ما اکثرا در خانه های آپارتمانی  گاهی با چندین دیوار مشترک با همسایگان زندگی می‌کنیم و صدایی که گاهی بر اثر بازی و هیجانات داخلی و خارجی به پت ها مخصوصا سگ ها وارد می‌شود باعث پارس های بلند و مزاحمت برای همسایگان شده و شاکی‌ها را به نوبت روانه در خانه ما میکند. همچنین بسیار شنیدیم از دوستانی که کاسکو یا پرنده سخنگو داشته‌اند و …

 

کاهش صدای حیوانات خانگی = آکوستیک کردن اتاق نگهداری حیوانات خانگی

از آنجایی که امروزه ارتباط انسان و حیوانات خانگی ، تبدیل به ارتباطی دائمی شده است و محل زندگی افراد با محل نگهداری از پت‌ یکسان است؛ بنابراین باید محیط مناسبی را برای زندگی حیوانات طراحی کنیم؛ چرا که دیگر حیوانات خانگی یکی از اعضای خانواده ما محسوب می شوند.

همان طور که هر فرد در محیط زندگی خود، سبب تولید صدا و گاه آلودگی‌های صوتی می‌شود، طبیعتا حیوانات خانگی هم مانند صاحبانشان صدا تولید خواهند کرد. این سروصدا ممکن است زمانی زیاد شود که حیوان خانگی شما در خانه تنهاست و بر فرض مثال فردی غریبه از آن محدوده عبور کند. طبیعت حیوانات بر اساس دفاع از خود و حساسیت به افراد غریبه شکل گرفته است؛ به طبع این ویژگی، سروصدا کردن آن‌ها را میتوان یک راه دفاعی در نظر گرفت.

در اغلب موارد، محل نگهداری از پت‌ ، آپارتمان‌ها هستند و به همین دلیل است که باید تدابیری اندیشید تا این عضو از خانواده ، سبب آزار همسایگان نشود.

راه‌حل کاهش صدای حیوانات خانگی :

برای این کار خیلی از دوستان اتاقی را برای حیوان خانگی خود در نظر می‌گیرند، که شرایط نگهداری در آن برقرار و دور از هیاهو باشد. در مواردی که نیاز است حیوان خانگی در خانه تنها باشد، پت را در آن اتاق قرار می‌دهند که تصمیم مناسبی نیست؛ اما گاه چاره‌ی دیگری هم نیست. این راهکار صد در صد پاسخگو نیست و برخی اوقات صدا از این اتاق هم خارج می‌شود؛ پس بهترین راه‌حل عایق کردن اتاق است.

عایق اتاق 

به طور کلی عایق‌های صدا را می‌توان به چند دسته تقسیم کرد؛ اما آنچه که شما باید در فرآیند عایق کردن اتاق نگهداری از پت‌ در نظر بگیرید، نوع صدای حیوانات خانگی است. صدای حیوانات از نوع صداهای تیز به حساب می‌آید. صداهایی مثل صدای آب یا صدای گریه نوزاد یا صدای پارس سگ را در نظر بگیرید؛ این‌ها جزئی از صداهای تیز هستند و درصد کاهش این صداها، نسبت به صدای همهمه و صحبت کردن، کمتر است.

 

انواع عایق مناسب کاهش صدای حیوانات خانگی
 • آکوستیک پنل

مقرون به صرفه ترین عایق‌ها، پنل های آکوستیک هستند. این دسته از پنل‌ها شامل فوم‌های شانه تخم مرغی، هرمی و غیره هستند؛ که نحوه نصب و اجرا راحتی دارند. به طور کلی جذب صدای این پنل‌ها بالاست اما شاید دو ویژگی این پنل‌ها در این مورد، منفی تلقی شود و آن هم، رنگ تیره پنل‌ها و امکان خراشیدگی و پارگی پنل‌ها بر اثر پنجه کشیدن حیوانات است.

تیرگی رنگ پنل‎‌ها را به دلیل امکان ابتلا به افسردگی حیوان بر اثر حضور طولانی مدت در اتاق، نکته منفی به حساب می‌آوریم.

 • پشم سنگ

مورد دوم استفاده از پنل های پشم سنگ است. برای نصب این پنل‌ها، بهتر است با یک کناف‌کار یا ام دی اف کار هماهنگ کنید که دیوار مشترک و یا کل اتاق را مجهز به پشم سنگ کرده و روی آن را پنل گچی بزند. در این صورت انگار جلوی دیوار شما یک دیوار جدید کشیده شده است که حدودا 7 سانتیمتر به قطر دیوار شما افزوده می‌شود و روی آن نقاشی و کاغذ دیواری می شود.

برای مشاهده فیلم اجرا عایق صدای دیوار به وسیله پشم سنگ می توانید کلیک کنید.

 • پنل الاستومری

نوع سوم استفاده از پنل‌های الاستومری است که به صورت چند لایه روی دیوار نصب می‌شود. فوم های الاستومری به خاطر لایه لایه بودن، نسبت به پشم سنگ درصد کاهش صدای بالاتری را دارند. این تفاوت در صداگیری بر اثر لایه لایه بودن به این دلیل است که حتی اگر صدا از لایه اول هم عبور کند و به لایه مثلا سوم برسد، در نهایت در لایه‌های بعدی گرفته خواهد شد.

مراحل اجرا عایق الاستومری، می توانید کلیک کنید.

 

روش های عایق صوتی پت شاپ و عایق صدا اتاق حیوان زیاد است و با توجه به پیشرفت تکنولوژی طبیعتا هر روز متریال های جدیدی وارد بازار می شوند. با این وجود هنوز هم با کمی جستجو می توانید آنها را پیدا کنید.

شرکت ما خدمات فروش دارد و متاسفانه خدمات اجرا نداریم.

 

کتاب‌های راهنما برای صاحبان حیوانات خانگی

ممکن است در مسیر نگهداری از پت‌ با مشکلاتی روبرو شوید؛ کتاب‌هایی که شاید به عنوان دوست‌دار یا صاحب پت به آنها علاقه مند باشید:

نویسنده: پت پرس دانشنامه جامع حیوانات خانگی

 

پت شاپ سگ

این کتاب یکی از جامع ترین کتاب‌ها در زمینه تربیت حیوانات خانگی است، که شامل 8 بخش است.

 


نویسنده: پت پرس دانشنامه جامع حیوانات خانگی

پت گربه

این کتاب از جامع‌ترین کتاب‌ها در ارتباط با مسائل نگهداری از گربه‌هاست. که شامل 5 بخش می‌شود و در این بخش‌ها اطلاعات جامعی بیان شده است.

 


 • راهنمای نگهداری از پرندگان زینتی

مؤلفان: محمدمهدی کیایی، دیوید آلدرتون

ناشر: نوربخش

مترجمان: نادر افشار مازندران، جلال صابری شکیب

 

حیوانات خانگی پرنده

این کتاب تمام رنگی، یک راهنمای کامل در مورد پرندگان زینتی است و از طریق آن می توانید بهترین پرنده زینتی متناسب خودتان انتخاب کنید.

 

سخن آخر بحث کاهش صدای حیوانات خانگی

با مطالعه و تحقیق درباره حیوانات خانگی می‌توان مناسب ترین پت را انتخاب کرد و از شرایط خاص زندگی حیوان موردنظر و ملزومات زندگی او اطلاع پیدا کرد.در این مسیر می‌توان از دامپزشکان،پت‌شاپ ها، سایت‌های جامع و کتب معتبر کمک گرفت تا بتوان به بهترین نحو ممکن از پت خود مراقبت کرد. همچنین علاوه بر فراهم کردن امکانات رفاهی پت ها، لازم است که به کاهش صدای حیوانات خانگی از طریق عایق صوتی پت شاپ و اکوستیک فضا نیز توجه کنیم.

 

 

مقاله پیشنهادی: کاربرد فوم نسوز مناسب محیط زندگی پت

اگه برای عایق‌ فضای کاری خود به مشاوره آنلاین احتیاج داری، کلیک کن !
بزن بریم !
توی این فرم میتونی اطلاعات مختصری از ابعاد فضای مورد نظرت رو وارد کنی تا بلافاصله راهنمایی لازم برات ارسال بشه
اشتراک در خبرنامه سایت
با عضویت در خبرنامه سایت ما می توانید از ما کد تخفیف بگیرید!
سیاست حفظ حریم خصوصی. این اطلاعات هرگز با کسی به اشتراک گذاشته نمی شود
مشترک شوید!
اگه برای عایق‌ فضای پر سروصدا به مشاوره آنلاین احتیاج داری، کلیک کن !
بزن بریم !
توی این فرم میتونی اطلاعات مختصری از ابعاد فضای مورد نظرت رو وارد کنی تا بلافاصله راهنمایی لازم برات ارسال بشه
اشتراک در خبرنامه سایت
با عضویت در خبرنامه سایت ما می توانید از ما کد تخفیف بگیرید!
سیاست حفظ حریم خصوصی. این اطلاعات هرگز با کسی به اشتراک گذاشته نمی شود
مشترک شوید!
اگه برای عایق‌ فضای هنری به مشاوره آنلاین احتیاج داری، کلیک کن !
بزن بریم !
توی این فرم میتونی اطلاعات مختصری از ابعاد فضای مورد نظرت رو وارد کنی تا بلافاصله راهنمایی لازم برات ارسال بشه
اشتراک در خبرنامه سایت
با عضویت در خبرنامه سایت ما می توانید از ما کد تخفیف بگیرید!
سیاست حفظ حریم خصوصی. این اطلاعات هرگز با کسی به اشتراک گذاشته نمی شود
مشترک شوید!
اگه برای عایق‌ فضای ورزشی به مشاوره آنلاین احتیاج داری، کلیک کن !
بزن بریم !
توی این فرم میتونی اطلاعات مختصری از ابعاد فضای مورد نظرت رو وارد کنی تا بلافاصله راهنمایی لازم برات ارسال بشه
اشتراک در خبرنامه سایت
با عضویت در خبرنامه سایت ما می توانید از ما کد تخفیف بگیرید!
سیاست حفظ حریم خصوصی. این اطلاعات هرگز با کسی به اشتراک گذاشته نمی شود
مشترک شوید!
اگه برای عایق‌ استودیوت به مشاوره آنلاین احتیاج داری، کلیک کن !
بزن بریم !
توی این فرم میتونی اطلاعات مختصری از ابعاد استودیوی خودت رو وارد کنی تا بلافاصله راهنمایی لازم برات ارسال بشه
اشتراک در خبرنامه سایت
با عضویت در خبرنامه سایت ما می توانید از ما کد تخفیف بگیرید!
سیاست حفظ حریم خصوصی. این اطلاعات هرگز با کسی به اشتراک گذاشته نمی شود
مشترک شوید!
اگه برای عایق‌ ماینر به مشاوره آنلاین احتیاج داری، کلیک کن !
بزن بریم !
توی این فرم میتونی اطلاعات مختصری از دستگاه خودت رو وارد کنی تا بلافاصله راهنمایی لازم برات ارسال بشه
اشتراک در خبرنامه سایت
با عضویت در خبرنامه سایت ما می توانید از ما کد تخفیف بگیرید!
سیاست حفظ حریم خصوصی. این اطلاعات هرگز با کسی به اشتراک گذاشته نمی شود
مشترک شوید!