ضبط پادکست مرحله به مرحله

 در این مقاله می خواهیم یکسری نکات برای عایق کردن اتاق پادکست را به شما بگویم، تا بتوانید یک صدای خوب با کیفیت بالا ضبط کنید ولی مثل همیشه یک سری تعاریف و اصطلاحات که در زمینه پادکست هست را با هم مرور می کنیم که دانستن آن‌ها در جایگاه یک پادکستر خالی از لطف نیست، پس با ما همراه باشید.

 

پادکست چیست؟

پادکست نوعی محتوای صوتی است که در اینترنت منتشر و پخش می‌شود. در دسته بندی محتواها ، به چند دسته از قبیل محتوای  صوتی/ تصویری و متنی برمی‌خوریم.

 • درگذشته محتوای صوتی منحصر به رادیو،  محتوای متنی مختص به وبلاگ‌ها و محتوای تصویری همان محتوای تلویزیونی بود اما با پیشرفت تکنولوژی امروزه محتواها نیز پیشرفت کردند تا جایی که شما در هر زمان و هر مکان حتی با تلفن همراه خود قادر به دسترسی به این محتواها هستید.

امروزه پادکست که نوعی محتوای صوتی است از محبوبترین محتواها در سرتاسر جهان است. همانطور که رادیو پیش از تلویزیون وارد خانه‌ها شد پادکست و نوارهای صوتی هم پیش از نوارهای ویدیویی به مردم معرفی شدند. تفاوت پادکست با نوارهای رادیویی در این است که ساخت پادکست‌ها پیشرفته تر از نوارهای رادیویی است به همین دلیل پادکست به نوعی از دهه 90 میلادی میان مردم رواج پیدا کرد.

 

ضبط صدا پادکست کهن عایق

 

چالش های تولید پادکست

یکی از مشکلات رایج در زمینه ضبط محتوا ، چه محتوای تصویری و چه صوتی ، مخصوصا پادکست ، وجود صداهای نامناسب محیطی است که هنگام ضبط صدا ناخودآگاه بیشتر به گوش می رسند. از صدای کبوتر لب تراس گرفته تا صدای باد و تیک تاک ساعت و صدای آژیر و بوق ماشین های در خیابان ، همه و همه در فرایند ضبط اختلال ایجاد می‌کنند.

شاید فکر کنیم که برای در امان ماندن از این صداها کافی است که در ساعتی خاص از شبانه روز مثل شب ، شروع به ضبط صدا کرد اما به هرحال صداهای مزاحم در هر ساعتی به گوش می رسند.

 

 • با توجه به رقابتی که در زمینه‌ی محتوا به وجود آمده است ، مخاطب برای سابسکرایب کردن و دنبال کردن محتوای شما ( پادکست) ، چند معیار اصولی را در نظر خواهد گرفت ، که یکی از مهمترین این معیارها نبود نویز و صداهای مزاحم است .

 

شاید در وهله‌ی اول موضوع پادکست مهمترین فاکتور برای دنبال کردن باشد؛ اما شک نکنید که امروزه در هر زمینه و موضوعی چندین و چند پادکست با استاندارد و کیفیت های بالا تولید شده است و این به این معنی است که اگر محتوای شما کیفیت لازم را نداشته باشد ، مخاطب به راحتی جایگزینی برای محتوای شما پیدا خواهد کرد و دنبال کننده محتوایی خواهد بود که از کیفیت مناسبی برخوردار باشد .

 

-در فرآیند تولید پادکست ، برای اینکه بتوان یک خروجی صدای خوب داشته باشیم ، می توانیم از نرم افزارهای ضبط و ادیت صدا استفاده کنیم و فراتر از آن حتی می‌توانیم با تلفن همراه خود هم این فایل‌ها را ادیت کنیم .

اما مهمترین مسئله این است که این ادیت می تواند بسیار زمان بر و وقت گیر باشد ، و این به این معنا است که زمانی را که می‌توانید برای بهبود فضا و مطالب پادکست استفاده کنید را مجبور هستید صرف ادیت های طولانی مدت کنید.

برای مثال اگر از ابتدا در فرایند ضبط ، نویز و صداهای محیطی کم باشد شاید اصلا نیازی به ادیت نباشد اما اگر نویز و صداهای مزاحم زیاد باشد ممکن ست این ادیت حتی چندین ساعت هم طول بکشد و این یعنی به مرور زمان باید از زمانی که متعلق به موضوع محتوا ، چهارچوب بندی و … است ، کم کرده و زمان ادیت را افزایش دهید .

این معضلات برای این بیان شد که بگوییم راه های زیادی برای کم کردن صداهای مزاحم از همان ابتدا هست که دیگر نیاز به ادیت های طولانی مدت نباشد. اکوستیک کردن اتاق یکی از ان راه های کاربردی است.

 

عایق کردن اتاق پادکست 

در واقع عایق صوتی پوششی است که مانع از ورود صدا به یک فضای محصور شده می شود، یا به عبارتی باعث محصور شدن صدا در یک فضای بسته می شود.یعنی این لایه اجازه نمی‌دهد که صدا از یک محیط به محیط دیگر منتقل شود و فشار صوتی در محیط را کاهش می دهد.

عایق های صوتی در ساختمان‌ها مسکونی، اداری، تجاری و صنعتی به کار می‌رود. از موارد دیگری که عایق های صوتی به کار می‌رود استودیوهای ضبط صدا است. در استودیوهای ضبط صدا جهت جلوگیری از اثر نویز بر صدا برای نوازندگان، ضبط کننده‌های صدا و خوانندگان یک اتاق ضبط صدا عایق شده طراحی می‌کنند.

چرا باید از عایق دیوار مشترک استفاده کنیم؟

 

چند نوع عایق صدا داریم؟

امروزه روش های زیادی برای عایق کردن ساختمان‌ها وجود دارد و باید با دقت فراوان، مناسب ترین روش برای مقابله با این مشکل انتخاب شود.

عایق های صوتی با توجه به نیازهای جامعه و کاربرد آن‌ها در چند دسته تقسیم بندی می‌شوند که عبارتند از :

 1. پشم سنگ
 2. عایق صوتی فوم آکوستیک
 3. فوم الاستومری
 4. فوم پلی اتیلن

 

در انتخاب عایق صوتی موارد زیر را در نظر بگیرید :

 • عایق صوتی از مواد با دوام ساخته شده باشد.
 • دارای خصوصیات عایق بالقوه باشد.
 • از ضخامت متناسب برخوردار باشد.
 • برای زمینه کاری شما مناسب باشد.
 • قیمت مناسب داشته باشد.

 

جانمایی پنل های اکوستیک

شما می‌توانید به وسیله انواع عایق های صوتی به راحتی اتاق خودتان را آکوستیک کرده و محتواهای صوتی و تصویری خود را بدون نگرانی از وجود زیاد صداهای مزاحم ضبط کنید.

 

خبر خوب دیگر این است که : نیازی نیست که شما کل فضای اتاقتان را اکوستیک کنید چرا که با عایق کردن کل فضا ، اتاق تبدیل به dead room  شده و  حتی صدایی که قرار است مخاطب بشنود هم ، ضبط نخواهد شد.

 

 • پس بهتر است به جای اکوستیک کردن همه‌ی فضا،  تنها بخش و قسمت موردنیاز خود را عایق کنید.

البته این موضوع باعث نمی‌شود که گمان کنیم که تمامی صداهای مزاحم حذف خواهند شد، بلکه هرجا که هوا در جریان باشد، صدا هم در جریان است .

پس در ابتدا باید درزهای صدای پنجره‌ها ، درها و کانال‌ها را با استفاده از درزگیرها بپوشانیم .

 

 • پیشنهاد ما برای عایق کردن اتاق پادکست این است که اگر کمد بلا استفاده ای در اتاق دارید ، می‌توانید داخل ان را اکوستیک کرده که نتیجه یک اتاقک جذاب خواهد شد و می توانید از ان برای فضای ضبط صدای خود استفاده کنید .

 

 • پیشنهاد دیگر ما برای عایق کردن اتاق پادکست ضبط پادکست در صورت نبودن کمد ، عایق کردن اطراف و پشت میز به وسیله‌ی پنل‌ها است ، تا  یک فضای نیم مکعبی تشکیل شود که بتوانید از ان برای ضبط پادکست استفاده کنید.

 

علاوه بر جنبه‌ی عایق صوتی این پنل‌ها  ، جنبه‌ی زیبایی بصری پنل های اکوستیک هم مهم است .

 

گاهی ممکن است شما بخواهید، از یک ویدیو روند تولید ، پشت صحنه ای از ضبط و یا حتی یک ویدیوی کوتاه توضیح درباره‌ی محتوای کلی و یا هر اپیزود ضبط کنید و اینجاست که این جلوه‌ی  بصری پنل‌ها حائز اهمیت خواهد بود.

در صورت نیاز می‌توانید با مشاوران همیشه حاضر کهن عایق تماس گرفته، مشورت کنید و بهترین پیشنهادها را از آن‌ها بشنوید و قدم به قدم اتاق‌تان را اکوستیک کنید.

سعی ما بر این بود که شما بتوانید در این مقاله به پاسخ همه‌ی پرسش‌ها و راه حل همه‌ی نیازهای خود رسیده و نمونه های اجرایی پیشین را مشاهده کنید، تا بهترین نتیجه را بگیرید.

 


مقاله پیشنهادی:  “آموزش ساخت اتاق عایق برای ضبط پادکست”


 

نحوه آماده‌سازی اتاق برای ساخت پادکست

تا اینجا به خوبی می‌دانید که پادکست چیست و برای ساخت آن باید چه نکاتی را رعایت کنید. آن‌چه که در ادامه اهمیت پیدا می‌کند این است که فضای مناسبی را برای ساخت پادکست در نظر بگیرید و آن را به استودیوی ضبط خود تبدیل کنید.

در بالا توضیحات مختصری از روش عایق کردن اتاق پادکست خواندید ، در ادامه مراحل تکمیلی را برای تهیه یک استودیو ضبط بیان می‌کنیم .

 

دوستان تصور می‌کنند، که برای تهیه یک استودیو ضبط خانگی  باید هزینه بالایی را صرف کنند ، اما در ادامه این مقاله، ما سعی داریم نکاتی را بیان کنیم که هزینه‌ها را کاهش و کارایی موردنظر شما را افزایش و در نتیجه اتاق شما تبدیل به استودیوی ضبط پادکست شود.

 

به طور کلی عایق کاری به دو منظور استفاده می‌شود:

 • عایق کاری صوتی به جهت حذف صداهای مزاحم یا نویز: 

این نوع عایق به جهت مانعی در برابر سر و صداهای مزاحم محیط مورد استفاده قرار می‌گیرد و تا حد زیادی مانع ورود و یا خروج این نوع صداها می‌شود. (محدود کردن صدا خارجی)

 

 • عایق کاری صوتی به جهت جذب نویز: 

این نوع عایق که آن را عایق صوتی آکوستیک می‌نامند و بیشتر به جهت آکوستیک کردن استودیو از آن استفاده می‌شود و برای جذب امواج صوتی تولید شده و جلوگیری از انعکاس آن مورد استفاده قرار می‌گیرد. (کاهش انعکاس صداهای داخلی استودیو )

 • حتی اگر تازه به فکر ساخت اتاق افتاده‌اید می توان با استفاده از لایه های کناف و پشم سنگ وسط دیوارهای اتاق ، ضخامت اتاق را افزایش داده و سپس از پنل‌ها و فوم های عایق استفاده کرده تا درصد زیادی از صدا را حذف کنید . َ

 

 

 

با فرض اینکه تا به اینجا ، شما اتاق مناسبی را تهیه کرده که ورود و خروج صدا در ان کنترل شده است ، ما به مراحل بعد یعنی نحوه عملکرد فرکانس‌ها و امواج صوتی در اتاق موردنظر شما می پردازیم :

 

نحوه عملکرد امواج صوتی در محیط استودیو

به طور کلی، موج صدا در سه حالت زیر داخل استودیو رفتار می‌کند.

 

 1. «بازتاب» (Reflection)

بازتاب همان برخورد صدا با دیوارها و محیط های جانبی است. بیشترین بازتاب صدا در گوشه  های فضاها به وجود می‌آید.

 

 1. «جذب» (Absorption)

متریال های مختلف جذب صدای متفاوتی دارند ، اما به صورت کلی هرچه بافت جسم صیقلی تر باشد جذب صدای کمتر و انعکاس بیشتری خواهد داشت.

 

 1. «انتشار» (Diffusion)

انتشار ، پخش صدای یک منبع صوت در جهات متفاوت است .

 

 • برای جذب انواع فرکانس‌ها می توان از اکوستیک پنل‌ها استفاده کرد که یکی از مهم ترین این پنل‌ها ، فوم های شانه تخم مرغی هستند. که به خاطر بافت متخلخلی که دارند ، انواع صدا را در محیط جذاب می کنند. یکی از ایرادهای پنل های اکوستیک قابلیت اشتعال آنهاست پس برای جلوگیری از این خطر در محیط‌هایی با امکان آتش سوزی ، می توان از فوم شانه تخم مرغی نسوز استفاده کرد.

همچنین هر قدر که دانسیته فوم بیشتر باشد ، رنگ فوم‌ها تیره تر ( خاکستری تیره ) خواهد بود و در گذر زمان تغییر رنگ کمتری خواهد داشت .

 

 • فوم شانه تخم مرغی در ضخامت 2 تا 7.5 سانت و دانسیته‌ی 14-17-30 در بازار موجود هست . که برای ضبط پادکست حداقل ضخامت 3.5 و دانسیته‌ی  14 لازم است.

 


از آنجایی که شما نیاز دارید که صدای مورد نظرتان به گوش مخاطب برسد پس عایق کردن کل فضای اتاق بیهوده است ، بلکه بهتر است که تنها نقاط مورد نیاز را با استفاده از پنل‌ها عایق کنید .


 

 • هر پنل اکوستیک برای یک بخش خاص طراحی شده است برای مثال بیس تراپ برای گوشه های اتاق طراحی شده است که مناسب فرکانس های پایین است .

 

 • یا ام‌دی‌پلاس MD+ برای فرکانس های میانی می باشد که با توجه به خصوصیات این پنل‌ها و داشتن اطلاعات درباره این ویژگی‌ها شما می‌توانید هزینه‌ی نهایی خود را کاهش  و بازدهی نهایی صدا را افزایش دهید .

 

یکی از روش های بسیار مناسب دیگر ، استفاده از پنل های شانه تخم مرغی زیر و پشت اسپیکرهاست که تاثیر به سزایی دارد.

 

زمان واخنش در استودیو

 

یادآوری اصطلاحات مهم 

 •      دانسیته:

همان تراکم ،فشردگی و چگالی یک جسم است.

 •     ریورب:

مجموعه بازتاب های صوتی در فضا

 •      فرکانس: 

تعداد حرکت نوسانی را در مدت زمان معین بسامد یا فرکانس می نامند که واحد اندازه گیری ان هرتز HZ می باشد.

   

 اندازه گیری فرکانس به وسیله‌ی  فرکانس متر با اشکال  عقربه ای ، ارتعاشی و دیجیتال صورت می‌گیرد.

 

ویدیو پیشنهادی:  “دانسیته، ریورب، اکو، فرکانس چیست”

 

مثال : اگر شما در یک ثانیه  10  بار دست بزنید یعنی فرکانس شما 10 هرتز خواهد شد.

دسته بندی خیلی پایین پایین متوسط  بالا خیلی بالا
کران پایین 3 30 300 3 30
کران بالا 30 300 3000 30 300 
یکای اندازه گیری  کیلوهرتز  واحد   کیلوهرتز  کیلوهرتز  مگاهرتز  مگاهرتز

 

 • راهنمای جدول : هر واحد مگاهرتز 1000 برابر واحد کیلوهرتز است.

 

مراحل ضبط پادکست

 

پاسخ سوالات متداول درباره استودیو پادکست

   در ادامه ما به بخش مهمی از سوالات شما در رابطه به عایق اتاق برای ضبط پادکست، پاسخ داده ایم :

 

 • نوع پنل مورد استفاده در استودیو پادکست :

در استودیو پادکست شما باید تعادل بین پنل های جاذب صدا و پنل های انعکاس کننده صدا را باید رعایت کنید. مجموعا شما باید در ابتدا اتاق را آنالیز کنید و طبق کاربری اتاق پنل‌ها را انتخاب کنید. شما می توانید به صورت رایگان اتاق خود را آنالیز کنید تا بهترین تصمیم گیری را انجام دهید.

 

 • عایق کردن دیوار مشترک داخل استودیو پادکست :

شما ابتدا باید با استفاده از فوم های سلول بسته مانند الاستومری یا پلی اتیلن دیوار مشترک را بپوشانید و سپس آکوستیک پنل‌ها را روی دیوار مشترک نصب کنید.

 

 • متریال مناسب برای عایق کردن کف استودیو پادکست:

بهترین و کم هزینه ترین عایق صدا برای کف استفاده از موکت یا فرش می باشد. همچنین شما می توانید از پارکت های چوبی استفاده کنید و در نهایت اگر ساختمان در حال ساخت باشد از فوم های ضد صدا در زیر کف می توانید استفاده کنید.

 

 • عایق کردن در و پنجره داخل استودیو پادکست:

برای پنجره‌ها می توانید از پنجره دو جداره استفاده کنید و یا روی پنجره را با فوم پلی اتیلن بپوشانید و سپس آکوستیک پنل استفاده کنید. برای درب اتاق هم می توانید از درب لمسه ای استفاده کنید و یا روی درب را از فوم پلی اتیلن 3 سانتیمتر و در نهایت از آکوستیک پنل‌ها مانند شانه تخم مرغی استفاده کنید.

 

 • اکوستیک پنلی با کارایی و زیبایی :

اکثر پنل های 50*50 طراحی های زیبا و متفاوتی دارند که شما می توانید با کمی سلیقه پنل‌ها را کنار هم بگذارید و دیوار استودیوی خانگی خود را خاص طراحی کنید. ترکیب پنل فلکسی وود با فلکسی و یا ام‌دی‌لایت آلفا با ام‌دی‌پلاس گزینه های خوبی می باشند.

 


همچنین شما می‌توانید از پک های پیشنهادی کهن عایق استفاده کنید.


 

 • هزینه یک اتاق برای استودیو خانگی در ابعاد 3*2 متر :

هزینه بستگی به کارایی اتاق دارد در صورتی که استودیو پادکست در حد ضبط پادکست بخواهید یا میکس مسترنیگ و یا برای یک فضای دیگر همه متفاوت هست ولی در متراژ یک اتاق 6 متری بین 2 میلیون به بالا در می آید.

 

 • طریقه نصب فوم‌ها چگونه است؟

فوم‌ها را می توانید به وسیله میخ پایه بلند و یا پیچ روی سطوح نصب کنید. با توجه به بافتی که دارند میخ یا پیچ داخل ابر فرو می روند و از نظر ظاهری معلوم نمی شوند. شما همچنین می توانید با چسب های بل، چسب آهن یا چسب سینا رنگ قرمز رنگ آنها را روی انواع سطوح گچ، سیمان ،رنگ، بلوک، فلز، شیشه و … نصب کنید.

کافی هست دور تا دور و وسط فوم را با چسب آغشته کنید و به مدت 1 دقیقه بگذارید با هوا واکنش نشان دهد و سپس مراحل نصب را انجام دهید.نکته ای که باید رعایت کنید این است که قبل از نصب سطوح را کاملا تمیز کنید.

 

 • برش فوم‌ها :

 این فوم‌ها بخاطر بافت نرمی که دارند می توانید با تیغ موکت بری یا کاتر و یک خط‌کش فلزی آنها را به اندازه دلخواه برش بزنید.

 

همچنین شما می توانید در کانال آپارات ما طریقه برش فوم اکوستیک پنل را مشاهده فرمایید.

 

 • بهترین مکان برای نصب فوم آکوستیک کجا می باشد؟

بسته به کاربری اتاق جانمایی فوم‌ها متفاوت هست کار این فوم‌ها جذب صدا می باشد از این رو شما باید جاهایی از اتاق را که می خواهید صدا را جذب کنید، نصب کنید.در صورتی که نمی دانید کجا نصب کنید بهتر از با کارشناسان مجموعه به صورت رایگان مشاوره بگیرید.

همچنین شما می توانید داخل ویدیو آپارات ما تبدیل کمد دیواری به یک اتاق استودیو پادکست را مشاهده فرمایید.

 

نتیجه گیری

در این مقاله به یکسری تعاریفی که لازم است هر کسی که پادکست ضبط می کند، بداند؛ اشاره کرده‌ایم و سعی شد که مراحل ضبط پادکست و عایق کردن اتاق برای ضبط پادکست توضیح داده شود و انواع عایق کاری در اتاق به صورت خلاصه توضیح داده شد.

انواع فرکانس های موجود در فضاها بررسی شد و طریق نصب انواع اکوستیک پنل ها و برش آن توضیح داده شد به صورت خلاصه شما کافی هست یک فضا هر چند کوچک داشته باشید << حتی یک کمد دیواری بلا استفاده >> و آن را تبدیل به یک استودیو پادکست کنید و مخاطبین پادکست شما بتوانند یک صدای با کیفیت داشته باشند.

 • در صورتی که سوالی دارید، ما مشتاقانه آماده جواب‌دهی به شما هستیم. شما می توانید از طریق تماس با شماره تماس 09927076258 به راحتی با کارشناسان مجموعه کهن عایق، ارتباط بگیرید.

 

لیست قیمت و مشخصات فنی محصولات

 

 • راهنمای محتوای پادکست

با کلیک کردن روی هر عنوان داخل جدول، می‌توانید به مطالب آن،دسترسی پیدا کنید.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

برای مشاهده محصولات مرتبط با پادکست کلیک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اگه برای عایق‌ فضای کاری خود به مشاوره آنلاین احتیاج داری، کلیک کن !
بزن بریم !
توی این فرم میتونی اطلاعات مختصری از ابعاد فضای مورد نظرت رو وارد کنی تا بلافاصله راهنمایی لازم برات ارسال بشه
اشتراک در خبرنامه سایت
با عضویت در خبرنامه سایت ما می توانید از ما کد تخفیف بگیرید!
سیاست حفظ حریم خصوصی. این اطلاعات هرگز با کسی به اشتراک گذاشته نمی شود
مشترک شوید!
اگه برای عایق‌ فضای پر سروصدا به مشاوره آنلاین احتیاج داری، کلیک کن !
بزن بریم !
توی این فرم میتونی اطلاعات مختصری از ابعاد فضای مورد نظرت رو وارد کنی تا بلافاصله راهنمایی لازم برات ارسال بشه
اشتراک در خبرنامه سایت
با عضویت در خبرنامه سایت ما می توانید از ما کد تخفیف بگیرید!
سیاست حفظ حریم خصوصی. این اطلاعات هرگز با کسی به اشتراک گذاشته نمی شود
مشترک شوید!
اگه برای عایق‌ فضای هنری به مشاوره آنلاین احتیاج داری، کلیک کن !
بزن بریم !
توی این فرم میتونی اطلاعات مختصری از ابعاد فضای مورد نظرت رو وارد کنی تا بلافاصله راهنمایی لازم برات ارسال بشه
اشتراک در خبرنامه سایت
با عضویت در خبرنامه سایت ما می توانید از ما کد تخفیف بگیرید!
سیاست حفظ حریم خصوصی. این اطلاعات هرگز با کسی به اشتراک گذاشته نمی شود
مشترک شوید!
اگه برای عایق‌ فضای ورزشی به مشاوره آنلاین احتیاج داری، کلیک کن !
بزن بریم !
توی این فرم میتونی اطلاعات مختصری از ابعاد فضای مورد نظرت رو وارد کنی تا بلافاصله راهنمایی لازم برات ارسال بشه
اشتراک در خبرنامه سایت
با عضویت در خبرنامه سایت ما می توانید از ما کد تخفیف بگیرید!
سیاست حفظ حریم خصوصی. این اطلاعات هرگز با کسی به اشتراک گذاشته نمی شود
مشترک شوید!
اگه برای عایق‌ استودیوت به مشاوره آنلاین احتیاج داری، کلیک کن !
بزن بریم !
توی این فرم میتونی اطلاعات مختصری از ابعاد استودیوی خودت رو وارد کنی تا بلافاصله راهنمایی لازم برات ارسال بشه
اشتراک در خبرنامه سایت
با عضویت در خبرنامه سایت ما می توانید از ما کد تخفیف بگیرید!
سیاست حفظ حریم خصوصی. این اطلاعات هرگز با کسی به اشتراک گذاشته نمی شود
مشترک شوید!
اگه برای عایق‌ ماینر به مشاوره آنلاین احتیاج داری، کلیک کن !
بزن بریم !
توی این فرم میتونی اطلاعات مختصری از دستگاه خودت رو وارد کنی تا بلافاصله راهنمایی لازم برات ارسال بشه
اشتراک در خبرنامه سایت
با عضویت در خبرنامه سایت ما می توانید از ما کد تخفیف بگیرید!
سیاست حفظ حریم خصوصی. این اطلاعات هرگز با کسی به اشتراک گذاشته نمی شود
مشترک شوید!