در این مقاله صرفا در مورد کودکان و حضور آنها در مهدکودک‌ها و خصوصا صدای بلند مهدکودک‌ها، حساسیت کودکان و بزرگسالان به این صدای بلند و کاهش صدا از طریق عایق صوتی مهدکودک صحبت خواهیم کرد.

نیازمندی به مهدکودک

با توجه به بروز تمام تغییر و تحولاتی که در گذر زمان ، از گذشته تا به امروز شاهدش هستیم ، نمی‌توان از تغییر سبک زندگی بشر بر اثر این تحولات صرف نظر کرد.همانطور که این تغییرات بر بشر بزرگسال و سبک زندگی او تاثیرات گسترده‌ای گذاشته ‌است ، کودکان هم از این اتفاقات مستثنی نبوده و نیستند . یکی از این تحولات، اشتغال همزمان مادر و پدر و به تبع، نیاز فرزند به مهدکودک است. بنابراین امروزه در سرتاسر جهان مهد کودک های معروفی، مشغول به کار هستند.

اگر بخواهیم بدون کش دادن و تفسیر و تعریف های کلیشه ای به سراغ اصل مطلب و هدف نوشتن این مقاله برویم، باید یادآور شویم که، انسان از بدو تولد ذاتی اجتماعی دارد و هر فردی، در هر سنی نیازمند انواع ارتباطات مختلف با افراد دیگر است. این خود دلیل دیگری بر اثبات نیاز کودکان به مهدکودک است.

 

کودک

فرزندان

از گذشته تا به امروز به دلایل مختلفی ، پرجمعیت بودن یک خانواده ،  نکته‌ای مثبت تلقی می‌شد. چه در زمان‌های بسیار دور در جوامع بدوی که این تعدد افراد به جهت تقسیم کار بسیار حیاتی بود. چه در عصر حاضر که افراد به دلایل مختلفی مثل فرار از حس تنهایی، به حضور فرزند یا فرزندان نیازمندند.همچنین برخلاف دیگر گونه‌ها وابستگی والدین و فرزندان در میان انسانها بسیار زیاد است و فرزند انسان به مراقبت بیشتر و طولانی‌تری به نسبت دیگر گونه‌ها نیاز دارد.

علاوه بر این ، تغییرات جامعه و شرایطی مانند گسترش شهرها، آپارتمان نشینی، اشتغال همزمان والدین و عوامل این‌ چنینی سبب شده است، که خانواده‌ها برای نگهداری از کودکانشان به روش‌های جدیدی روی بیاورند.

 • مهدکودک‌ها یکی از اصلی ترین پاسخ‌ها به این نیاز خانواده‌ها هستند. در حقیقت مهدکودک ها محیط هایی با کارآیی‌ها و فعالیت‌های متفاوت هستند؛ که این تعدد و تفاوت روش‌ها سبب افزایش قدرت انتخاب والدین شده است و تصمیم گیری برای سپردن کودکانشان به محیطی جدید را سهولت بخشیده است.

در پی این استقبال خانواده‌ها ، جوامع شاهد ازدیاد و رشد تعداد مهدکودک‌ها هر بار با مزایایی جدید بودند.

 

مهدکودک

 • تعریف اولیه مهدکودک 

در واقع مهدکودک‌ها نوعی آموزشگاه و محل نگهداری کودکان و خردسالان هستند؛  که به دلایل مختلفی مثل اشتغال همزمان پدر و مادر و تنهایی کودک ، و یا به دلیل بهره‌گیری از آموزش‌های ابتدایی در مهدکودک ، پذیرای کودکان هستند.

کلمه مهدکودک از دو کلمه مهد و کودک تشکیل شده است ، که کلمه مهد ، واژه‌ای عربی به معنای گهواره است.

مهد ( گهواره ) + کودک = مهدکودک

 

انواع مهدکودک

اغلب مهدکودک‌ها عموم فعالیت های ضروری را در برنامه‌ریزی خود جا داده‌اند؛ اما برخی از آنها به صورت تخصصی بر یک یا چند فعالیت خاص تمرکز کرده‌اند.

امروزه مهدکودک‌ها با عناوین مختلفی مشغول به کار هستند، عناوینی از قبیل:

 • مهدکودک‌های تمام وقت

 • مهد پاره وقت

 • مهد مساجد

 • مهدشبانه روزی ( پانسیون)

 • مهدهای محیط های اداری( خودکفا)

 • مهدکودک قرآنی

 • مهدهای تخصصی

 • مهدکودک هوشمند

 • مهدهای دوزبانه

فضای بازی

 

مزایای مهدکودک

همچنین مهدکودک‌ها و استفاده از محیط ‌آنها هم برای کودک و هم برای خانواده مزایای زیادی دارد؛ که به چند مورد آنها اشاره می‌کنیم:

 • تعامل و ارتباط کودک با هم‌سالان و بزرگسالان

 • ایجاد آمادگی برای ورود به مدرسه

 • یادگیری مهارت‌های شناختی

 • یادگیری مهارت‌های فیزیکی

 • تقویت مهارت های بنیادین

 • علاقه‌مند شدن کودک به محیط آموزشی و آموزش

 • ساختارمند بودن مهدکودک‌ها

 • اطمینان از سلامت مربیان

 • کنار آمدن با برنامه روزانه

 • وجود عایق صوتی مهدکودک و امکان بروز صدای بلند از بچه ها

 


مقاله پیشنهادی:  “صفحه تخصصی پنل‌های آکوستیک “


 

معضلات همسایگان

مهمترین علت اصلی گنجاندن این مقاله در سایت تخصصی کهن عایق، مشکلات و چالش های مهدکودک‌ها و همسایگان مهدکودک‌ها از بابت سروصدا و درخواست عایق صوتی مهدکودک بود.  طی تماس های مکرری که داشتیم بر آن شدیم تا مقاله ای در این زمینه انتشار دهیم. به عنوان مثال چندین تماس با کهن عایق گرفته شد و مشکل اصلی این دوستان سروصدای زیاد و بلند بچه‌ها در فضای مهدکودک بود.

این میزان سروصدا هم برای همسایگان و هم برای مسئولان مهدکودک‌ها مشکلات زیادی ایجاد میکند.

 

صدای محیط

صدای بچه‌ها را میتوان جزو صداهای سخت شمرد، و این به این معنی است که این صداها بسیار آزاردهنده هستند و حذف آنها هم نیز سخت است؛ از همین بابت همسایگان مهدکودک‌ها معمولا با شنیدن این صداها در زمان استراحت ، به مهدکودک‌ها شکایت می‌برند .

از سویی دیگر ممکن است در محیط مهدکودک‌ها چند کلاس و چند فعالیت به صورت همزمان اتفاق بیفتد و یک فعالیت پرسروصدا و دیگری نیازمند سکوت باشد و اینجاست که این تداخل‌ها،  می‌تواند دردسر آفرین باشد.

 

فضای بازی کودک

 

چالش‌های والدین

امروزه با وجود سبک زندگی‌ای که بر جوامع حاکم شده است، اغلب افراد اعم از زن و مرد به اشتغال روی آوردند. این اتفاق سبب شده است که والدین زمان و شرایط کافی را برای مراقبت از کودکانشان نداشته باشند و از همین رو به راه‌های جایگزینی مثل سپردن کودک به اقوام و نزدیکان و یا استخدام پرستار کودک، روی می آورند که هر کدام مشکلات مختص به خود را به وجود می‌آورد.

 

 • شخصیت کودک در سنین خردسالی مانند یک لوح سفید و پاک است،و به تبع آموخته‌های او یا افراد نزدیک به او، بر سفیدی این لوح موثرند. یکی از اصلی‌ترین دغدغه‌های هر پدر و مادری این است که کودک خود را به افراد معتمدی بسپارد تا شخصیت کودکش به درستی شکل بگیرد.

 در طی این مسیر اطمینان حاصل کردن از درستی شخصیت پرستار بچه یا نزدیکان مراقب کودک ، کاری بسیار سخت خواهد بود.

 • پس اینجاست که میتوان گفت مهدکودک‌ها راه جایگزینی برای این مسئله هستند ، چرا که نهادهای قانونی پیش از این از سلامت و رعایت اصول توسط مربیان و مدیران مهدکودک‌ها ، اطمینان حاصل کرده‌اند.

 

اما حضور کودک در مهدکودک هم می‌تواند برای والدین چالش‌هایی ایجاد کند. چالش‌هایی از قبیل :

 • نگرانی از وضعیت سلامت و بیماری کودکان

 • تردید والدین و نداشتن اعتماد کامل

 • ترس از رفتارهای نادرست مربی مثل تقسیم نادرست توجه بین کودکان

 • و جدا شدن کودک از والدین

 

اما یکی از مزایای مهدکودک ها این است که شما میتوانید مدارک و سوابق مربی‌ها را چک کنید ، از اولیای دیگر کودکان پرس‌وجو کنید و یا از خوشنامی کادر مهدکودک مطمئن شوید.

 

چالش‌های مسئولین مهد کودک

مدیران، مسئولان و مربیان مهدکودک‌ها هم با چالش‌های متفاوتی روبه‌رو هستند و مسئولیت‌های سنگینی بر دوش آن‌هاست. مسئولیت‌هایی مثل اطمینان از سلامت کودکان، ایمن بودن محیط برای کودکان و مراقبت از آنها.

امروزه اغلب مهدکودک‌ها فارغ از معماری و طراحی منحصر به فرد، در همان ساختمان های مسکونی احداث می‌شوند و این علاوه بر کوچکی فضا ، سبب آزار و اذیت همسایگان از طریق سروصدای زیاد و رفت‌وآمد های مکرر می‌شود.

 

 

 

اکوستیک و عایق صوتی مهدکودک

به طور کلی، آکوستیک فضای مهد کودک وابسته به سه عامل و نکته اصلی است:

 1. ابعاد فضا
 2. چیدمان فضا
 3. کاور کردن بخش‌های زائد فضا

در ادامه با توضیح مختصری از هر یک از نکات، آشنا خواهیم شد:

 • ابعاد فضا

در حالت کلی، مهدکودک‌ها فضاهایی بزرگ و در صورت امکان با اتاق‌های متعدد و فضای باز هستند. قرارگیری مهدها در ساختمان‌های مسکونی سبب شده است که هر فضا ویژگی متفاوتی از دیگری داشته باشد؛ اما آنچه که در میان تمامی مهدکودک‌ها مشترک است، امکان آزاردهنده بودن صداهای تولیدی در آنهاست. این تنوع ابعاد و طراحی فضا، سبب می‌شود که بحث آکوستیک هر مهدکودک تبدیل به امری اختصاصی و منحصر به فرد، مطابق با شرایط حاضر باشد.

 • چیدمان فضا

برای چیدمان یک فضا، بهتر است از وسایلی استفاده شود که صدا را جذب می‌کنند. استفاده از پرده‌های ضخیم ، مبلمانی با پارچه های ضخیم مثل مخمل و چیدمان متناسب با فضا، به کاهش صدا در محیط یاری می‌کند.

در بحث آکوستیک ، اولویت با بهینه سازی فضا و کاهش صدای محیط به کمک وسایل موجود در فضاست. برای مثال استفاده از پارکت ، به جای سنگ در کف اتاق و یا استفاده از قالیچه و فرش در فضا، تاثیر به‌سزایی در کنترل صدای محیط دارد. قرار دادن کتابخانه، قفسه، چوب لباسی و پرده‌های ضخیم هم بر این موارد موثرند.

 • آنچه که نیاز است در آکوستیک کردن مهدکودک‌ها لحاظ شود، استاندارد بودن وسایل از لحاظ بهداشتی و ایمنی است. وسایل و لوازم این محیط باید به گونه‌ای انتخاب شوند که هیچ گونه آسیبی را به فرزندان متحمل نشوند.
 • کاور کردن بخش‌های زائد فضا

مقصود ما از استفاده از کلمه‌ی زائد در معنای بیهوده نیست؛ بلکه منظور از بخش‌های زائد فضا ، بخش هایی جز دیوارها و کف و سقف است. برای مثال تیر و ستون‌های برآمده در فضا، کلید و پریزها، سقف کاذب، داکت‌ها و تاسیسات همگی جزئی از این بخش محسوب می‌شوند. به همین دلیل بهتر است که این اجزای فضا ، عایق صوتی شوند.

در مهدکودک‌ها اهمیت این مورد بسیار بیشتر از فضاهای دیگر است. چرا که در این محیط فوم ها و کاورها، علاوه بر جلوگیری از انتقال صدا ، به عنوان ضربه گیر هم عمل می‌کنند و این نکته بسیار حائز اهمیت است. همچنین تنوع انواع عایق های صوتی سبب می‌شود که محیط تبدیل به فضایی با طراحی مورد پسند کودکان شود.

 

 

پیشنهادات عایق صوتی مهدکودک

در بخش قبل اشاره شد که برخی از بخش های یک محیط زائدند؛ مثل تیر و ستون در فضا. در یک فضا، تیر و ستون‌ها نقش انتقال دهنده‌های صدا را دارند. همانطور که با ترمز گرفتن یک ماشین در خیابان، لرزش و صدای حاصل از ترمز از طریق فونداسیون خانه به طبقات بالاتر منتقل می‌شود؛ صدا نیز از طریق تیر و ستون منتقل می‌شود. به همین دلیل توصیه می‌شود که این ستون‌ها و تیرهای فضا به وسیله فوم‌های شانه‌تخم مرغی کاور شوند.

 •  معمولا دلیلی که صاحبان مهدکودکها را به فکر آکوستیک کردن فضا، میندازد؛ شکایت همسایگان است. مهدکودک محل رشد و بروز خلاقیت کودکان است و این اتفاق و هیجانات حاصل از آن هم با سروصدای بلند همراه است. در نتیجه میزان صدای همزمان چند کودک و چند مربی سبب آزار همسایگان شده و شکایت های آنها را در پی دارد.

 

پنل‌ها را میتوان به دو دسته‌ی جاذب صدا و پخش کننده صدا دسته بندی کرد. از آنجایی که در یک خانه‌ی کودک، بچه‌ها منبع اصلی صدا هستند؛ بنابراین بهتر است صدا را در همان مرحله نخست و از طریق جاذب‌های صدای مثل پنل های شانه تخم مرغی کاهش داد. 

 

روش‌های عایق صوتی مهدکودک

 • روش های عایق کردن بسیار است اما ما قصد داریم تا کاربردی ترین روش را بررسی کنیم:

نکته اول عایق صوتی مهدکودک :

این است که نوع و روش عایق صوتی کردن فضا بر اساس ابعاد و انداز فضا، نوع طراحی و همچنین موقعیت همسایگان معترض نسبت به محیط، متفاوت است.

اما روش کلی و مرسومی که برای عایق صوتی مهدکودک به کار میرود، این روش است: در ابتدا از عایق های زیرکار مثل پنل های پشم سنگ، فم های الاستومری، فوم پلی اتیلن و نمد ریباند استفاده می‌شود و در مرحله بعد از عایق های روکار یعنی پنل‌های آکوستیک استفاده می‌شود. در این روش عایق های زیرکار نقش مانع عبور صدا و عایق های روکار یعنی آکوستیک پنل‌ها نقش جاذب های صدا را دارند. استفاده از هر دو این عایق ها سبب بهبود صداگیری در فضا خواهد شد.

نکته دوم عایق صوتی مهدکودک :

استفاده از فوم با دانسیته کمتر از 30 ، عملا فایده صوتی ندارد و بیشتر به عنوان ضربه گیرها استفاده می‌شود.

 


سخن آخر

با دوره‌ی تمام آنچه که گفته شد می‌توان به یک جمع‌بندی مختصر رسید:

مهدکودک فضایی متعلق به کودکانی است که اغلب واکنشات و هیجانات خود را از طریق صدا ابراز می‌کنند و از سویی دیگر خلاقیت و ذوقشان هم به وسیله صدا بروز می‌کند. علاوه بر اینها آواز خواندن، پخش موسیقی، اجرای تئاتر ، تمرین رقص ، شعر خوانی و … هم از فعالیت های پرسروصدا اما محبوب کودکان است.

همانطور که پیش‌تر گفته شد اغلب شکایات از این صدای بلند، نه در داخل مهدکودک بلکه از زبان همسایگان است. به همین منظورعایق صوتی مهدکودک ، امری ضروری و اجتناب ناپذیر است و شامل تمامی اتاق‌هایی با این کاربرد می‌شود. آنچه که در بحث آکوستیک این فضاها متفاوت است ویژگی‌های هر فضا و نیازها و استانداردهای موردنظر است که به تبع همین موارد شرایط عایق صوتی فضا هم متفاوت است. همین تفاوت در شرایط سبب می‌شود که توصیه کنیم؛ از راهنمایی مشاوران کهن عایق استفاده کرده و با فرستادن یک فیلم 20 ثانیه‌ای از فضا، آکوستیک مناسب محیط موردنظر خود را انتخاب کنید.

 

صفحه جامع فضاهای فرهنگی-هنری و مهدکودک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اگه برای عایق‌ فضای کاری خود به مشاوره آنلاین احتیاج داری، کلیک کن !
بزن بریم !
توی این فرم میتونی اطلاعات مختصری از ابعاد فضای مورد نظرت رو وارد کنی تا بلافاصله راهنمایی لازم برات ارسال بشه
اشتراک در خبرنامه سایت
با عضویت در خبرنامه سایت ما می توانید از ما کد تخفیف بگیرید!
سیاست حفظ حریم خصوصی. این اطلاعات هرگز با کسی به اشتراک گذاشته نمی شود
مشترک شوید!
اگه برای عایق‌ فضای پر سروصدا به مشاوره آنلاین احتیاج داری، کلیک کن !
بزن بریم !
توی این فرم میتونی اطلاعات مختصری از ابعاد فضای مورد نظرت رو وارد کنی تا بلافاصله راهنمایی لازم برات ارسال بشه
اشتراک در خبرنامه سایت
با عضویت در خبرنامه سایت ما می توانید از ما کد تخفیف بگیرید!
سیاست حفظ حریم خصوصی. این اطلاعات هرگز با کسی به اشتراک گذاشته نمی شود
مشترک شوید!
اگه برای عایق‌ فضای هنری به مشاوره آنلاین احتیاج داری، کلیک کن !
بزن بریم !
توی این فرم میتونی اطلاعات مختصری از ابعاد فضای مورد نظرت رو وارد کنی تا بلافاصله راهنمایی لازم برات ارسال بشه
اشتراک در خبرنامه سایت
با عضویت در خبرنامه سایت ما می توانید از ما کد تخفیف بگیرید!
سیاست حفظ حریم خصوصی. این اطلاعات هرگز با کسی به اشتراک گذاشته نمی شود
مشترک شوید!
اگه برای عایق‌ فضای ورزشی به مشاوره آنلاین احتیاج داری، کلیک کن !
بزن بریم !
توی این فرم میتونی اطلاعات مختصری از ابعاد فضای مورد نظرت رو وارد کنی تا بلافاصله راهنمایی لازم برات ارسال بشه
اشتراک در خبرنامه سایت
با عضویت در خبرنامه سایت ما می توانید از ما کد تخفیف بگیرید!
سیاست حفظ حریم خصوصی. این اطلاعات هرگز با کسی به اشتراک گذاشته نمی شود
مشترک شوید!
اگه برای عایق‌ استودیوت به مشاوره آنلاین احتیاج داری، کلیک کن !
بزن بریم !
توی این فرم میتونی اطلاعات مختصری از ابعاد استودیوی خودت رو وارد کنی تا بلافاصله راهنمایی لازم برات ارسال بشه
اشتراک در خبرنامه سایت
با عضویت در خبرنامه سایت ما می توانید از ما کد تخفیف بگیرید!
سیاست حفظ حریم خصوصی. این اطلاعات هرگز با کسی به اشتراک گذاشته نمی شود
مشترک شوید!
اگه برای عایق‌ ماینر به مشاوره آنلاین احتیاج داری، کلیک کن !
بزن بریم !
توی این فرم میتونی اطلاعات مختصری از دستگاه خودت رو وارد کنی تا بلافاصله راهنمایی لازم برات ارسال بشه
اشتراک در خبرنامه سایت
با عضویت در خبرنامه سایت ما می توانید از ما کد تخفیف بگیرید!
سیاست حفظ حریم خصوصی. این اطلاعات هرگز با کسی به اشتراک گذاشته نمی شود
مشترک شوید!