تا اینجا به خوبی می‌دانید که پادکست چیست و برای ساخت پادکست باید چه نکاتی را رعایت کنید. آن‌چه که در ادامه اهمیت پیدا می‌کند، اکوستیک اتاق پادکست است. یعنی این نکته که فضای مناسبی را برای ساخت پادکست در نظر بگیرید و آن را به استودیوی ضبط خود تبدیل کنید. در ادامه مراحلی را برای تهیه یک استودیو ضبط بیان می‌کنیم که در آن ضبط باکیفیت صدا را برای پادکست داشته باشید. به طور معمول تصور می‌شود که برای تهیه یک استودیو ضبط باید هزینه زیادی را صرف کرد. البته این مورد برای ضبط آلبوم‌های موسیقی صحت دارد اما برای ساخت پادکست نیاز به صرف هزینه‌های گزاف نیست و تنها با عایق اتاق پادکست میتوان بخش زیادی از انتظارات درباره آکوستیک فضا را برآورده کرد.

 

ضبط باکیفیت صدا ریکورد

 

تاثیر آکوستیک اتاق بر کیفیت پادکست

تابه حال دقت کرده‌اید که وقتی می‌خواهیم یک ویس ضبط کنیم و برای کسی ارسال کنیم ، از صدای بوق ماشین و صدا کردن همکاری که سالی یکبار هم با شما کاری ندارد گرفته تا صدای زنگ در و گریه‌ی بچه همسایه ، شنیده می‌شود؟

مثالی که زده شد، تنها یک ویس کوتاه بود؛ حالا تصور کنید که بخواهید یک پادکست ضبط کنید .از صدای بق بقو کبوتر لب تراس تا صدای نان خشکی و صدای باد و … همگی شنیده می‌شوند. حالا فکر کند در خانه پدر و  مادر باشید که صدای شستن ظروف و جارو برقی که سالی یک بار در ان زمان روشن می‌شود  گرفته تا صدای آچارکشی و کارهای عقب‌مانده ، خانه که پدر به آنها رسیدگی میکند نه تنها به گوش شما بلکه بلکه به گوش شنوندگان پادکست شما هم می رسد. 

 • شاید در چنین موقعیتی راه‌حل شما این باشد که فایل های صوتی را شب‌ها ضبط کنید؛ تا از سکوت استفاده کنید و ضبط باکیفیت صدا را داشته باشید؛ اما حتی شب‌ها هم از دست صداهای محیطی آرامش نخواهید داشت و صدای باد و زوزه سگ همسایه و صدای جاروی رفتگر که از قضا صدای خوبی هم هست و حتی صدای خروپف همسایه شنیده می‌شود.

از همین رو بود که تصمیم گرفتیم تا نکاتی را درباره اکوستیک اتاق پادکست و کاهش صدا در اتاق پادکست گردآوری کنیم.

 

ضبط باکیفیت صدا پادکست

 

نکاتی برای عایق صدا اتاق پادکست

 

نکته اول: هر جا که هوا عبور میکند ، صدا هم عبور میکند .

 پس با این استدلال، برای کاهش صدا دور پنجره‌ها را درزگیر صدا می زنیم که میتوان این درزگیرها را از ابزار فروشی‌ها تهیه کرد و یا یک پتو یا پرده ضخیم جلوی پنجره نصب می‌کنیم. عایق کردن در اتاق هم به همین صورت است؛  دور چهار چوب را درزگیر زده و یا روی در را لمسه می‌کنیم که البته لمسه کردن در ، از لحاظ اقتصادی مقرون به صرفه نیست و نیازمند هزینه‌ای زیاد است ؛ پس به عنوان راه‌حل جایگزین میتوان روی در پنل شانه تخم مرغی نصب کرد.

 

نکته دوم: هرچه قدر فضای ضبط کردن کوچکتر باشد ، کنترل صدا بهتر هست.

در فرایند عایق اتاق پادکست اگر بتوان یک کمد دیواری را اکوستیک کرد و آن را به اتاق ضبط پادکست تبدیل کرد که عالی است؛ اما اگر شرایط این کار مهیا نبود میز کار شما که ابزار ضبط شما آنجاست و دور میز را اکوستیک می‌کنیم، اگر نه بعضی جاهای اتاق را پنل می زنیم تا بتوانیم صدا را کنترل کنیم و ضبط باکیفیت صدا رخ بدهد

.

نکته سوم : میکروفون را هم میتوان با ایزولاتور عایق کرد.

برای بهبود کیفیت صدا علاوه بر اکوستیک اتاق پادکست می‌توانیم از ایزولاتور میکروفن هم استفاده کنیم؛ ایزولاتورها را میتوان دور میکروفون  قرار داد تا نویز و صدای محیطی را تا حدی کاهش دهد.

خب ممکن است با خواندن توضیحات بالا کمی گیج شده باشید؛  بگذارید به شکل دیگری اکوستیک اتاق پادکست را بررسی کنیم:

 

اکوستیک اتاق پادکست

پنل‌ها دارای دو نوع دسته بندی هستند:

دسته بندی کلی پنل‌ها

 1.  جاذب‌های صدا :مثل فوم شانه تخم مرغی فوم هرمی ام دی پلاس .
 2. پخش کننده‌های صدا :مثل دیفیوزر چوبی ووی وود و فلکسی وود و …

از طرفی پنل‌ها به دو نوع دسته بندی برای بهتر شدن کیفیت صدا تقسیم می‌شوند:

 

دسته بندی پنل‌ها از نظر بهبود کنترل صدا برای پادکست

 • عایق‌کاری صدا (Soundproofing)

محدود کردن و متوقف کردن منابع خارجی صدا یعنی صداهایی که از بیرون استودیو به گوش می‌رسد.

کاربرد پنل‌های عایق صدا در این است که مانع ورود صداهای بیرونی می‌شود. مثل زمانی که می‌خواهیم صدایی ضبط کنیم و از پنجره صداهای مزاحم بیرونی ، وارد می‌شود ؛ در این شرایط به عنوان راه‌حل باید روی پنجره را با پرده ضخیم بپوشانیم؛ و در مرحله بعد اگر بخواهیم پنجره را به شکل بهتری عایق کنیم، می‌توانیم از فوم پلی اتیلن استفاده کنیم . روش نصب پلی‌اتیلن به این صورت است که باید از ابزار فروشی‌ها یک نبشی تهیه کرد و آن را زیر پنجره نصب کرد، تا بتوان فوم پلی اتیلن را روی آن زد و هر وقت که خواستیم ضبط انجام بدهیم، فوم پلی اتیلن را در فضای تعبیه شده روی نبشی‌ها قرار بدهیم و زمانی که ضبط تمام شد و خواستیم از نور و تهویه استفاده کنیم فوم پلی اتیلن را برداریم.

 • اما اگر بهتر بخواهیم جلوی ورود و خروج صدا از پنجره را بگیریم می توانیم پنجره را کاملا کور کنیم . برای این کار می‌شود از چند لایه عایق الاستومری استفاده کنیم و یا  پشم سنگ تخته ای بزنیم و روی آن را کناف زده و نقاشی کنیم. اینکه از کدام روش استفاده کنید، بستگی به انتخاب و نظر شما دارد.

 اگر ورود و خروج صدا از طریق در اتاق است، می توانید از در لمسه‌ای استفاده کنید و یا روی در پنل شانه تخم مرغی نصب کنید.

 • برای کاهش صدا دیوار مشترک هم همین فرآیندها را میتوان طی کرد، دقیقا مثل بستن کامل پنجره در اینجا هم میتوان از پشم سنگ استفاده کرد و روی آن را کناف زد و نقاشی کرد؛ یا از چند لایه فوم الاستومری روی هم استفاده کرد .در این شرایط حتی می توانید روی دیوار مشترک پتو یا موکت هم نصب کنید.

 

 • آکوستیک صدا Acoustical Treatment 

کنترل بازتاب‌های حاصل از صدای داخل استودیو

دسته دوم آکوستیک و عایق اتاق پادکست است؛ خوب دوستان برای عایق اتاق پادکست بیشتر چه نوع پنلی می خواهند؟

اغلب افراد برای اتاق پادکست ، پنل جاذب صدا می خواهند که صدا را جذب کنند اما در صورتی که صدا آنقدر داخل اتاق جذب شده باشد که تعادل ان از بین برود ، به پنل های پخش کننده صدا هم نیاز دارند، استفاده از پنل‌ها سبب ضبط باکیفیت صدا می‌شود.

در ادامه ما پیشنهاداتی درباره جانمایی درست پنل‌ها ارائه می‌دهیم؛ تا بگوییم کدام پنل مناسب کدام بخش اتاق است؛ اما برای درک بهتر مشخصات و کارایی هر پنل بهتر است، پیش از آن با برخی از اصطلاحات پرکاربرد آشنا شوید.

 

ضبط باکیفیت صدا اصطلاح

 


مقاله پیشنهادی:   اطلاعات تکمیلی: مقاله جامع پادکست


 

اصطلاحات تخصصی صدا

احتمالا تا به حال اصطلاحات فرکانس و انواع فرکانس و ریورب و اکو و امثال اینها چی هست؛ ما در قسمت یادآوری این مفاهیم را توضیح داده‌ایم و یک ویدیوی اختصاصی هم در این‌باره ضبط کرده‌ایم .

اما اصطلاحات دیگری هم در این بحث هستند که دانستن آنها بسیار مهم است.

 

 • «بازتاب» (Reflection):‌

این حالت توسط گوشه‌های اتاق، اتصال دیوارها با فضایی بزرگ و یکپارچه مانند پنجره‌ها، کاشی‌ها یا خود دیوارها بوجود می‌آید. برای کاهش «طنین صدا»‌ (Reverb) باید این موضوع را کنترل کنیم.

 

 • «جذب» (Absorption):

جذب از طریق لباس‌ها، کمدها و مبل‌ها صورت می‌گیرد. برای جذب معمولا بر روی این سطوح از پوشش ضخیم پارچه‌ای کمک می‌گیرند.

 

زمان واخنش در استودیو تراز صدا بر حسب دسی بل بسامد در استودیو

 

 • «انتشار» (Diffusion):

به پخش صدا در تمامی جهت‌ها می‌گویند.

 

 • «دانسیته» (DENSITY):

به بیان بسیار ساده ، دانسیته همان چگالی فشردگی جسم است.

 

معرفی کاربردی پنل‌های پادکست

اولین پنلی که هم زیبایی دارد و هم کارآیی، پنل ام دی پلاس است. اما چرا زیبایی یک پنل مهم هست؟ برای مثال شاید شما بخواهید یک ویدیو 1 دقیقه ای برای معرفی قسمت جدید پادکست خود در اینستاگرام منتشر کنید و یا مخاطبان شما دوست داشته باشند پشت صحنه اپیزودهای پادکست شما را ببینند؛ اینجاست که زیبایی بک‌گراند شما و پنل‌هایی که پشت سر شما نصب شده است ، بسیار مهم است.

فوم های MD+ در ضخامت‌های 3 و 5 سانت و در دانسیته 20 و 30 تولید می‌شوند؛ ام‌دی‌پلاس‌ها  فرکانس های میانی را که بین300 تا 3000 کیلو هرتز هست کنترل می‌کند.

فوم ام دی پلاس تولید محتوا

 

مشخصات فنی + قیمت MD+

 

پنل‌های بعدی فلکسی و فلکسی وود هستند که در کنار هم ترکیب‌های قشنگی در بک‌گراندها می‌سازند.

ما در صفحه صفرتاصد پادکست سعی کرده‌ایم چند نوع پک اکوستیک اتاق پادکست را با توجه به تجربه و شرایطی که در این چند سال با آن مواجهه بوده‌ایم، به شما معرفی کنیم؛ علاوه بر این با مراجعه به این صفحه می‌توانید اطلاعات کاربردی در ارتباط با این حوزه بدست آورید؛ که منجر به ضبط باکیفیت صدا شود.

ترکیب عایق صدا فلکسی و فلکسی وود

مشخصات فنی + قیمت فلکسی

 

اما این پنل‌ها را کجا باید نصب کرد؟

 • جانمایی پنل‌ها بستگی به فضای ریکورد و ضبط شما دارد، اما اگر میز شما به دیوار چسبیده باشد ، اصولا پنل‌ها پشت کامپیوتر و اسپیکرها نصب می‌شود.

 

 • گوشه های اتاق بیشترین انعکاس و انتقال صدا را دارد؛ اگر فرض کنید صدا مثل فلش باشد ، این فلش داخل فضا می چرخد و به سقف و کف و دیوارها برخورد میکند و در گوشه های اتاق گیر می‌کند .  از آنجایی که در چنین شرایطی کنترل صدا در گوشه های دیوار بسیار راحت است؛ به همین منظور از بیس‌ترپ استفاده می‌کنیم.اما اگر میز رو به اتاق هست می‌توان روی دیوار سمت چپ و راست پنل‌ها را نصب کرد.

 

 • اگر روی سقف هم بتوانید از پنل استفاده کنید بهتر است ؛چرا که صدای زاویه‌ای 30 و 45 درجه دارد و به سقف هم برخورد می‌کنند.

 

 • علاوه بر این همانطور که کمی پیش‌تر گفته شد ، اگر از میکروفن روی‌میزی یا پایه‌دار استفاده می کنید، می توانید از ایزولاتور میکروفن استفاده کنید که صدا و نویز اطراف محیطی را بگیرد.

 

 • یکی از نکاتی که تاثیر به سزایی در انعکاس صدا دارد ، وجود وسایل اضافی مثل جامدادی ، گلدان و … روی میز است، پس بهتر است هنگام ضبط صدا این وسایل از روی میز برداشته شوند.

 

 نتیجه گیری

با جمع بندی تمام آنچه که در این محتوا گفته شد ، به این نتیجه خواهیم رسید که آکوستیک کردن اتاق شما که در آن پادکست ضبط می‌کنید ، تابع قانون خاصی نیست و بسته به شرایط، سلیقه، کاربرد ، بودجه و انتخاب شما تغییر میکند. برای آنکه در این مسیر دچار اشتباه نشوید ، می‌توانید به بخش پادکست کهن عایق مراجعه کنید و یا توضیحات محصولات موردنظرتان را بخوانید و در نهایت اگر پاسخ سوالات خود را پیدا نکردید با کارشناسان کهن عایق مشورت کنید.

راه دیگری هم برای عایق کردن اتاق پادکست هست؟

اگر حوصله این کارها را ندارید می‌توانید از اتاق چند تا عکس و یک فیلم 20 ثانیه ای بگیرید برای ما ارسال کنید تا کارشناسان ما با شما صحبت کنند و با کمک هم اتاق شما را عایق کنیم و در نتیجه به یک ضبط باکیفیت صدا در فضا دست پیدا کنید.

 

 

 • راهنمای محتوای پادکست

با کلیک کردن روی هر عنوان داخل جدول، می‌توانید به مطالب آن،دسترسی پیدا کنید.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

برای مشاهده محصولات مرتبط با پادکست کلیک کنید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اگه برای عایق‌ فضای کاری خود به مشاوره آنلاین احتیاج داری، کلیک کن !
بزن بریم !
توی این فرم میتونی اطلاعات مختصری از ابعاد فضای مورد نظرت رو وارد کنی تا بلافاصله راهنمایی لازم برات ارسال بشه
اشتراک در خبرنامه سایت
با عضویت در خبرنامه سایت ما می توانید از ما کد تخفیف بگیرید!
سیاست حفظ حریم خصوصی. این اطلاعات هرگز با کسی به اشتراک گذاشته نمی شود
مشترک شوید!
اگه برای عایق‌ فضای پر سروصدا به مشاوره آنلاین احتیاج داری، کلیک کن !
بزن بریم !
توی این فرم میتونی اطلاعات مختصری از ابعاد فضای مورد نظرت رو وارد کنی تا بلافاصله راهنمایی لازم برات ارسال بشه
اشتراک در خبرنامه سایت
با عضویت در خبرنامه سایت ما می توانید از ما کد تخفیف بگیرید!
سیاست حفظ حریم خصوصی. این اطلاعات هرگز با کسی به اشتراک گذاشته نمی شود
مشترک شوید!
اگه برای عایق‌ فضای هنری به مشاوره آنلاین احتیاج داری، کلیک کن !
بزن بریم !
توی این فرم میتونی اطلاعات مختصری از ابعاد فضای مورد نظرت رو وارد کنی تا بلافاصله راهنمایی لازم برات ارسال بشه
اشتراک در خبرنامه سایت
با عضویت در خبرنامه سایت ما می توانید از ما کد تخفیف بگیرید!
سیاست حفظ حریم خصوصی. این اطلاعات هرگز با کسی به اشتراک گذاشته نمی شود
مشترک شوید!
اگه برای عایق‌ فضای ورزشی به مشاوره آنلاین احتیاج داری، کلیک کن !
بزن بریم !
توی این فرم میتونی اطلاعات مختصری از ابعاد فضای مورد نظرت رو وارد کنی تا بلافاصله راهنمایی لازم برات ارسال بشه
اشتراک در خبرنامه سایت
با عضویت در خبرنامه سایت ما می توانید از ما کد تخفیف بگیرید!
سیاست حفظ حریم خصوصی. این اطلاعات هرگز با کسی به اشتراک گذاشته نمی شود
مشترک شوید!
اگه برای عایق‌ استودیوت به مشاوره آنلاین احتیاج داری، کلیک کن !
بزن بریم !
توی این فرم میتونی اطلاعات مختصری از ابعاد استودیوی خودت رو وارد کنی تا بلافاصله راهنمایی لازم برات ارسال بشه
اشتراک در خبرنامه سایت
با عضویت در خبرنامه سایت ما می توانید از ما کد تخفیف بگیرید!
سیاست حفظ حریم خصوصی. این اطلاعات هرگز با کسی به اشتراک گذاشته نمی شود
مشترک شوید!
اگه برای عایق‌ ماینر به مشاوره آنلاین احتیاج داری، کلیک کن !
بزن بریم !
توی این فرم میتونی اطلاعات مختصری از دستگاه خودت رو وارد کنی تا بلافاصله راهنمایی لازم برات ارسال بشه
اشتراک در خبرنامه سایت
با عضویت در خبرنامه سایت ما می توانید از ما کد تخفیف بگیرید!
سیاست حفظ حریم خصوصی. این اطلاعات هرگز با کسی به اشتراک گذاشته نمی شود
مشترک شوید!