این مقاله ، نخستین بخش از محتوای استودیوی خانگی و حرفه‌ای موسیقی است که توسط گروه کهن عایق گردآوری شده است. برای مشاهده توضیحات جامع در یک نگاه، بازدید از صفحه جامع مشاوره استودیو را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

استودیو چیست؟

 

استودیوی خانگی تعریف

 

 

به بیان مختصر، در واقع استدیو فضایی آکوستیک و عاری از آلودگی های صوتی و نویز صدا می باشد، که برای ضبط صدا مناسب است .

در تعریف عامیانه ، هر کارگاه هنری، اعم از کارگاه نقاشی، پیکره و مجسمه سازی، عکاسی، و مشابه اینها، و به طور خاص، کارگاه فیلم‌سازی، ضبط موسیقی، ضبط و پخش برنامه‌های تلویزیونی یا رادیویی، دوبله، یا مانند آنها را استدیو می‌خوانند. اما امروزه در اصطلاح سینمایی، به شرکتهای بزرگ فیلم‌سازی نیز استودیو گفته می‌شود.

در ادامه رواج همین اصطلاحات ، در زبان فارسی امروزی، برای نامیدن کارگاههای نقاشی، پیکره سازی، طراحیِ معماری، و عکاسی، بیشتر واژه فرانسویِ آتلیه Atelier به معنای کارگاه یک هنرمند در هنرهای زیبا یا تزیینی به‌کار می‌رود و استودیو بیشتر در مضامین ذکر شده به کار برده می‌شود.

 • در این مقاله، به استودیو در معنای رایج آن در فارسی، یعنی کارگاه تولید و ضبط موسیقی، فیلم، و برنامه‌های رادیویی یا تلویزیونـی، پرداخته می‌شـود.

 

استودیو خانگی چیست؟

به زبان ساده استودیوی خانگی یک فضای مجهز یا نیمه مجهز و آکوستیک است که در فضای مسکونی ساخته می‌شود و برای مقاصدی مانند ضبط صدا ، تولید آهنگ ، میکس و مسترینگ و ادیت صدا، ضبط پادکست ، فیلم برداری و انواع تولید محتوای صوتی و تصویری و … مورد استفاده قرار می‌گیرد.

همانطور که پیش‌تر گفته شد استودیوهای خانگی کاربری‌های متفاوتی دارند ،اما امروزه استودیوهای خانگی در صنعت موسیقی بیش از هر حوزه دیگری به کار گرفته می‌شوند و بیش از هر چیز دیگری در این صنعت، ساختِ تجهیزات صدابرداری و لوازمِ استودیوهای خانگی رشد داشته است. بطوریکه بازار محصولات وابسته به این صنایع با ورود برندها و محصولات جدید، روز به روز گسترده تر شده و به نوعی میتوان گفت هر کمپانی ای که در این صنعت و صنایع وابسته به آن فعالیت می کرده، اقدام به ساخت چنین تجهیزاتی کرده است.

 • با کمی فکر کردن درباره آنچه که گفته شد، سوالات زیادی برای افراد پیش خواهد آمد. سوالاتی از قبیل سوالات روبرو: که چرا با وجود استودیوهای مجهز اجاره‌ای، عمده افراد به سوی استودیوهای خانگی روی آورده‌اند؟ چه مزیتی سبب تمایل افراد به ساخت و تجهیز استودیوهای خانگی شده است؟ و داشتن یک استودیوی خانگی بیشتر مناسب چه افرادی است؟

شاید در دید نخست، پاسخ این سوالات بدیهی و آسان باشد. و این پاسخ  چیزی نیست جز آنچه که در تمامی صنعت‌های نوین اتفاق می‌افتد؛ رشد روز افزون فعالان و طرفداران این حوزه و در پی آن سوءاستفاده هدفمند کمپانی‌ها و صاحبان برندها از هیجان به وجود آمده در بازارِ موسیقی و حوزه‌های وابسته آن و مصرف گرایی کاربران این حوزه!  و اما واقعیت ماجرا چیست…؟

ما در این محتوا می‌خواهیم این موضوع را از دیدگاهی بی‌طرف بررسی کنیم .

پس با ما همراه باشید.

موسیقی اهنگسازی

 

 • چرا استودیو خانگی…؟

امروزه قشر جوان و نوجوان تمایل بسیار زیادی به فعالیت یا پیگیری دنیای موسیقی و فضاهای مرتبط به آن پیدا کرده‌اند. حضور این حجم زیاد از افراد در این حوزه سبب توجه افراد بیشتر و گسترش حوزه‌های زیرساخت آن شده است. در پی همین فضا، بخش گسترده‌ای از این جوانان و افراد فعال در حوزه موسیقی، تمایل به ساخت استودیو خانگی دارند . در واقع استودیوی خانگی با مزایایی که دارد از قبیل دسترسی آسان و هزینه کم و عدم محدودیت در زمان استفاده از استودیو ، سبب تمایل افراد به جایگزین کردن آن به جای استودیوهای اجاره‌ای شده است.

 • اما بهره‌برداری از استودیوی خانگی نیازمند مهارت است. در واقع ساخت استودیوی خانگی نیازمند رعایت شرایطی تخصصی است؛ از همین رو تنها افراد متخصص و کاردان توانایی استفاده از آن را خواهند داشت. پس کسانی که در ابتدای کار هستند و به تازگی وارد این حوزه گسترده شدند، باید برای ساخت و تجهیز این استودیو، از راهنمایی و نظارت یک فرد حرفه‌ای بهره مند شوند.

سال‌ها قبل دسترسی پیدا کردن به استودیو و ورود به فرآیند ضبط موسیقی کاری بسیار سخت ، دور از دسترس ، گران بها و فرسایشی بود. امروزه اما با افزایش استودیوها و با افزایش امکان دسترسی عموم به تجهیزات، افراد به راحتی می‌توانند به استودیوهای عمومی مراجعه کرده و یا پا را یک قدم فراتر گذاشته و استودیوی شخصی خود را داشته باشند. قطعا داشتن یک استودیوی اختصاصی و یک فضای شخصی سازی شده مزایای بسیاری دارد که در ادامه بحث آن‌ها را زیر ذره‌بین خواهیم برد.

 

استودیوی خانگی چیست

 

یکی از خطرات استودیو خانگی

یکی از خطراتی که ممکن است، دسترسی داشتن به استودیوی خانگی به ارمغان بیاورد، پیشبرد صددرصد کارها به صورت فردی است. همواره توصیه می شود که نوازندگان، خوانندگان و آهنگسازان تا جایی که امکان دارد از تکمیل یک پروژه به صورت فردی خودداری کنند و در مراحل مختلف از مهارت افراد ماهر در هر زمینه بهره‌مند شوند. چرا که آگاهی از سازها، سبک های موسیقی و فنون موسیقی و زبر دست شدن در آنها، همچون تسلط بر آهنگسازی و ادیت صدا و میکس و مسترینگ، بسیار دشوار و سخت است و آموختن جزئیات هر زیرشاخه از حوزه موسیقی و صدابرداری خود مستلزم گذر زمان طولانی و تکرار و تمرین فراوان است، که به همین دلیل اغلب افراد این مسیر را طی نمی‌کنند.

اما داشتن یک استودیو خانگی می تواند بنا به دلایلی برای هر یک از این افراد مفید باشد؛ که ما در ادامه به آنها اشاره خواهیم کرد.

 


مقاله پیشنهادی:  “آکوستیک کردن استودیو صدا “


 

هدف از ایجاد یک استودیوی خانگی

پیش از برنامه‌ریزی برای ساخت یک استودیوی خانگی باید هدف و کارایی از آن را مشخص کرد.

 • محتوایی که در این استودیو ضبط می‌شود، صوتی است یا تصویری؟

 • محیط ساخت استودیو کجاست؟

 • در استودیو ضبط صوتی می‌کنید ؟

 • هدف استودیوی خانگی آهنگسازی است؟

 • آیا به یک استودیوی میکس یا مسترینگ نیاز دارید ؟

 • آیا به یک استودیو برای خوانندگی نیاز دارید؟

 • هدف دستیابی به یک استودیوی خانگی با کارایی های مختلف است؟

استودیو خانگی سیستم

 

ضبط هم صوتی است و هم تصویری

اگر قصد دارید در استودیوی خانگی خود علاوه بر فعالیت‌هایی که خروجی‌شان فایل‌های صوتی است، گهگاهی محتوای تصویری هم ضبط کنید؛ باید علاوه بر شرایط استاندارد صوتی استودیو به زیبایی بصری محیط هم توجه کنید.

 

محیط ساخت استودیو

توجه به این نکته که استودیوی خانگی شما قرار است در چه محیطی ساخته شود، از مهمترین نکات این مسیر است. اتاق کار، دفتر ، آموزشگاه های موسیقی،اتاق خواب شما و حتی انباری‌های خانه می‌توانند در صورت رعایت استاندارهای لازم، گزینه‌های مناسبی برای احداث استودیوی خانگی باشند.

 

در استودیو ضبط صوتی می‌کنید

ممکن است شما قصد ضبط تمرینات خود و ضبط انواع صدا از قبیل ساز و وکال داشته باشید، در چنین شرایطی وجود اتاق ضبط یا همان (دِد روم Dead Room) ضروری است. این الزام از آنجا نشات می‌گیرد که چرا که هیچکس تمایلی به شنیدن صدای بوق ماشین و تلویزیون همسایه‌ی شما در فایل صوتی شما، ندارد.

موسیقی استدیو

 

هدف استودیوی خانگی آهنگسازی است

آهنگسازی نیازمند به دسترسی داشتن به انواع و اقسام تجهیزات است، پس شما نیاز به فضای طراحی شده مختص به خود را دارید . ضبط کردن در چنین اتاقی استانداردهای محیطی متفاوتی با محیط های دیگر دارد، اما آنچه که مسلم است این است که با داشتن کمی دانش میتوان بدون استفاده از شرایط خاصی ، صدای خوبی را در این فضا ضبط کرد.

 

 به یک استودیوی میکس یا مسترینگ نیاز دارید 

میکس و مسترینگ یکی از مهمترین و حساس ترین بخش های موسیقی امروزی است و نیازمند تجهیزات خاص و متعدد است. استودیوهای میکس و مسترینگ، استودیوهای تخصصی، حرفه‌ای و مجهزی هستند که چند نوع فضا را شامل می‌شوند. برای مثال استودیوی میکس و استودیوی مسترینگ با یکدیگر متفاوت هستند و هر دوی اینها با استودیوهای دیگر تفاوت دارند. اغلب استودیوهای میکس و مسترینگ به صورت اختصاصی و استاندارد طراحی شده‌اند . همانطور که این استودیو باید از لحاظ مهندسی صدا بررسی شده باشد، وجود همه‌ی تجهیزات و طراحی‌ها در چنین فضایی حساب شده و مهندسی است.

 

خوانندگی در استودیوی خانگی

اگر تابه حال تمرین آواز خواندن و آهنگ خواندن در خانه کرده باشید، به احتمال زیاد با خروج صدای شما از محیط تمرین، با شکایت‌های اهالی منزل و همسایگان روبرو شده‌اید. مخصوصا اگر تازه کارتان را شروع کرده باشید. علاوه بر این یک آوازه‌خوان و خواننده نیاز به بررسی مجدد کار خود دارد و این یعنی نیاز به ضبط صدای خود دارد . پس در چنین شرایطی علاوه بر اینکه نباید صدایی از اتاق خارج شود، نباید صدای مزاحمی هم به اتاق تمرین شما وارد شود. اینجاست که استودیوی خانگی به کمک شما می‌رسد و با توجه به نیازهای شما از لحاظ صوتی و تصویری و ابزاری تجهیز می‌شود.

 

استودیو خانگی خواننده

 

استودیوی خانگی با چند کارایی

بسیاری از فعالان حوزه موسیقی در طی سالها تمرین و فعالیت، به نوعی همه‌کاره شده‌اند و فعالیت های مختلفی انجام می‌دهند. این افراد اغلب تمایل به داشتن یک استودیوی خانگی دارند. علاوه بر این دسته ، امروزه با وجود گران بودن هزینه های اجاره و تجهیزات و رفت و آمد، گروه های نوپا ترجیح می‌دهند استودیوی خانگی خود را داشته باشند.

استودیوهای خانگی که چندین فعالیت در آنها رخ می‌دهد، تابع استانداردهای متفاوت و فضاهای جداگانه‌ای هستند تا نیاز هر حوزه را تامین کنند.

 

نتیجه گیری

در نهایت با برآیند گیری از تمام گفته‌ها، به این نتیجه خواهیم که داشتن دسترسی همیشگی به یک فضای اختصاصی که مطابق با نیاز، بودجه و سلیقه شما تجهیز شده است به نسبت دسترسی داشتن به یک استودیوی اجاره‌ای با هزینه‌ی گزاف و امکانات کم، چه تعداد مزایایی دارد که شاید تا به حال به آن‌ها توجه نکرده باشید.

در ارتباط با استدیو پیش از این، مقاله‌های دیگری هم نوشته شده است؛ که مطالعه آنها را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

 

فرم آنالیز رایگان استودیو صدا شما

 

 • راهنمای محتوای استودیو

با کلیک کردن روی هر عنوان داخل جدول، می‌توانید به مطالب آن،دسترسی پیدا کنید.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

برای مشاهده محصولات مرتبط با استودیو  کلیک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اگه برای عایق‌ فضای کاری خود به مشاوره آنلاین احتیاج داری، کلیک کن !
بزن بریم !
توی این فرم میتونی اطلاعات مختصری از ابعاد فضای مورد نظرت رو وارد کنی تا بلافاصله راهنمایی لازم برات ارسال بشه
اشتراک در خبرنامه سایت
با عضویت در خبرنامه سایت ما می توانید از ما کد تخفیف بگیرید!
سیاست حفظ حریم خصوصی. این اطلاعات هرگز با کسی به اشتراک گذاشته نمی شود
مشترک شوید!
اگه برای عایق‌ فضای پر سروصدا به مشاوره آنلاین احتیاج داری، کلیک کن !
بزن بریم !
توی این فرم میتونی اطلاعات مختصری از ابعاد فضای مورد نظرت رو وارد کنی تا بلافاصله راهنمایی لازم برات ارسال بشه
اشتراک در خبرنامه سایت
با عضویت در خبرنامه سایت ما می توانید از ما کد تخفیف بگیرید!
سیاست حفظ حریم خصوصی. این اطلاعات هرگز با کسی به اشتراک گذاشته نمی شود
مشترک شوید!
اگه برای عایق‌ فضای هنری به مشاوره آنلاین احتیاج داری، کلیک کن !
بزن بریم !
توی این فرم میتونی اطلاعات مختصری از ابعاد فضای مورد نظرت رو وارد کنی تا بلافاصله راهنمایی لازم برات ارسال بشه
اشتراک در خبرنامه سایت
با عضویت در خبرنامه سایت ما می توانید از ما کد تخفیف بگیرید!
سیاست حفظ حریم خصوصی. این اطلاعات هرگز با کسی به اشتراک گذاشته نمی شود
مشترک شوید!
اگه برای عایق‌ فضای ورزشی به مشاوره آنلاین احتیاج داری، کلیک کن !
بزن بریم !
توی این فرم میتونی اطلاعات مختصری از ابعاد فضای مورد نظرت رو وارد کنی تا بلافاصله راهنمایی لازم برات ارسال بشه
اشتراک در خبرنامه سایت
با عضویت در خبرنامه سایت ما می توانید از ما کد تخفیف بگیرید!
سیاست حفظ حریم خصوصی. این اطلاعات هرگز با کسی به اشتراک گذاشته نمی شود
مشترک شوید!
اگه برای عایق‌ استودیوت به مشاوره آنلاین احتیاج داری، کلیک کن !
بزن بریم !
توی این فرم میتونی اطلاعات مختصری از ابعاد استودیوی خودت رو وارد کنی تا بلافاصله راهنمایی لازم برات ارسال بشه
اشتراک در خبرنامه سایت
با عضویت در خبرنامه سایت ما می توانید از ما کد تخفیف بگیرید!
سیاست حفظ حریم خصوصی. این اطلاعات هرگز با کسی به اشتراک گذاشته نمی شود
مشترک شوید!
اگه برای عایق‌ ماینر به مشاوره آنلاین احتیاج داری، کلیک کن !
بزن بریم !
توی این فرم میتونی اطلاعات مختصری از دستگاه خودت رو وارد کنی تا بلافاصله راهنمایی لازم برات ارسال بشه
اشتراک در خبرنامه سایت
با عضویت در خبرنامه سایت ما می توانید از ما کد تخفیف بگیرید!
سیاست حفظ حریم خصوصی. این اطلاعات هرگز با کسی به اشتراک گذاشته نمی شود
مشترک شوید!