در محتواهای پیشین درباره تعاریف اولیه‌ای از استدیو و انواع استودیو موسیقی صحبت کرده‌ایم و در این مقاله قصد معرفی بخشی از استودیوهای معروف جهان و به‌یاد ماندنی ترین استدیوها را داریم.

معروف‌ترین استودیوهای موسیقی جهان

در سرتاسر جهان استودیوهای قدیمی و جدید بسیاری هستند که با معروفیت تولیداتشان و یا مشهور بودن افراد حاضر در آن، معروف شده‌اند .گرچه این استدیوها هر یک به دلیلی شهرت یافته‌اند؛ اما مختصر بررسی داستان هریک از آن‌ها خالی از لطف نیست.برای انسجام بهتر باید پیش از معرفی استودیوهای معروف، نکات کلیدی دیگری را هم بیان کنیم. با ما همراه باشید.

 

تاریخچه‌ای از ضبط صدا

برگرفته از: سایت hamedkosari با تغییرات

پیش از آنکه بخواهیم درباره استودیوهای معروف جهان صحبت کنیم؛ می‌خواهیم درباره ریشه‌ی استودیو ضبط صدا که به مخترعین قرن نوزدهم بازمی‌گردد اشاره کنیم. وقایع این قرن همراه است با ظهور مخترعانی مانند توماس ادیسون و الکساندر گراهام بل که زمینه را برای صنعت ضبط صدا آماده کردند.سال‌ها بعد، درست همزمان با رخ دادن جنگ های جهانی بود که استودیوهای ضبط برای نخستین بار در شهرهای بزرگ، تاسیس شدند؛ در همین مقطع از زمان بود که میکروفون‌ها و تقویت کننده‌ها توانستند به صورت الکترونیکی ادغام شوند و ایجاد یک صوت و سیگنال واحد کنند؛و اینجا بود که تحولی عظیم در صنعت ضبط صدا به وجود آمد.

 

تاریخچه همکاری

در دهه‌ی ۳۰ استودیوهای ضبط بر روی فروش موسیقی متن فیلم‌ها متمرکز شدند و با رسیدن دهه ۴۰ ایده هایی بر پایه‌ی این تفکر که این استدیوهای ضبط می‌توانند نقش اساسی و مهمی را از نظر تجهیزات و جو در تولید یک موسیقی عالی داشته باشند، به وجود آمد. و شرکت های ضبط مثل RCA که در نیویورک و شیکاگو و هالیوود صاحبان استدیو بودند ، ددکا (Decca) شرکت ضبط جهانی و ضبط کلومبیا (Columbia)، بر تکنیک های ضبط دقیق شدند. بعد از جنگ جهانی هم تاریخ شاهد ظهور استودیوهای ضبط صدای مستقل و مهم مثل رادیو ضبط در هالیوود ، استودیوهای گاتهام شهر نیویورک و برن(Barn)  در نشویل بود.

 • پایونربیل پاتنم (Pioneer Bill Putnam)، معمار اولیه استودیو ضبط مدرن،در استودیو خودش به اسم Chicago’s Civic Opera از تکنیک هایی استفاده کرد که به مهندسی ضبط مدرن معروف شدند؛ مثل استفاده از نوار و ترک‌های مختلط. او با این کار خلاقیت و نوآوری را گسترش داد. همچنین آلبوم پیشگامانه  چارلی پارکر که در طی سال‌های ۱۹۴۹ و ۱۹۵۰ ضبط شد؛ راهی جدید به مسیر تغییر و دگرگونی صنعت ضبط باز کرد.

 

استودیوهای معروف شیکاگو

 

قدیمی ترین و معروف ترین استدیوهای داخلی و خارجی

 1. استودیو پاپ: اولین و قدیمی ترین استدیوی ضبط صدا در ایران

استودیوهای معروف ایران بسیارند؛ اما معروف ترین استودیو ضبط ایران، پاپ است . این استدیو، به همت دکتر الکساندر پادماگریان در سال 1349 به دلیل علاقه زیاد به موسیقی و با هزینه شخصی در تهران تاسیس شد. پاپ هم مانند دیگر استدیوها در آغاز کار تنها به تجهیزات ابتدایی این حوزه دسترسی داشت . به همین دلیل خوانندگان و گروه ارکستر مجبور به اجرای همزمان بودند . با این حال به دلیل آنکه در ان زمان استودیوهای موسیقی در ایران انگشت شمار بودند، استودیو پاپ محل ضبط بسیاری از موسیقی‌ها و آهنگ‌های معروف، محبوب و به یاد ماندنی شد.

 

تاریخچه همکاری افراد با استودیو پاپ

 • در سال ۱۳۵۰ با سرمایه‌گذاری مشترک و راهنمایی‌های ویگن داوودی که از صدابرداران با سابقه و شناخته شده ایران بود، اولین دستگاه ضبط موسیقی مولتی تراک با ۸ کانال ورودی آنالوگ از کشور سوئیس خریداری شد. به همراه این دستگاه، تجهیزات دیگری نیز وارد شد که مهم‌ترین آنان عبارت بودند از: آکوستیک مدرن، سیستم اکوی ای ام تی (EMT) و لیمیتر کمپرسور (Limiter Compressor). این وسایل، از پیشرفته‌ترین تجهیزات ضبط صدا در آن زمان به‌شمار می‌آمدند. پس از آن ضبط حرفه‌ای موسیقی با صدابرداری ویگن داوودی در استودیو پاپ آغاز شد.

 

 • ویگن داوودی تا سال ۱۳۵۴ همکاری خود را با این استودیو ادامه داد. پس از او محسن کلهر، کار صدابرداری خود را در استودیو پاپ آغاز کرد. محسن کلهر پیش از شروع همکاری با این استودیو، از سال ۱۳۳۷ صدابردار موسیقی و دوبلاژ بود. او به عنوان صدابردار، همکاری خود را با صدا و سیما از سال ۱۳۴۸ آغاز کرده بود. محسن کلهر پس از سال‌ها فعالیت هنری و ضبط آثار موسیقی ایران، در سال ۱۳۷۹ در تهران درگذشت.

 

 • ناصر فرهودی و رحیم ناحی، که هر دو از دانش‌آموختگان دانشگاه صدا و سیما بودند، در سال ۱۳۵۵ به دعوت محسن کلهر همکاری خود را با عنوان صدابردار با این استودیو که از معروف‌ترین استودیوها بود، آغاز کردند. پس از درگذشت محسن کلهر، ناصر فرهودی مدیریت استودیو را به عهده گرفت که تا روز درگذشتش ۱۳ مرداد ۱۳۹۶، این مسئولیت را بر عهده داشت

 

حمیدرضا آداب، کامبیز شاهین‌ مقدم، میلاد فرهودی و امید اصغری از جمله صدابردارانی هستند که در سال‌های بعد در کنار ناصر فرهودی به ضبط آثار موسیقی در این استودیو ادامه دادند. با ورود سیستم‌ها و تجهیزات دیجیتالِ ضبط موسیقی و صدا، استودیو پاپ نیز از این امکانات بهره برد.

 


مقاله پیشنهادی:  “طراحی استودیو خانگی و حرفه‌ای “


 

آثار ضبط شده

در استودیو پاپ آثار موسیقی بسیاری ضبط شده است که از آن میان به موارد زیر می‌توان اشاره نمود:

 

تا سال ۱۳۵۷ آثار خوانندگانی نظیرِ

فرهاد مهراد، داریوش، گوگوش، ابی، هایده، مهستی، فرامرز اصلانی، ستار، حمیرا، مازیار، مرتضی، نوش آفرین، شهره صولتی، لیلا فروهر، حسن شماعی زاده، فرزین، شهرام شب‌پره، نلی، بتی، پوران، گلپایگانی، ایرج و …

و آثار آهنگسازانی همچون: واروژان، محمد اوشال، اسفندیار منفردزاده، فرید زلاند، بابک بیات، منوچهر چشم آذر، ناصر چشم‌آذر، آندرانیک، پرویز مقصدی، صادق نوجوکی، جهانبخش پازوکی و …

 

پس از انقلاب ۱۳۵۷
 • تمامی آثار موسیقی ترانه و فیلم بابک بیات
 • بیشتر آثار موسیقی فیلم مجید انتظامی
 • آلبوم‌های مختلف موسیقی همچون:
 • فاصله با صدای محمد اصفهانی
 • شب سربی با صدای نیما مسیحا
 • دو نیمه رؤیا با صدای حمیدرضا حامی
 • مسافر و دهاتی با صدای شادمهر عقیلی
 • تموم شد ترانه با صدای مانی رهنما

 

 1. ابی رود Abbey Road از استودیوهای معروف

نخستین استودیو جهان، از معروف‌ترین استودیوها است. ابی رود در سال ۱۹۳۱  همان اول با اسم استودیو EMI شروع به کار کرد و در حدود سال های ۱۹۷۰ تا ۱۹۷۲ با ضبط آلبوم های بیلتز شهرت پیدا کرد. بسیاری از هنرمندان فعلی مثل Ed Sheeran و Lady Gaga کارهای خود را در این استودیو تولید کرده‌اند.در حال حاضر بازدیدکننده‌های زیادی از این استودیو بازدید می‌کنند تا با فضایی که آلبوم مشهور بیلتز در آن ضبط شده است، آشنا شوند.

 

معروف‌ترین استودیو ابی رود

 

تاریخچه استودیو

 • استودیو Abbey Road  در سال 1829 ، چیزی بیش از یک خانه 9 خوابه نبود که بعدها توسط شرکت Gramophone در سال 1928 به عنوان استودیو خریداری شد.

 

 • در سال 1958 ،این استودیوی حرفه ای برای موسیقی راک اند رول محبوب شد و بعداً از گروه The Beatles که سه آلبوم در آنجا ضبط کردند استقبال کرد. بسیاری از مهندسان و تهیه کنندگان مشهور جهان برای آلبوم های خود در این استودیو کار کردند.

 

 • در سال 1970 بعد از اینکه آلبوم افسانه ای بیتلز به شهرت رسید ، این استودیو به عنوان Abbey Road Studios تغییر نام داد. در سال 2012 این استودیو با درآمد ماهیانه 1.2 میلیارد پوند به مالکیت Universal Music Group درآمد .

 

 • استودیو Abbey Road اکنون به عنوان نمادین ترین مجموعه استودیوها شناخته می شوند. تقریباً هرکسی، حتی اگر در صنعت موسیقی نباشد آهنگی که در این استودیو ضبط شده است را شنیده است.

امروزه این استودیو امکانات عالی استودیویی و نرم افزار ضبط در محل را ارائه می‌دهد . علاوه بر آن مجموعه ای از خدمات آنلاین مانند تنظیم ،میکس ، مسترینگ و تولید موسیقی را نیز ارائه می دهند.

 

 1. استودیو خورشید sun studios از معروف‌ترین استودیوها

در تاریخ ۳۰ ژانویه سال ۱۹۵۰،دی جی و مهندس رادیو آلاباما یعنی سم فیلیپس، یک گاراژ ماشین در خیابان اتحادیه شهر تنسی را به خدمات ضبط ممفیس تبدیل کرد.

فیلیپس شروع به همکاری با آماتورها کرد، اما در مدت کمی توانست افرادی مثل هاولین وولف (Howlin’ Wolf ) و بیبی کینگ (BB King ) را جذب استودیو خود کند و به این ترتیب  استودیوی کوچک و ساده او به مهد راک و r&b تبدیل شد؛ استودیویی که دنیای موسیقی رو خیلی تحت تاثیر قرار داد؛

 

 

تاریخچه استودیو

 • در سال ۱۹۵۲ فلیپس برچسب خورشید خودشو با نماد ۱۱ پرتوی آفتاب روانه کرد. در پی آن به کشف افرادی مانند الویس پریسلی Elvis Presley، جری لی لوئیس Jerry Lee Lewis، روی اوربیسون Roy Orbison، کارل پرکینز Carl Perkins و جانی کش Johnny Cash روی آورد. فیلیپس در به دست آوردن بهترین نتیجه از اتاق آکوستیک، استاد بود. 

 

 • موسیقی‌های ساخته شده در استودیو ضبط خورشید که حالا یکی از معروف‌ترین استودیوها در حوزه موسیقی بود؛ سرشار از آزمایشات بود. تکنیک های اکو فیلیپس به خلق ضربه هایی مثل Blue Moon Of Kentucky برای پریسلی خیلی موثر بود. بزرگ ترین مشکل فیلیپس این بود که استودیو خورشید تنها یک سیستم پخش ابتدایی داشت و به همین دلیل نمی توانست با شرکت‌های بزرگ ضبط ملی رقابت کنه.اواخر سال ۱۹۵۶ ، RCA قرارداد پریسلی را از فیلیپس با ۳۵۰۰۰ دلار خرید. این استودیو سال‌ها بسته شد و ده سال بعد از درگذشت پریسلی یعنی در سال ۱۹۸۷  بازگشایی شد. استودیو خورشید حالا علاوه بر آنکه محل ضبط های شبانه است، به یک مکان توریستی مبدل شده است.

 

 1. کپتال استدیو Capitol Studios معروف‌ترینِ استودیوها

همزمان با ترک الویس پریسلی از سان استدیو، ساخت کپتال استدیو یکی از معروف‌ترین استودیوها، هم تمام شد.

ساخت این استدیو به سال 1956 یعنی 60 و اندی سال پیش وابسته به گروه موسیقی یونیورسال (Universal Music Group)  بازمی‌گردد . یونیورسال یک شرکت ضبط و پخش موسیقی آمریکایی، بزرگترین شرکت در صنعت موسیقی و دومین شرکت پخش موسیقی جهان است که تشکیل آن در لس‌آنجلس کلید خورد.

 

استودیو موسیقی کپتال

 

تاریخچه کپتال استدیو 

 • این استودیو در سال 1956 ساخته شد و تا سال 1968 فقط به هنرمندانی که با Capitol Records قرارداد داشتند اختصاص یافت. این بنا دارای 13 طبقه است و 150 فوت ارتفاع دارد. و یک برج استوانه ای شکل است و خود استودیو در تنها قسمت مستطیلی شکل ساختمان در طبقه همکف واقع شده است.

 

 • این استدیو شامل هشت فضا از A تا  Hهست که بزرگترین فضای ضبط آن ها استودیو A است. در این فضاها هنرمندانی همچون Frank Sinatra, Muse  و  Sam Smith کار کرده اند. این استودیو شامل کنسول ضبط کانال NEVE 88RS 72 ، قابلیت مانیتورینگ 7.1 محیطی و صفحه ریورب EMT 140 است.

 

یکی دیگر از ویژگی های جالب توجه در این استودیو معروف، داشتن هشت “اتاق اکو” است که هرکدام از ویژگی های منحصر به فردی برخوردارند. این اتاق‌ها و تجهیزات استودیوی موسیقی به دلیل این واقعیت که ممکن است شکایات صوتی وجود داشته باشد 20 فوت در زیر زمین قرار دارند .

 

 1. ایر استودیو Air Studios از استودیوهای معروف

جدایی جورج مارتین از EMI Records سبب تاسیس یکی از استودیوهای معروف ضبط باکیفیت در سال 1969 در قلب لندن شد. مجموعه ای که بعدها Air Studios نام گرفت و از همان روزها نامش وارد لیست مشهورترین استودیوهای جهان شد .

هرچند که ظاهر این ساختمان قدیمی باشد اما مطابقت آن با استانداردهای روز دنیا سبب استقبال هنرمندان مشهوری چون Dua Lipa ، Katy Perry، Fergie، Jake Bugg، Adele، Mumford & Sons، Coldplay and Ellie Goulding ،شده است.

 

 

تاریخچه

 • در سال 1991 در اوج شکوفایی و شهرت این استدیو به ناگهان تعطیل و استدیوی دیگری در کارائیب در میانه‌ی دهه 1970 ساخته شد. نوزده سال بعد اما استودیوی جدید کارائیب هم به دلیل آسیب و نابودی در طوفان در سال 1989 به کار خود پایان داد . این پایان کار مجموعه air  نبود و بار دیگر در سال 1992 مجموعه جدید Air Lyndhurst به عنوان مرکز و کانون مرکزی ضبط موسیقی برای فیلم‌ها ساخته شد.

 

 • استودیو 1 دارای یک طبقه کامل 140 متر کف و سه غرفه برای آمپلی فایر گیتار است. این استدیو برای گروه های موسیقی از ایده‌آل ترین استودیوهاست؛ چرا که قابلیت جایگیری حداکثر 45 نوازنده را دارد . این سیستم دارای درب مخصوص کشویی است به گونه ای که می توان فضا را به مناطق جدا از نظر آکوستیک تقسیم کرد.

دسترسی به سالن Lyndhurst همچنین در Air Studios که یکی از بزرگترین اتاق‌های ضبط در جهان است فراهم شده است. این سالن می تواند یک سمفونی کامل با یک گروه کر را به طور همزمان در خود جای دهد و دارای آکوستیک استثنایی است. این استودیوی فوق‌العاده با تجهیزات هنری و ویژگی‌های خاص طراحی شده است.

 

نتیجه گیری

استودیوهای بسیاری در سرتاسر جهان هستند که از معروفیت و شهرت نسبی برخوردارند و هر کدام ویژگی‌های مختص به خود را دارند. ما در این محتوا سعی کردیم مختصری از هر یک از استودیوهایی که نماینده هزاران استودیوی دیگر هستند؛ را شرح دهیم.

اما شما برای ایجاد استودیوی شخصی خود نیاز به اطلاعات و راهنمایی‌هایی بیش از الگو گرفتن از استودیوهای معروف دارید. بنابراین می‌توانید با پر کردن فرم زیر شرایط استودیو خود را بسنجید

 

فرم آنالیز رایگان استودیو صدا شما

 

 • راهنمای محتوای استودیو

با کلیک کردن روی هر عنوان داخل جدول، می‌توانید به مطالب آن،دسترسی پیدا کنید.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

برای مشاهده محصولات مرتبط با استودیو  کلیک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اگه برای عایق‌ فضای کاری خود به مشاوره آنلاین احتیاج داری، کلیک کن !
بزن بریم !
توی این فرم میتونی اطلاعات مختصری از ابعاد فضای مورد نظرت رو وارد کنی تا بلافاصله راهنمایی لازم برات ارسال بشه
اشتراک در خبرنامه سایت
با عضویت در خبرنامه سایت ما می توانید از ما کد تخفیف بگیرید!
سیاست حفظ حریم خصوصی. این اطلاعات هرگز با کسی به اشتراک گذاشته نمی شود
مشترک شوید!
اگه برای عایق‌ فضای پر سروصدا به مشاوره آنلاین احتیاج داری، کلیک کن !
بزن بریم !
توی این فرم میتونی اطلاعات مختصری از ابعاد فضای مورد نظرت رو وارد کنی تا بلافاصله راهنمایی لازم برات ارسال بشه
اشتراک در خبرنامه سایت
با عضویت در خبرنامه سایت ما می توانید از ما کد تخفیف بگیرید!
سیاست حفظ حریم خصوصی. این اطلاعات هرگز با کسی به اشتراک گذاشته نمی شود
مشترک شوید!
اگه برای عایق‌ فضای هنری به مشاوره آنلاین احتیاج داری، کلیک کن !
بزن بریم !
توی این فرم میتونی اطلاعات مختصری از ابعاد فضای مورد نظرت رو وارد کنی تا بلافاصله راهنمایی لازم برات ارسال بشه
اشتراک در خبرنامه سایت
با عضویت در خبرنامه سایت ما می توانید از ما کد تخفیف بگیرید!
سیاست حفظ حریم خصوصی. این اطلاعات هرگز با کسی به اشتراک گذاشته نمی شود
مشترک شوید!
اگه برای عایق‌ فضای ورزشی به مشاوره آنلاین احتیاج داری، کلیک کن !
بزن بریم !
توی این فرم میتونی اطلاعات مختصری از ابعاد فضای مورد نظرت رو وارد کنی تا بلافاصله راهنمایی لازم برات ارسال بشه
اشتراک در خبرنامه سایت
با عضویت در خبرنامه سایت ما می توانید از ما کد تخفیف بگیرید!
سیاست حفظ حریم خصوصی. این اطلاعات هرگز با کسی به اشتراک گذاشته نمی شود
مشترک شوید!
اگه برای عایق‌ استودیوت به مشاوره آنلاین احتیاج داری، کلیک کن !
بزن بریم !
توی این فرم میتونی اطلاعات مختصری از ابعاد استودیوی خودت رو وارد کنی تا بلافاصله راهنمایی لازم برات ارسال بشه
اشتراک در خبرنامه سایت
با عضویت در خبرنامه سایت ما می توانید از ما کد تخفیف بگیرید!
سیاست حفظ حریم خصوصی. این اطلاعات هرگز با کسی به اشتراک گذاشته نمی شود
مشترک شوید!
اگه برای عایق‌ ماینر به مشاوره آنلاین احتیاج داری، کلیک کن !
بزن بریم !
توی این فرم میتونی اطلاعات مختصری از دستگاه خودت رو وارد کنی تا بلافاصله راهنمایی لازم برات ارسال بشه
اشتراک در خبرنامه سایت
با عضویت در خبرنامه سایت ما می توانید از ما کد تخفیف بگیرید!
سیاست حفظ حریم خصوصی. این اطلاعات هرگز با کسی به اشتراک گذاشته نمی شود
مشترک شوید!